20 grudnia 2012

Zielona choinka

W Zielonym Centrum M1 stanęła wczoraj choinka z recyklingu, wykonana przez Elżbietę Hołoweńko. Podoba się Wam?


18 grudnia 2012

GMO nie przejdzie!

Od lat słyszymy deklaracje o wprowadzeniu zakazu upraw GMO. Mamy już dość pustych słów. Nasza strona www.gmonieprzejdzie.pl nie jest zwykłą petycją. Petycje, gdy doprowadzą do jednostkowego celu, tracą aktualność. Nam potrzeba czegoś więcej, aby doprowadzić do naprawdę skutecznego zakazu upraw GMO w Polsce. Stąd nasz ruch. Ta strona to nie petycja, ta strona to plan. To ruch ludzi, którzy zadowolą się jedynie konkretami. Pozostanie aktualna, dopóki nie doprowadzimy do ostatecznego celu. Tym celem jest prawdziwe skuteczny i szczelny zakaz upraw GMO, na podobnych zasadach jakie wprowadziły chociażby Węgry czy Austria.

Rozporządzenia to dopiero początek, to pierwszy krok w dobrą stronę - jednak wyłącznie wtedy, gdy wejdą w życie jednocześnie z ustawą o nasiennictwie. Żeby nie pozostawały pustym przepisem, konieczna będzie weryfikacja, czy rząd daje sobie radę z kontrolą upraw. Po drugie, musimy przypilnować, żeby rozporządzenia zostały powtórzone w przypadku nowych odmian, jeśli Unia zdecyduje się na ich autoryzację. Po trzecie, potrzebujemy naprawdę skutecznych zabezpieczeń w postaci jednoznacznych i szczelnych zapisów w ustawie o GMO, którą rząd obiecuje już od tak wielu lat. Zbyt wielu lat. Skończyła nam się cierpliwość.

Musimy doprowadzić sprawy do końca. Nie możemy pozwolić żeby rozporządzenia, o ile zostaną wprowadzone, były martwym prawem. Zebrani razem, możemy skuteczniej domagać się całościowego rozwiązania, na które czekamy już zdecydowani zbyt długo. Dość półśrodków i prawa na pokaz. Chcemy konkretów!

Prosimy o wejście na stronę www.gmonieprzejdzie.pl i podpisanie się pod tym planem. Prosimy o jak najszersze rozpowszechnienie informacji o naszej akcji. Nie pozwólmy, żeby sprawa upraw GMO kolejny raz zniknęła z przestrzeni publicznej.

Katarzyna Jagiełło

17 grudnia 2012

16 grudnia 2012

Zaproszenie: Zielone przesilenie zimowe

Zapraszamy serdecznie na coroczną imprezę, która będzie okazją do podsumowania ubiegłorocznej działalności Zielonych, podzielenia się sukcesami i planami na przyszłość.

Zielone Przesilenie Zimowe

19 grudnia 2012 (środa), godz. 19.00
Marszałkowska 1, lok. 160 (I p.) 

Zapraszamy naszych przyjaciół, sympatyków i sympatyczki, współpracowniczki i współpracowników, wszystkie osoby, którym bliskie są zielone wartości: zrównoważony rozwój, poszanowanie praw człowieka i praw kobiet, promowanie tolerancji, otwartości i rozwiązywania konfliktów bez użycia przemocy. Chcemy wspólnie z Wami tworzyć przestrzeń krytycznej refleksji, otwartych dyskusji, aktywnego włączania się w inicjatywy obywatelskie i działań na rzecz dobra wspólnego.

Takim miejscem jest Zielone Centrum M1, otwarte w kwietniu br., w którym spotykają się idee i w którym rodzą się wartościowe polityczne inicjatywy. W tym roku zorganizowaliśmy już wiele debat z udziałem zagranicznych polityków i polityczek, polskich posłanek i posłów, przedstawicielek i przedstawicieli władz samorządowych, ludzi kultury, osób zaangażowanych w ważne inicjatywy obywatelskie.

Organizowaliśmy wieczory z kulturą zaangażowaną, debaty polityczne (m.in. o ACTA, o polityce narkotykowej, prawach reprodukcyjnych, postulatach pielęgniarek) i samorządowe (m.in. o warszawskiej polityce kulturalnej, warszawskich klubokawiarniach, sytuacji eksmitowanych kupców z podziemi przy Dworcu Centralnym) i działalność tę będziemy kontynuować w przyszłym roku. W programie m.in. zielone gotowanie i targ zielonych idei.

Swój udział w wydarzeniu można potwierdzić na fb. Zapraszamy serdecznie!

12 grudnia 2012

Piotr Kozak: Twardziele bez maski

We wtorek 10 grudnia w Zielonym Centrum Marszałkowska 1 odbyła się debata poświęcona problemowi przemocy. Data nie była przypadkowa, w tym samym dniu kończyła się tegoroczna edycja 16-stu Dni Przeciwdziałania Przemocy ze względu na Płeć. W dyskusji udział wzięli: psychoterapeutka Hanna Samson, współtwórczyni ruchu „Mam dość!” Zofia Ragankiewicz oraz publicysta Sergio de Arana. Rozmowę poprowadziła Elżbieta Hołoweńko, przewodnicząca warszawskiego koła Zielonych i malarka. Debacie towarzyszyła wystawa jej prac poświęconych przemocy domowej.

Spotkanie otworzył pokaz filmu Jacksona Katza „Maska twardziela” poświęconego kultowi męskiej przemocy w mediach i w kulturze popularnej. W poruszających obrazach narrator analizował tło społecznej akceptacji dla przemocy i budowania się wizerunku „twardego mężczyzny”.

Wydawałoby się, że amerykański kontekst kulturowy jest odmienny od polskiego. Okazuje się jednak, że przemoc we wszystkich społeczeństwach przyjmuje podobne oblicze. Wprawdzie Hanna Samson słusznie podkreślała, że wizja mężczyzny jako „pana domu”, opierającego swoją władzę na przemocy fizycznej i ekonomicznej, to w dużej mierze kulturowy przeżytek. To feministki w dużej mierze przedefiniowały tradycyjny wizerunek mężczyzn. Kultura i „męskie filmy” jedynie przypominają nam o „męskich wzorcach”. Nie oznacza to jednak, że problem przemocy mężczyzn nie istnieje.

Przemoc to przede wszystkim męska sprawa. To mężczyźni są więc odpowiedzialni za rozwiązania problemu przemocy. Kobiety nie mogą z kolei spierać wzorca twardziela – mówiła Samson. Dzisiejszym problemem jest m.in. seksualizacja kultury młodzieżowej. Dziewczynki zaaferowane są tym, jak mają wyglądać. W ten sposób umacnia się przewaga mężczyzn.

Sami mężczyźni też są ofiarami własnego wizerunku. Do kosztów należy zaliczyć depresje związane z nieokazywaniem uczuć, przemęczeniem w pracy, nieuczestniczeniem w życiu rodziny. Problemem jest to, że te wzorce przejmują kolejne pokolenia. Inna sprawa, że to mężczyźni są najczęstszymi ofiarami przemocy mężczyzn. Mężczyźni mają aktualny problem z własną męskością.

Potrzebny jest więc nowy kontrakt płci. Do tej pory było tak, że kobiety miały się poświęcać, budować rodzinę. Mężczyźni wszystko to, co związane jest z miłością – szacunek, pomoc, wierność – rezerwują dla innych mężczyzn.

Szczególnie palącym problemem jest przemoc domowa. Sergio de Arana podkreślał, jakie problemy mają kobiety zgłaszające się na policję. Kobieta często spotyka się z ostracyzmem społecznym. Wielokrotnie powtarza się argument „z dzieci”, straszą, że ewentualny rozwód negatywnie wpłynie na ich rozwój. Okazuje się jednak, że czasem dla dzieci lepiej jest, by rodzina się rozpadła. Społeczeństwo jest biernym aktorem w sprawie przemocy, a nawet kibicuje sprawcom. Często pojawiają się pytania: „dlaczego się z nim związała?”; „dlaczego go zostawiła?”; „przecież to taki fajny facet”. Kobiety są socjalizowane do bycia ofiarami przemocy, mężczyźni – do bycia jej sprawcami.

Mocno zwracała na to uwagę Zofia Ragankiewicz. Przemoc domowa istnieje i nie da się tego problemu zamieść pod dywan. Dotyczy ona każdego domu, bez względu na status społeczny i materialny. Paradoksalnie lepszą sytuację mają wręcz kobiety z „gorszych” rodzin. Mężczyźni o wyższym statusie społecznym rzadziej są zatrzymywani przez policję. Co można zrobić (poza zwolnieniem ministra Gowina)? Trzeba zacząć od nas samych. Od naszych rodzin i bliskich. Uczyć mężczyzn okazywania uczuć. Tworzyć programy edukacyjne.

Andrzej Dominiczak podkreślał wprawdzie, że policjanci często angażują się w walkę z przemocą. Utrudniają ją przede wszystkim prokuratorzy i sędziowie, którzy umarzają sprawy. Efektem jest to, że chociaż w Polsce z roku na rok spada liczba zabójstw ogółem, to już liczba zabójstw ze względu na przemoc domową rośnie i wynosi dziś ponad 200 osób rocznie. W tym tygodniu w Polsce na śmierć zostaną pobite cztery kobiety.

Piotr Kozak

PS Poza tym uważam, iż minister Gowin powinien zostać zwolniony.

11 grudnia 2012

Bez słów: Maska twardziela

...czyli wystawa, film i dyskusja o przemocy wobec kobiet. W prowadzonej przez Elżbietę Hołoweńko dyskusji w Zielonym Centrum M1 udział wzięli: Hanna Samson, Zofia Ragankiewicz, Sergio de Arana.






















Zdjęcia: Marek Matczak.
Prace Elżbiety Hołoweńko: kliknij.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...