Warszawa: Zielone Kino - Wojna o ropę
W tym miesiącu mija 5 lat od amerykańskiej inwazji na Irak - inwazji, która pozostawia coraz mniej złudzeń na temat jej charakteru. Najpierw miało chodzić o broń masowego rażenia, której nie znaleziono. Następnie o terroryzm, który na dobre rozkwitł po samej inwazji. Teraz ma chodzić o wprowadzanie demokracji, ale siłowe jej wprowadzanie budzi opór.
Dziennikarze BBC zanalizowali powiązania amerykańskiego rządu z firmami naftowymi i przedstawili prawdziwe powody, dla których USA wkroczyły do Bagdadu. To kurczące się zapasy ropy, której cena bije wszelkie rekordy. Bardzo możliwe, że jej zapasy skończą się w ciągu najbliższych 20 lat, o czym mówią ostatnie badania rządów i firm naftowych z całego świata.
Zapraszamy na pokaz filmu "Wojna o ropę", który odbędzie się w czwartek, 13 marca o godz. 19.00 w biurze Zielonych 2004 na ul. Pięknej 64a, m.11. Wstęp przedstawi Bartłomiej Kozek z Zarządu Krajowego Zielonych 2004, w programie przewidziana jest dyskusja nt. amerykańskiej polityki na Bliskim Wschodzie i wobec instalacji wojskowych w Czechach i w Polsce, a także pokaz slajdów, przygotowany przez Annę Burdzińską z Inicjatywy Stop Wojnie, która organizuje demonstrację antywojenną 15 marca o godz. 13.00, w której Zieloni również biorą udział i na którą serdecznie zapraszają.
Swój udział zapowiedzieli także przedstawiciele PPP i SDPL.
***
Zieloni 2004 zapraszają w piątek 14 marca o godzinie 13:00 do biura partii w Warszawie, ul. Piękna 64a lok. 11,
na konferencję prasową poświęconą nowej publikacji pt. „Zielone Miasto Nowej Generacji”.
W konferencji udział wezmą autorzy: Beata Maciejewska, członkini zarządu krajowego Zielonych 2004 oraz Dariusz Szwed, przewodniczący partii.
Ze wstępu do publikacji:
„Zielone Miasto Nowej Generacji” jest swoistym miejskim zielonym manifestem. Pokazujemy w nim, że miasta powinny być „szyte” na miarę człowieka, tętnić życiem, stwarzać warunki do pracy, rozrywki i wypoczynku, kreować demokratyczną i otwartą przestrzeń publiczną, wyrównywać szanse obu płci, niwelować zarówno społeczne rozwarstwienie, jak i bariery architektoniczne. Ale nie tylko. Współczesne miasta mają bowiem znacznie większy zasięg oddziaływania niż powierzchnia, którą zajmują. Dlatego polityka zielonego miasta nowej generacji nie może ograniczać się do naszych podwórek i dzielnic: powinna także wychodzić daleko poza jego granice. Musi uwzględniać wpływ naszego codziennego życia na możliwości rozwoju ludzi żyjących na globalnym Południu, ujmować w wizjach i programach politycznych dobrobyt przyszłych pokoleń, a także brać pod uwagę prawa i potrzeby otaczającego nas różnorodnego świata zwierząt i roślin.
Zielona polityka nigdy nie ograniczała się do tego, co tu i teraz. Dlatego wskazujemy zarówno na to, że np. podjazdy dla wózków mogą znacząco poprawić jakość życia dziesiątków czy setek tysięcy ludzi w naszym mieście, jak i na to, że tempo zużywania przez nas zasobów naturalnych może spowodować, iż niektórych z tych dóbr nie wystarczy już dla naszych dzieci i wnuków. Pisząc o zrównoważonym i trwałym rozwoju miasta, zajmujemy się kulturą i gospodarką, świeżym powietrzem i czystą wodą, ale także tym, że każdy wyrzucony przez nas śmieć i każda niepotrzebnie świecąca żarówka mają wpływ na stan całej planety. Wskazujemy na możliwe kierunki zmian we współczesnych miastach - rozwój transportu zbiorowego, pieszego i rowerowego, ekspansję energooszczędnych technologii oraz wzrost udziału odnawialnych źródeł energii w miejskiej energetyce. Opisujemy, w jaki sposób kapitał społeczny i kapitał kreatywny oraz polityka równości płci przyczyniają się do rozwoju miasta. Omawiamy globalne sieci współpracy miast i alterglobalny ruch społeczny.
Wydawcą „Zielonego Miasta Nowej Generacji” jest Bałtycka Sieć Europejskiej Partii Zielonych (do sieci należy partia Zieloni 2004) we współpracy z Parlamentem Europejskim.
Dziennikarki i dziennikarze oraz goście otrzymają egzemplarz publikacji podczas konferencji prasowej.
***
W dniu 15 marca Inicjatywa "Stop Wojnie" organizuje ogólnokrajową demonstrację pod hasłem:
Nie chcemy być okupantem! Nie chcemy być tarczą!
Będzie to część GLOBALNEGO PROTESTU w piątą rocznicę ataku na Irak. W czasie tygodnia 15-22 marca 2008 r. mają się odbyć akcje na całym świecie.
Demonstracja w Polsce dotyczyć będzie żądania wycofania wojsk z Iraku i Afganistanu DODATKOWYCH 400 żołnierzy do Afganistanu), sprzeciwu wobec planów budowy w Polsce wyrzutni rakietowych USA w ramach programu tzw. "tarczy antyrakietowej" oraz protestu przeciw ewentualnemu atakowi USA na Iran. (przypomnijmy, że nowy rząd pozostawił wojska w Iraku na większość 2008 r. i wysyła
Demonstracja odbędzie się w sobotę, 15 MARCA 2003 r. w Warszawie, godz. 13.00 (początek pod Pałacem Prezydenckim).
BARDZO POTRZEBNA JEST WSZELKA POMOC
W PRZYGOTOWANIACH!
- Są już plakaty na demonstrację! Jeśli możesz, weź kilka do swojej szkoły/uczelni/miejsca pracy lub gdziekolwiek indziej. Organizujemy też wspólne PLAKATOWANIA w mieście. Jeśli masz jakiś wolny wieczór i możesz pomóc w plakatowaniu byłoby to dużą pomocą. Wszystkich chętnych prosimy o kontakt (stopwojnie@go2.pl , tel. 600 599 306). Wkrótce będą też nalepki.
- Co sobotę w Warszawie organizujemy akcję antywojenną (zbieranie podpisów, sprzedaż znaczków, rozdawanie ulotek i plakatów) w g. 12.00 - 13.00 na placyku pod metrem Centrum. To dobre miejsce do nagłośnienia demonstracji. Można tam też odebrać wszelkie materiały, umówić się na plakatowanie itp.
- Jeśli możesz zorganizować spotkanie antywojenne (np. na temat "tarczy antyrakietowej", Iraku i Afganistanu itp.) w swoim mieście, szkole czy na uczelni, jest to bardzo dobry pomysł. Mamy już pewne doświadczenie w tej sprawie - możemy pomóc.
- Bardzo mile widziane są wszelkie pomysły dotyczące samej demonstracji - happeningi, teatry uliczne itp. Zapraszamy też do pomocy w przygotowaniu flag i transparentów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz