10 lipca 2008

Ratujmy Lunę i Iluzjon!

Warszawscy Zieloni wspierają petycję w sprawie ratowania kin Luna i Iluzjon

Koło warszawskie Zielonych 2004 przyłącza się do akcji zbierania podpisów pod internetową petycją przeciw zamknięciu kin Luna i Iluzjon. Uważamy, że nieliczne pozostałe jeszcze przy życiu placówki kulturalne, które oferują niszowe produkcje i wyróżniają się spośród komercyjnej szarzyzny, powinny być chronione za wszelką cenę.

- Sam miałem przyjemność korzystać z bogatej oferty Iluzjonu - mówi Bartłomiej Kozek, przewodniczący koła. - Placówka na Narbutta na stałe wpisała się w kulturalny pejzaż Mokotowa i Warszawy. Nigdzie indziej nie możemy liczyć na pokazy takich filmów, jak chociażby "Stalker" Tarkowskiego czy "Matka Joanna od aniołów". O bogatym repertuarze tej placówki można by mówić bez końca. Rozumiemy, że obiekt wymaga remontu - mamy jednak nadzieję, że kultowe dla wielu kino znajdzie się na czas rewitalizacji w dogodnym miejscu, takim jak np. Muzeum Narodowe, a po jej ukończeniu będzie mogło wrócić na Mokotów, gdzie zostanie przywitane z otwartymi ramionami.

- Oby tylko ów remont nie był powodem zamknięcia placówki - dodaje z troską przewodnicząca warszawskich Zielonych, Irena Kołodziej. - Na mapie Warszawy brakuje już wystarczająco wielu placówek kulturalnych, by zubażać ten pejzaż jeszcze bardziej. Nie ma już kina Moskwa, zabrakło Le Madame, a w Pałacu Kultury i Nauki nie odbywają się już jazzowe wieczorki. Jeśli miasto ma być dla ludzi, nie może służyć jedynie do pracy i do snu - musi tętnić życiem, dawać szansę na rozwój własnych zainteresowań. Bez Luny i Iluzjonu będzie z tym dużo trudniej. Jest cała armia ludzi, nie tylko starszego pokolenia, którzy nie odnajdują się w komercyjnych multipleksach!

Zieloni cieszą się z faktu, że internetową petycję podpisało już prawie 8.000 osób. Apelujemy jednak o więcej i prosimy media o nagłośnienie sprawy. Wspólnymi siłami śledźmy rozwój wydarzeń, dbając o to, by Warszawianki i Warszawiacy mieli prawo do kultury na najwyższym, światowym poziomie.

Petycję można podpisać pod adresem: http://www.petycje.pl/petycjePodglad.php?petycjeid=3248

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...