15 listopada 2012

Zielona pigułka kulturalna

We wtorek 20 listopada zapraszamy na debatę o kondycji warszawskiej kultury w Zielonym Centrum Marszałkowska 1, a tymczasem przypominamy niektóre spośród działań warszawskich Zielonych w sprawach związanych z polityką kulturalną:

Ciężkie czasy dla zabytków w Warszawie i na Mazowszu - 5.09.2010

W kampanii samorządowej w 2010 r. kandydat Zielonych Krystian Legierski przekonywał w „Zielonych Wiadomościach”, że „Warszawa może być seksi”, zaś w rozmowie z Bartoszem Ślosarskim na portalu Lewica.pl tak przedstawiał zieloną wizję kultury:
Kultura powinna stanowić pewien rodzaj zbiorowego sumienia, zwierciadła, w którym możemy się przejrzeć i zobaczyć jak funkcjonujemy, jako lokalna, a w tym przypadku warszawska, społeczność. Oczywiście kultura może spełniać również funkcję rozrywkową lub rekreacyjną. Dla mnie jednak najważniejszą rolą, jaką ma do odegrania, jest jej zdolność do stworzenia płaszczyzny, na której dojdzie do wzajemnego poznania się obcych kulturowo, etnicznie czy religijnie, ale żyjących w ramach jednej społeczności ludzi.
- stworzenie systemu wspierania warszawskich artystów i artystek oraz wprowadzenie preferencyjnych czynszów dla galerii i lokali powiększających miejską ofertę kulturalną;
- odbywające się w Warszawie wydarzenia artystyczno-kulturalne powinny mieć rangę wydarzeń międzynarodowych i światowy prestiż, zaś sama Warszawa powinna być centrum kultury i sztuki Europy Środkowo-Wschodniej;
- powstanie dużej uniwersalnej dużej sceny miejskiej, gdzie będą mogły się odbywać spektakle i koncerty gościnne oraz festiwale i kongresy;
- tworzenie sąsiedzkich centrów nowej generacji w każdej dzielnicy, gdzie mieszkańcy i mieszkanki będą mogli swobodnie organizować sobie czas wolny, wykorzystując dostępną infrastrukturę
Z kolei w uchwale programowej „Kultura bez zawłaszczania” z września 2011 r. pisaliśmy:
Instytucje kulturalne powinny mieć zapewnione stabilne podstawy finansowe swojego funkcjonowania. Nie wierzymy, że na miejscu likwidowanych publicznych bibliotek czy domów kultury automatycznie pojawią się instytucje niepubliczne. Przyzwolenie na to, by samorządy pozbywały się instytucji kulturalnych powodować będzie kolejne wykluczenia. Kraj podzieli się na kulturalną Polskę A i B. Biblioteki, wideoteki, muzea, dotacje dla twórczości dokumentalnej, teatrów objazdowych czy też mediów kulturalnych, takich jak radiowa „Dwójka” i TVP Kultura, powinny mieć gwarancje finansowe, umożliwiające ich funkcjonowanie i zapewnianie szerokiego dostępu do zróżnicowanych form kultury.
W Zielonym Centrum M1 organizowaliśmy już kilka debat wokół stołecznej kultury. Relacje z nich pojawiały się na naszym blogu, polecamy zwłaszcza Pokolenie Le Madame w epoce frytek oraz Koncesje, mediacje i nocne życie kultury.

Czy rządząca w Warszawie Platforma Obywatelska prowadzi politykę bliską czy daleką zielonej wizji kultury w mieście? Zapraszamy na debatę!

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...