16 listopada 2012

Zaproszenie: Mężczyźni przeciwko przemocy wobec kobiet

Fundacja Feminoteka i Ambasada Szwecji zapraszają na spotkanie o roli mężczyzn w przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet.

26 listopada, poniedziałek, godz. 12.00
Fundacja Feminoteka, ul. Mokotowska 29a (wejście od ul. Marszałkowskiej 34/50)

Spotkanie odbywa się w ramach międzynarodowej akcji 16 Dni Działań Przeciwko Przemocy wobec Kobiet, w której fundacja Feminoteka, podobnie jak tysiące organizacji w Polsce i na świecie, co roku bierze udział. W Polsce co roku 200 tys. kobiet doświadcza przemocy. 150 zostaje w jej wyniku zabitych. To wstrząsające dane, jednak w Polsce tematyka przemocy wobec kobiet wciąż jest lekceważona, a podejmowane działania niewystarczające.

W tym roku szczególną uwagę chcemy zwrócić na rolę mężczyzn w przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet. Zgadzamy się bowiem ze stwierdzeniem Jacksona Katz’a, znanego amerykańskiego edukatora antyprzemocowego i antyseksistowskiego, zawartym w książce książce wydanej przez Feminotekę „Paradoks macho. Dlaczego niektórzy mężczyźni nienawidzą kobiet i co wszyscy mężczyźni mogą z tym zrobić”, że dopóki więcej mężczyzn nie zaangażuje się w walkę z przemocą wobec kobiet, nie ma szans na radykalne jej zmniejszenie.

Gościem spotkania będzie Tomas Wetterberg, przewodniczący szwedzkiej organizacji „Mężczyźni na rzecz równości płci”. Tomas Wetterberg ukończył studia socjologiczne i gender studies. Od 2009 r. przewodniczący szwedzkiej organizacji Men for Gender Equality („Mężczyźni na rzecz równości płci”) . Posiada wieloletnie doświadczenie w dziedzinie równości płci, w szczególności w odniesieniu do roli mężczyzn. W 1994 r. założył lokalny oddział Stowarzyszenia Male Network w swoim rodzinnym mieście Örebro w środkowej Szwecji. Od tego czasu pozostaje członkiem Zarządu Krajowego Stowarzyszenia Male Network. Od 1998 r. nieprzerwanie pracuje w obrębie zagadnień dotyczących mężczyzn i równouprawnienia płci na różnych poziomach funkcjonowania społeczeństwa, takich jak władze administracyjne w Örebro i szwedzkie urzędy państwowe. Obecnie jest konsultantem w tych obszarach.

Źródło: Feminoteka.
Strona wydarzenia na fb.

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...