11 listopada 2017

11 Listopada. Święto Niepodległości

11 listopada spotkaliśmy się pod Bramą Straceń warszawskiej Cytadeli, aby uczcić Święto Niepodległości. 


Oddaliśmy hołd pamięci kobiet i mężczyzn, którzy poświęcili wolność i życie, by niepodległa Polska mogła być Ojczyzną ludzi otwartych, wolnych i solidarnych. 




Jeszcze pamiątkowe zdjęcie....
Fot. Archiwum.

24 października 2017

Projekt ustawy Ratujmy Kobiety złożony w Sejmie

Źródło: Facebook
W poniedziałek 23 października wspólnie złożyliśmy w Sejmie ponad 400 tys. podpisów pod projektem ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie. Warszawscy Zieloni zebrali około  6 tysięcy.






Kongres Świeckości


Źródło: http://lyszczynski.com.pl/index.php/pl/2017/10/22/kongres-swieckosci-w-warsz


W miniony weekend Zieloni wzięli udział w Kongresie Świeckości. 
W imieniu Partii Zieloni Manifest Kongresu Świeckości podpisali Marek Kossakowski i Aleksandra Kołeczek













11 października 2017

Ratujmy Kobiety - ostatnie dni zbierania podpisów.

Zakończyły się uliczne zbiórki podpisów pod projektem Ratujmy Kobiety 2017. Trwa liczenie podpisów.  Do końca tygodnia można je jeszcze składać w biurach organizacji wspierających. 




Czarny Protest

     3 października około 4,5 tys. protestujących, głównie kobiet, przemaszerowało ulicami Warszawy. Podobnie jak rok temu, upominaliśmy się o prawa kobiet. Podobnie jak rok temu padał deszcz. Rok temu udało nam się zablokować wprowadzenie zakazu aborcji. Po tym wydarzeniu władza zmieniła taktykę, wprowadza w życie swoje pomysły drobnymi krokami. W ciągu ostatniego roku ograniczono dostęp do antykoncepcji awaryjnej, obniżono standardy opieki okołoporodowej, ograniczając podstawowe prawa rodzących kobiet, organizacje zajmujące się pomocą kobietom, mn. ofiarom przemocy domowej zostały pozbawione dotacji. Dzień po tegorocznym czarnym proteście policja wtargnęła do siedzib kilku stowarzyszeń zaangażowanych w obronę praw kobiet i zabrała komputery i dokumenty, paraliżując pracę tych organizacji. Niebawem do sejmu wpłynie kolejny projekt ustawy ograniczającej dostęp do aborcji. Nie zgadzamy się na dyskryminowanie kobiet i ograniczanie ich praw. Zbieraliśmy podpisy pod projektem ustawy o świadomym rodzicielstwie i planowaniu rodziny, Ratujmy Kobiety 2017. Jeżeli będzie odrzucony podobnie jak rok temu, złożymy go ponownie. Będziemy nadal upominać się o prawa kobiet, Az nasze postulaty zostaną zrealizowane. Zieloni zawsze po stronie Twoich praw. Prawa kobiet, to prawa człowieka.

Dagmara Misztela wraz z Anią Małgorzatą Dul i koleżankami prowadzą na Plac Zamkowy.
Fot. Paweł Supernak/PAP


Jak zawsze tam gdzie trzeba!


6 października 2017

Trujący tunel?

     15 września złożyliśmy w siedzibie GDDKiA pismo z żądaniem zainstalowania  w instalacji wentylacyjnej filtrów zapobiegających zatruwaniu Warszawy. Liczymy na zdrowy rozsądek urzędników. 


14 września 2017

Spacery nad Wisłą



Dziś został rozstrzygnięty konkurs architektoniczny na pierwszy warszawski most przeznaczony dla pieszych i rowerzystów. Most zwany kładką połączy brzegi Wisły na wysokości ul. Karowej i Okrzei. Inwestycja ma być rozpoczęta w 2019 r.
Na konkurs ogłoszony w grudniu ubiegłego roku wpłynęło 40 prac konkursowych, w tym 6 z zagranicy.
Jak informuje ratusz „Zwycięski projekt został nagrodzony za „powściągliwą i niezwykle elegancką formę”, doskonale wpisującą się w pejzaż tej części miasta. Autorzy pracy „zachowując oryginalny i niepowtarzalny wygląd przeprawy, nie starali się konkurować z charakterystycznymi obiektami zlokalizowanymi w sąsiedztwie mostu. Zdaniem jury pracę „cechuje wysoka jakość architektury, również w zakresie detalu”. Zwycięska koncepcja, na tle innych rozwiązań konkursowych, daje również największe nadzieje na sprawną i efektywną realizację przeprawy.”




Pomysł budowy tego mostu, był postulatem aktywistek i aktywistów miejskich, w tym zielonych. Ta inwestycja przełamuje sposób myślenia o mieście, o charakterze przestrzeni publicznej i sposobie korzystania z niej. Mam nadzieję, że most będzie wybudowany w sposób umożliwiający bezpieczne poruszanie się zarówno pieszych jak i rowerzystek/-ów, z zachowaniem priorytetu dla tych pierwszych.
 Po fascynacji motoryzacją, czas na powrót do spacerów. 
Czekam z niecierpliwością.

4 września 2017

Ratujmy kobiety!

Kolejny pracowity tydzień za nami. Łącznie Komitet zebrał ponad 55 tysięcy podpisów, w tym Koło  Warszawskie Partii Zieloni okolu 3 tysiące.

Jak co czwartek zapraszamy na zbiórkę podpisów pod projektem ustawy Komitetu Obywatelskiego Ratujmy Kobiety do godziny 17.00 na Placu Konstytucji.


1 września 2017

1 września. Pamiętamy 




„ A WIĘC WOJNA” To zdanie usłyszały obywatelki i obywatele Polski w piątkowy poranek 1 września 1939 roku. Chyba nie przypuszczały/-li, że zaczęła się II wojna światowa - konflikt, w którym ponad 30 milionów osób straciło życie, jeszcze więcej zostało trwale okaleczonych fizycznie i psychicznie. Doświadczeniem milionów była utrata domu, bądź to z powodu przymusowych wysiedleń, bądź ucieczki przed wojną i prześladowaniami, a często dlatego, że domy zostały zbombardowane, spalone lub w inny sposób zniszczone z powodu działań wojennych. W latach prowadzących do wojny znacznym poparciem cieszył się nacjonalizm oraz ideologie przemocowe - Człowiekiem Roku amerykańskiego magazynu "Time" został w 1938 roku Adolf Hitler, rok później - Józef Stalin.  Było to efektem celowej, perfidnej i bardzo skutecznej propagandy, wspieranej przez ówczesnych oligarchów.  Bo wojna to dla wielu najlepszy biznes. Ale do wojny  potrzebni są żołnierze, a w trakcie I wojny światowej wielu z nich odmawiało strzelania, a nawet bratało się z żołnierzami „wroga”. , w geście głębokiej ludzkiej solidarności. 20 lat ogromna machina propagandowa pracowała nad  przekonaniem ludzi, że poprzez zabijanie innych mogą rozwiązać swoje problemy i łatwo zaspokoić aspiracje. Teraz, gdy żyje już coraz mniej świadków tego okrutnego czasu, wojna ponownie jest trywializowana i pokazywana jako sposób rozwiązania problemów. I znowu stoją za tym potężne interesy producentów broni, którymi często są państwa. W kręgach władzy silne jest przekonanie, że nic tak nie napędza gospodarki jak mała wojna, daleko od domu. Na świecie cały czas trwają wojny zwane lokalnymi konfliktami zbrojnymi. Jako wroga pokazuje się ludzi innych wyznań kolorów skóry albo sąsiadów mówiących innym dialektem. Kontynentem najbardziej poranionym taką polityką jest Afryka, gdzie konflikty są celowo podsycane, w celu tańszego dostępu do surowców ziem rzadkich.  W epoce globalizacji, ta cyniczna polityka jest coraz bardziej niebezpieczna, gdyż każdy lokalny konflikt, może wymknąć się spod kontroli. Czy ludzie w Polsce, w piątkowy poranek 78 lat temu zdawali sobie sprawę, że zaczyna się totalna wojna, która obejmie cały świat? Czy zdawali sobie z tego sprawę Niemcy wjeżdżający tu na swoich czołgach, bombardujący Polskie miasta, strzelający do bezbronnych uchodźców na drogach? Czy zdawali sobie sprawę, że i o oni i ich rodziny zapłacą za to okrutną cenę? Europa do tej pory nie zabliźniła swoich ran.  Nie zabliźniła ich  Polska. Nie zabliźniła ich Warszawa. Trauma wojenna jest w nas Europejkach i Europejczykach. Trauma wojenna dotyka również Niemców, Austriaków i potomków osób innych narodowości, które poparły faszyzm. Dlatego stanowczo i głośno mówimy. PAMIĘTAMY. NIGDY WIĘCEJ!

31 sierpnia 2017

Pomnik Przyrody nielegalnie  ścięty w Warszawie




W centrum Warszawy, był sobie skwer, rosło na ni piękne stare drzewo….
Niestety, ta opowieść już prawie w czasie przeszłym. Skwer co prawda jeszcze jest, ale już prawie nic go nie chroni. A co się stało? Ano w ostatni weekend było tak.
W weekend jak wiadomo organy administracji nie pracują, a służby maja dużo pracy. Postanowił wykorzystać to pewien deweloper. Na należącej do niego działce położonej w prestiżowej lokalizacji w na tyłach hotelu Victoria, rosła stara turecka leszczyna uznana za pomnik przyrody. Deweloper od kilku lat planował wybudowanie tu biurowca. Dotąd na przeszkodzie w realizacji inwestycji stał pomnik przyrody oraz status nieruchomości. Zielony skwer, który zajmuje cały obszar działki wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków. Oznacza to, iż – podobnie jak pomniki przyrody - jest on chroniony, a ewentualna decyzja o warunkach zabudowy (tzw. wuzetka), o którą zabiegał inwestor może zostać wydana jedynie po uzgodnieniu z organem konserwatorskim. Starania inwestora o usuniecie drzewa a to poprzez uznanie że nie jet ani stare, ani cenne, wiec nie powinno być uznane za pomnik przyrody, a to że jet w złym stanie i zagraża bezpieczeństwo nie przynosiły rezultatu. Drzewo było odporne nawet na wątpliwej jakości badania, po prostu rosło sobie nadal. W końcu nie jedno widziało, nie jedno przeżyło, przecież jeszcze carów pamiętało. Zielony skwer byłby zatem bezpieczny, gdyby nie zmiany wprowadzone na początku sierpnia. 1 sierpnia wojewoda Zdzisław Sipiera z PiS wypowiedział porozumienie z 2003 roku, na mocy którego społecznemu konserwatorowi została powierzona opieka nad zabytkami w Warszawie. Chodziło o usprawnienie zarządzania zabytkami poprzez przeniesienie odpowiedzialności na organy władzy samorządowej możliwie najniższego szczebla. Od 1 listopada porozumienie przestaje obowiązywać, a za 5 tysięcy decyzji i 2 tysiące zaleceń wydawanych rocznie przez stołecznego konserwatora zabytków będzie od tej pory odpowiadał konserwator wojewódzki. Istnieje zatem ryzyko, iż organ odpowiedzialny za uzgodnienia i postanowienia w zakresie zabytków, pod naporem spraw nie zdoła uzgodnić tej jednej (i wielu innych). Wówczas, przy braku stanowiska konserwatorskiego w terminie 14 dni od dnia doręczenia wystąpienia o uzgodnienie, następuje ono w tzw. trybie milczącym. 
Można sobie zadać pytanie, czy deweloper nie wiedział, ze pomników przyrody nie wolno wycinać, nawet w czasach #lexszyszko? Ano pewno wiedział, ale jak zapłaci karę, to i tak w koszty budowy wrzuci. Poza tym przykład idzie z góry. Skoro równie stare drzewa w Puszczy się wycina, to co tam jedno drzewko. A sądy? No cóż, czy mają jeszcze w Polsce jakikolwiek autorytet?
Deweloper zapewne nie miałby takich pokus do oczyszczania działki, gdyby teren objęty był Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Ale ani PO od lat rządzące w Warszawie, ani PIS obecnie rządzące w Polsce z MPZP się nie spieszą. Wszak decyzje administracyjne, czyli „wuzetki” to urzędniczy raj totalnej uznaniowości.
I tak podobnie jak wcześniej w parku przy PKiN, w parku przy Dobrej, czy w wielu innych miejscach mamy kolejną historie z cyklu PO stworzyło warunki – PIS przypieczętował. A morał z tej opowieści taki - czy u władzy PO, czy PIS dla deweloperów jednaki raj.


29 sierpnia 2017

Chcemy zakazu stosowania foliówek.





Świat odchodzi od foliówek. Takie decyzje podejmują duże miasta np. niedawno Deli, jak i państwa.
Od niedzieli, po sześciomiesięcznym okresie przejściowym, w Kenii obowiązuje całkowity zakaz produkcji, sprzedaży oraz użytkowania toreb plastikowych. Grożą za to jedne z najwyższych kar na świecie: grzywna do wysokości 38 tys. USD zamienna na 4 lata więzienia, jednak policji przykazano na razie nikogo nie aresztować, a jedynie konfiskować wszystkie zauważone foliówki. Wcześniej zakaz stosowania cienkich toreb foliowych został wprowadzony m. in. w RPA, Indiach, Maroku oraz Bangladeszu, cierpiącym wcześniej plagę powodzi wywołanych właśnie plastikowymi torebkami.
Najwyższy czas by problemem foliówek zajęła się Warszawa i Polska!!! 





28 sierpnia 2017

Ratujmy Kobiety po 3 tygodniach

Minęły zaledwie 3 tygodnie, a już w samej Warszawie Zieloni zebrali prawie  2000 podpisów.

Na patelni, jeszcze ze starym szyldem.


Stoisko wzbudziło spore zainteresowanie.

Od lewej: Urszula Zielińska, Aleksandra Kołeczek, Anna Małgorzata Dul,
Marek Kossakowski, Wojciech Kubalewski
W niedzielę na Placu Zamkowym.


Na Placu Konstytucji od lewej: Irena Kołodziej, Urszula Zielińska,
Dagmara Misztela. Fot. Agata Jankowska.
Od lewej: Urszula Zielińska, Dagmara Misztela.
Ela Hołoweńko i Grażyna Komiażyk. Fot. Agata Jankowska.


Na Placu Konstytucji co dzień inny zespół, od lewej: 
Magda Rybka, Dagmara Misztela.Alan Wysocki.


Autorka większości zdjęć - Agata Jankowska z Ulą - koordynatorką.

Ratujmy Kobiety - stałe miejsca zbiórek w Warszawie


Metro Centrum (patelnia)
pn.-pt.
godz. 17:00-19:00
Plac Zamkowy
sob.-niedz.
godz. 16:00-18:30
Centrum Praw Kobiet, ul. Wilcza 60/19
pon.-pt.
pn.-czw. 9:00-20:00; pt. 9:00-17:00
Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, ul. Nowolipie 13/15
pn.-pt.
godz. 10:00-20:00
Księgarnia Krytyki Politycznej, ul. Foksal 16, 2 pietro
pn.-pt.
godz. 10:00 – 18:00
Koalicja KARAT, ul. Walecznych 26/3
pn.-pt.
godz. 10:00 – 16:00
Fundacja FEMINOTEKA, ul. Mokotowska 29A
pn.-pt.
godz. 11:00 – 17:00
Biuro Partii Zieloni, ul. Marszałkowska 53 m. 46 (VI p.)
pn.-pt.
godz. 10.00-17.00


Ponadto codziennie rano na Facebooku są zamieszczany plan zbiórek ulicznych danego dnia w różnych miastach na https://www.facebook.com/kampaniaratujmykobiety/

Reszta szczegółów w poście poniżej

19 sierpnia 2017

Uwagi do projektu "uchwały antysmogowej"


Stanowisko Koła Warszawskiego Partii Zieloni ws. Projektu Uchwały Sejmiku Województwa Mazowieckiego w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa mazowieckiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.


Bardzo nas cieszy przygotowanie niniejszego projektu, co traktujemy jako pierwszy krok do opracowania kompleksowej strategii działań na rzecz ograniczenia na terenie Mazowsza powstawania zanieczyszczeń powodujących smog i osiągnięcia na terenie województwa mazowieckiego jakości powietrza spełniającej dopuszczalne normy. Szereg takich działań został omówiony w uzasadnieniu do projektu uchwały, w związku z czym przedkładamy nasze wnioski, licząc na ich rozpatrzenie. Za niezwykle pilne uważamy opracowanie kompleksowej strategii antysmogowej. Rozumiemy, że nie we wszystkich kwestiach decyzje leżą w gestii Zarządu Województwa Mazowieckiego, ale opracowanie takiej strategii wskaże innym organom władzy działania, jakie winny być pilnie podjęte.

Kompleksowa strategia antysmogowa powinna uwzględniać następujące zagadnienia:

  1. Obniżanie niskiej emisji – zakaz stosowania urządzeń na paliwo stałe o niskiej sprawności oraz zakaz używania paliw niskiej jakości, nakaz sukcesywnej wymiany starych niskosprawnych urządzeń na nowe, spełniające aktualne normy, oraz uzupełnianie instalacji urządzeniami wykorzystującymi OZE. Opracowanie odpowiednich systemów wsparcia (w procesie inwestycyjnym oraz wyrównujące ewentualny wzrost kosztów ogrzewania po modernizacji). Prowadzenie aktywnej polityki obniżającej zużycie energii z paliw kopalnych i biopaliw.
  2. Zrównoważony transport
    1. Transport publiczny - dostępny ekonomicznie (tani, docelowo bezpłatny) i fizycznie (bez barier, z dogodną siecią połączeń), uprzywilejowany w ruchu (w miastach buspasy, rozbudowa sieci transportu szynowego - tramwajów i kolejek podmiejskich), bezpieczny (kursujący również w nocy, z opcją zatrzymywania pomiędzy przystankami jak w krajach skandynawskich),
    2. ograniczanie transportu indywidualnego,
    3. zwiększanie liczby i długości tras rowerowych i bezpieczeństwa w ruchu rowerowym, zarówno dla rowerzystów jak i pieszych.
  3. Zachęcanie do doposażenia domów w OZE - stworzenie programów dostępnych dla domów wielorodzinnych.
  4. Zieleń - ochrona drzew, uwzględnianie w planach zagospodarowania i WZ odpowiedniego procentu powierzchni biologicznie czynnej, projektowanie i ochrona szpalerów drzew
    i opracowanie planów zadrzewiania.
  5. Objecie bezwzględną ochroną klinów napowietrzających w miastach.
  6. Regularne zmywanie wodą ulic miasta.
  7. Zarysowanie perspektywy dojścia do samowystarczalności energetycznej miast.
  8. Edukacyjne kampanie społeczne:
    1. rzetelne bieżące informacje o jakości powietrza,
    2. informacje o chorobach spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza,
    3. wskazywanie miejsc i sytuacji grożących narażeniem na smog (np. kierowcy samochodów),
    4. edukacja na temat zmniejszania zużycia energii, w tym poprzez termomodernizację,
    5. edukacja dot. metod przetwarzania energii, w tym porównanie procesów wytwarzania energii z paliw kopalnych, biopaliw i OZE pod względem sprawności, efektywności i emisyjności.

Wnioski związane z uchwałą antysmogową i jej uzasadnieniem:

  1. Projekt niniejszej uchwały dotyczy redukcji niskiej emisji. Ten cel trudno jednak osiągnąć bez opracowania i wdrożenia strategii zrównoważonego rozwoju energetycznego dla województwa mazowieckiego, uwzględniającej zalecenia UE, szczególnie w zakresie redukcji zapotrzebowania na energię, oraz zmniejszenia zużycia energii pochodzącej z przetwarzania paliw kopalnych i biopaliw. W uzasadnieniu do uchwały szeroko omawiana jest kwestia wymiany urządzeń niskosprawnych na urządzenia o wyższej sprawności, przy pewnym wsparciu ze środków publicznych. Nie ma natomiast żadnych informacji o promowaniu instalacji bezemisyjnych, wykorzystujących OZE, z których energia pozyskiwana jest bez generowania jakichkolwiek zanieczyszczeń i z tego powodu jej wykorzystanie winno być wspierane.
  2. W uzasadnieniu porównano koszty inwestycyjne tanich niskosprawnych urządzeń z kosztami urządzeń o wysokiej sprawności, natomiast brak analizy zmiany kosztów eksploatacyjnych po wymianie urządzeń i rodzaju paliwa na droższe. Wnioskujemy o pilne wykonanie analizy porównawczej kosztów eksploatacyjnych tanich urządzeń niskosprawnych oraz urządzeń spełniających wymogi uchwały. Jeżeli analiza wykaże wzrost kosztów ogrzewania dla gospodarstw domowych, wnioskujemy o przygotowanie programu niwelującego to zjawisko, czyli włączenia w proces modernizacji mechanizmów i działań pozwalających na redukcję zużycia energii do celów bytowych pochodzącej z przetwarzania paliw kopalnych i biopaliw (np., doposażenie w OZE, termomodernizacja, działania edukacyjne). Szczególną ochroną winny być objęte osoby żyjące na granicy i poniżej granicy ubóstwa. W wyniku modernizacji koszt ogrzewania 1 m² powierzchni powinien być równy, a najlepiej niższy niż przed modernizacją. Takie podejście będzie stanowiło ogromną zachętę do wymiany urządzeń dla właścicieli nieruchomości, co przyspieszy proces obniżania emisji.
  3. Wnioskujemy o określenie „ubóstwa energetycznego”, co pomoże opracować skuteczne programy wsparcia dla osób i rodzin ubogich. Pozwoli to na niwelowanie skutków wzrostu kosztów ogrzewania. Zamieszkiwanie w pomieszczeniach niedogrzanych może być przyczyną wielu chorób. Problem często dotyczy dzieci i osób starszych.
  4. W uzasadnieniu do uchwały pojawiło się stwierdzenie: w trzech największych miastach województwa, tj.: aglomeracji warszawskiej, Płocku i Radomiu (które mają rozwinięte sieci gazowe i ciepłownicze oraz środki finansowe, aby je dalej rozwijać).” Użycie w nim stwierdzenia „mają”, dodatkowo w kontekście rozbudowy sieci ciepłowniczych przez samorządy, wywołuje fałszywe przekonanie, iż w Warszawie sieć ciepłownicza jest własnością samorządu. Warszawska sieć ciepłownicza została sprzedana jako składnik majątku komunalnego przedsiębiorstwa ciepłowniczego SPEC w 2011 r. Obecnie w całości jest własnością zagranicznego koncernu. Dlatego propozycja rozbudowy tej sieci przy użyciu środków samorządu jest wielce kontrowersyjna. Wnioskujemy o wykonanie audytu skutków prywatyzacji sieci ciepłowniczej w Warszawie w aspekcie możliwości prowadzenia polityki energetycznej i antysmogowej.

Uwagi do uchwały:
  1. Proponujemy, aby w § 3 przed kropką dopisać stwierdzenie, „a jeżeli nie da się ich ustalić, właściciel obiektu.” 
  2. Proponujemy, aby w § 4 dopisać punkt 5 w brzmieniu: „odpadów drewnianych zawierających substancje konserwujące oraz tworzyw sztucznych (plastików i gumy), wyrobów skórzanych.” Tworzywa sztuczne i lakierowane drewno w procesie spalania zanieczyszczają powietrze metalami ciężkimi, a także rakotwórczymi węglowodorami aromatycznymi, w tym benzo(a)pirenem. 
  3. W uchwale brakuje postanowień umożliwiających wprowadzenie okresowych zakazów stosowania kominków stanowiących uzupełniające źródło ciepła, w okresie występowania przekroczeń. Takie przepisy nie wymagałyby zamiany źródła, a jedynie rezygnacji z jego stosowania w sytuacji w której jakość powietrza jest zła. 
  4. Uchwala powinna wskazywać instrumenty zwiększania wśród mieszkanek i mieszkańców powszechnej świadomości skutków zdrowotnych oddychania zanieczyszczonym powietrzem i możliwe do podjęcia działania w celu zmniejszenia emisji zanieczyszczeń. Ma to duże znaczenie m. in. w zakresie używania kominków w domach i mieszkaniach, które zanieczyszczają powietrze zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. 
  5. Wnioskujemy o stworzenie spójnego dla całego obszaru województwa systemu monitorowania jakości powietrza, co jest warunkiem kontroli przestrzegania postanowień niniejszej uchwały. Taki system winien być stworzony we współpracy z WIOŚ i gminami. 

Ze względu na bardzo duży poziom zanieczyszczeń powietrza na Mazowszu, jak i w całej Polsce, niezbędne jest podjecie natychmiastowych działań w celu zmniejszenia emisji. Działania proponowane w projekcie uchwały wpisują się w cel poprawy jakości powietrza. Istotne jest, aby w wyniku ich realizacji nie nastąpiły negatywne zjawiska społeczne tj. pogłębienie lub spowodowanie tzw. „ubóstwa energetycznego”. Dlatego ważne jest jak najszybsze opracowanie kompleksowej strategii antysmogowej, której celem oprócz zmniejszenia emisji powinno być obniżenie kosztów ogrzewania 1 m² powierzchni, oraz zmniejszenie zużycia energii z paliw kopalnych i biopaliw.

15 sierpnia 2017

Ratujmy kobiety! Zbiórka na pl. Konstytucji

Zapraszamy na zbiórkę podpisów pod projektem ustawy Komitetu Obywatelskiego Ratujmy Kobiety w ten czwartek od 17.30 na pl. Konstytucji. Wychodzimy na ulice Warszawy, aby każda osoba miała szansę podpisać się i tym samym wyrazić swoje poparcia dla pełni praw reprodukcyjnych dla kobiet w Polsce. Przyjdź, dowiedz się więcej złóż podpis!
Więcej o projekcie na stronie ratujmykobiety.org.pl

6 sierpnia 2017

Ratujmy kobiety!


Trwa zbieranie podpisów pod nowym projektem ustawy Ratujmy Kobiety. Potrzebujemy co najmniej 100 tysięcy podpisów, by wspólnie z innymi partiami i organizacjami wnieść do Sejmu ustawę, która zagwarantuje kobietom podstawowe prawa, w tym prawa reprodukcyjne, będące standardem w innych krajach Europy. Podpisy zbieramy do 10 października. Do dzieła!

JAK MOŻESZ POMÓC?

Wydrukuj kartę do zbi...erania podpisów i podpisz lub sam.a zbieraj, a następnie wyślij pocztą: http://partiazieloni.pl/wp-content/uploads/2017/08/Ratujmy-2017-karta.pdf
Sprawdź w kalendarium na stronie komitetu, gdzie i w jakich miastach będą zbierane podpisy: http://ratujmykobiety.org.pl/kalendarium/
W Warszawie szukajcie nas na Patelni, pl. Zamkowym i pl. Konstytucji. Będziemy na bieżąco informować o zbiórkach na FB https://www.facebook.com/zieloniwarszawa/
Udostępnij ten post oraz wszystkie związane ze zbiórką podpisów!

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.ratujmykobiety.org.pl/


1 sierpnia 2017

Powstanie Warszawskie - pamiętamy!


73 lata temu wybuchło powstanie warszawskie - najtragiczniejsze wydarzenie w historii Warszawy. Jego uczestnikom i uczestniczkom przyświecała nadzieja na odbudowę wolnej i demokratycznej Polski. Pamiętajmy o wszystkich ofiarach, szczególnie wśród ludności cywilnej, kobiet mężczyzn i dzieci.

Rok temu warszawscy Zieloni sprzeciwiali się zawłaszczaniu pamięci o powstaniu przez skrajną prawicę oraz nacjonalistów - osoby, których ideologia doprowadziła do rzezi II wojny światowej. To przesłanie wciąż jest aktualne: http://partiazieloni.pl/1-sierpnia-powstanie-warszawskie-dla-nacjonalistow/

8 marca 2017

Jak dobrze rodzić w Warszawie

Stanowisko Rady Koła Warszawskiego Partii Zieloni w sprawie jakości opieki okołoporodowej w Warszawie



Partia Zieloni od zawsze stała po stronie kobiet i ich praw. Ciąża i poród to czas wymagający szczególnej opieki, której zapewnienie jest obowiązkiem rządzących na szczeblu centralnym i lokalnym. Standard opieki zdrowotnej nie może być uzależniony od sytuacji ekonomicznej, miejsca zamieszkania i statusu społecznego kobiet. Nie może on zależeć również od światopoglądu personelu medycznego i osób w organach decyzyjnych.
Z oburzeniem przyjmujemy fakt, że w skład zespołu przy Ministerstwie Zdrowia, który ma opracować nowe standardy opieki okołoporodowej w Polsce, wszedł prof. Bogdan Chazan, były dyrektor Szpitala św. Rodziny w Warszawie. Stanowczo protestujemy przeciwko obecności w tym zespole osoby, która działa na rzecz ograniczania praw reprodukcyjnych kobiet.
Koło Warszawskie Partii Zieloni z niepokojem obserwuje też obecne realia opieki okołoporodowej w Warszawie i uważa za niezbędne podjęcie natychmiastowych kroków w celu poprawy sytuacji.
W szczególności postulujemy:
- wdrożenie obowiązujących Standardów Opieki Okołoporodowej we wszystkich warszawskich szpitalach oraz zapewnienie finansowania procesu ich wdrażania przez NFZ lub inne jednostki finansujące szpitale;
- zapewnienie ciężarnym niezbędnych badań i opieki w ramach świadczeń; finansowanych przez państwo we wszystkich lokalnych ośrodkach opieki zdrowotnej, tak aby można je było wykonać jak najbliżej miejsca zamieszkania w najbliższym możliwym terminie;
- podmiotowe traktowanie osób rodzących i poszanowania ich woli co do przebiegu i miejsca porodu, w tym umożliwienie obecności więcej niż jednej osobie towarzyszącej podczas porodu;
- wspieranie porodów fizjologicznych, jako najbardziej korzystnych dla matek i dzieci; szczególnie domagamy się wspierania edukacji w tym zakresie oraz zwiększenia liczby tzw. domów narodzin, w których położne samodzielnie sprawują opiekę nad kobietą w ciąży, podczas naturalnego porodu oraz w prawidłowo przebiegającym okresie poporodowym (obecnie w Warszawie funkcjonuje tylko jeden dom narodzin przy szpitalu św. Zofii);
- pokrywanie kosztów porodów domowych, w tym usług położnych w trakcie porodów domowych; obecnie osoby wybierające poród domowy muszą pokrywać wszystkie jego koszty, włącznie z wynagrodzeniem położnej;
- finansowanie doradztwa laktacyjnego (dotychczas dostępnego jedynie odpłatnie, pomimo istnienia wielu poradni laktacyjnych min. przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie), aby umożliwić kobietom przezwyciężanie trudności przy karmieniu piersią oraz promowanie tej formy karmienia dziecka także w praktyce pediatrycznej;
- wspieranie położnych jako grupy zawodowej, w tym godne płace oraz realistyczne minimalne normy zatrudnienia w publicznej służbie zdrowia, oraz jako opiekunek osób ciężarnych, których opieka często pozwala uniknąć medycznej interwencji;
- zwiększenie dostępności doul, które wspierają osoby ciężarne oraz matki po porodzie merytorycznie i psychicznie;
- finansowanie przez władze samorządowe specjalistycznych organizacji i stowarzyszeń w zakresie działań na rzecz poprawy jakości opieki okołoporodowej w Warszawie;
- wspieranie edukacji okołoporodowej oraz upowszechnienie i udostępnienie przez władze lokalne przestrzeni na kluby mam, jako profilaktyki wykluczenia w okresie wczesnego macierzyństwa;
- bezpłatną i łatwo dostępną pomoc psychologiczna np.w sytuacji utraty dziecka, depresji okołoporodowej;
- kompleksową edukację mieszkanek i mieszkańców Warszawy na temat przysługujących im praw i obowiązków związanych z narodzinami dziecka oraz praw osób nieheteronormatywnych w ciąży.

4 lutego 2017

Zieloni przeciw zamachowi PiS na Warszawę

Stanowisko przewodniczących Koła Warszawskiego Partii Zieloni w sprawie projektu nowelizacji ustawy o ustroju Warszawy.

Zapowiedziana przez Prawo i Sprawiedliwość nowelizacja ustroju Warszawy to przedsięwzięcie na ogromną skalę, które dotknie ponad 2,5 miliona osób mieszkających w mieście i 7 sąsiadujących powiatach. To m.in. zmiana granic miasta i sposobu podejmowania decyzji oraz niezliczona ilość konsekwencji administracyjnych i finansowych dla mieszkańców i mieszkanek Warszawy oraz otaczających ją 32 gmin.

Takich decyzji nie można podejmować kierując się krótkoterminowym interesem politycznym, a wiele przemawia za tym, że takie właśnie są pobudki partii rządzącej. Złożenie projektu ustawy przez posłów skraca drogę legislacyjną, ale też pomija szerokie konsultacje społeczne oraz ocenę m.in. konsekwencji ekonomicznych projektu.

Lektura projektu nasuwa wiele uzasadnionych wątpliwości. Nie wiadomo dokładnie, jakie miałyby być kompetencje rady gminy Warszawa, która liczyłaby 31 radnych. Niezgodny z innymi regulacjami prawnymi jest pomysł, aby burmistrz (prezydent) stolicy był wybierany głosami mieszkańców gmin ościennych. Wiele niedogodności dla mieszkańców i mieszkanek stolicy spowoduje konieczność załatwiania różnych spraw na trzech poziomach: megapowiatu, gminy i dzielnicy. W projekcie brakuje regulacji dotyczących spraw finansowania nowego tworu administracyjnego.

Włączenie w obszar Warszawy 32 ościennych gmin spowoduje ogromne zmiany także dla 7 powiatów, z których te gminy zostaną wyrwane i pozostawione bez miast-siedzib starostw.

W samej aglomeracji wystąpią ogromne dysproporcje w zakresie reprezentowania mieszkańców – dzielnica licząca 200 tys. mieszkańców i miejscowość 10-tysięczna będą miały po jednym radnym. Interesy gmin ościennych różnią się od potrzeb dzielnic Warszawy – konflikty więc będą nieuniknione i zagrażające dużym inwestycjom infrastrukturalnym i komunikacyjnym.

Zapisana w propozycji PiS konieczność uzyskania podwójnej większości (nie tylko w liczbie głosów, ale również w liczbie reprezentowanych mieszkańców) grozi sparaliżowaniem Rady Warszawy. Zagrożone będą również dzielnice Warszawy, których kształt będzie mogła zmieniać rada gminy. Takie rozwiązanie może doprowadzić do szkodliwych i nieodpowiedzialnych manipulacji.

Sprzeciw wywołuje również model rozwoju miasta. “Rozlanie się” miasta może spowodować degradację terenów wiejskich, pogorszenie jakości przestrzeni miejskiej i dewastację środowiska.

Uzasadnione są obawy, że reforma spowoduje chaos oraz ogromne koszty administracyjne. związane z dostosowaniem instytucji samorządowych do nowych realiów. Wskazują na to doświadczenia sprzed 2002 r. i z okresu późniejszego, kiedy dostosowywanie urzędów i różnorodnych regulacji do nowego ustroju Warszawy trwało kilka lat.

Jako Zieloni chcemy dyskutować o ustroju Warszawy, ponieważ dostrzegamy niedoskonałości obecnego systemu zarządzania stolicą czy też problem zawyżania przez miasto dochodów całego województwa mazowieckiego. Domagamy się jednak wycofania propozycji zmiany ustroju Warszawy oraz rozpoczęcia dialogu ze społeczeństwem. Projekt reformy musi być poddany szerokim konsultacjom społecznym - z udziałem samorządowców-praktyków, naukowców, działaczy organizacji pozarządowych, partii politycznych oraz mieszkańców i mieszkanek Warszawy i powiatów, które dotknęłaby reforma.

Stanowczo sprzeciwiamy się planom Prawa i Sprawiedliwości podyktowanym własnym interesem politycznym
oraz sposobowi podejmowania decyzji dotyczących milionów ludzi bez konsultacji nimi. Warszawa nie może być traktowana jako instrument osiągania celów politycznych przez rządzących. To miejsce w którym żyjemy, o które dbamy i które służy społeczeństwu całego kraju. To nasze dobro wspólne, o które będziemy walczyć.

Aleksandra Kołeczek
Mateusz Urban
przewodniczący koła warszawskiego Partii Zieloni
4 lutego 2017 r.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...