23 września 2010

W zielonej sieci - odc. 43

Blogi:

- Dużo miejsca w brytyjskiej zielonej blogosferze zajmuje niedawna konwencja Liberalnych Demokratów. Adrian Windisch przyrównuje ich lidera, Nicka Clegga, do Tony'ego Blaira, Rupert Read przytacza artykuł o jego kiepskim porównaniu długu prywatnego do publicznego, Jim Jepps zwraca uwagę na wywiad prasowy, w którym sceptycznie odnosi się do nadziei osób, które przerzucały w przeszłości swój głos z Partii Pracy na liberałów, zaś Jane Watkinson zwraca uwagę na jego ekonomiczny maczyzm.

- Innym istotnym tematem w tym tygodniu były wybory w Szwecji: Dominic Hinde wskazuje na bezprecedensowo silną pozycję Zielonych w przyszłym parlamencie, Jim Jepps przybliża wyniki i kontekst, a Aled Dilwyn-Fisher analizuje wzrost poparcia dla ksenofobicznej prawicy w Europie.

- Ostatnie dni obrodziły w znakomite artykuły społeczne i ekonomiczne, i tak na Blogu Jasnozielonym możemy przeczytać o rosnącym ruchu oporu wobec cięć budżetowych, Jim Jepps analizuje strategie, jakie owy ruch powinien przyjąć w komunikowaniu swoich postulatów, z kolei Aled Dilwyn-Fisher zastanawia się, czy w ogóle obecnie należy walczyć z deficytem - a jeśli tak, to jak. Tenże autor zastanawia się także nad tym, czy wzrost gospodarczy jest do pogodzenia ze zrównoważonym rozwojem, zaś Molly Scott Cato - nad różnicami między zieloną a starolewicową ekonomią. Młodzi Zieloni Europejscy przygotowali z kolei rezolucję na temat bezrobocia wśród młodzieży.

- W innych tematach -Aled Dilwyn-Fisher poszukuje zielonego "czerwonego Kena", a Agustin Rossi pisze o rosnącej nacjonalizacji w unijnej polityce.

Partie:

- Niemcy: 100 tysięcy przeciwko atomowi.


- Europa: Zieloni w Europarlamencie sceptyczni wobec kolejnego pomysłu na transfery danych.

- Anglia i Walia: Trwa topnienie lodowców w Arktyce.

- Kanada: Zmagania o dostępność stron internetowych dla osób słabo widzących.


- Szkocja: Tu z kolei trwają protesty przeciwko wydobywaniu surowców do energii nieodnawialnej.

- Australia: Stany i terytoria będą znów mogły decydować na temat dopuszczalności eutanazji.

- Nowa Zelandia: Zmagania z czystą wodą.

- Czechy: 6,7% poparcia dla Zielonych w Brnie przed wyborami samorządowymi.

- Holandia: Znów o Internecie.

YouTube:

Caroline Lucas na temat ideowych wolt Liberalnych Demokratów w rządzie z konserwatystami.

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...