24 sierpnia 2008

Zielony Uniwersytet Letni - już tuż tuż!

Budowanie mostów we wspólnej Europie - materiały promocyjne

Zielony Uniwersytet Letni, 28-31 sierpnia 2008, Frankfurt nad Odrą i Słubice

Skąd wziął się pomysł Letniego Uniwersytetu?

Daniel Cohn-Bendit: Na początku zadawaliśmy sobie pytanie – jak stworzyć wspólną, zieloną tożsamość. W ten sposób narodziła się w naszej grupie europarlamentarnej ta idea. Jej celem jest to, by ludzi z różnych krajów, mający różne doświadczenia związane z odmiennymi kulturami politycznymi, przyjechali i debatowali. Zieloni i osoby sympatyzujące z tym światopoglądem, naukowcy, artyści, menedżerowie i studiujący. Każdy może czuć się zaproszonym do wzięcia udziału w otwartej dyskusji, zadawania pytań i tworzenia nowych wizji.

„Budowanie mostów” zostało wybrane jako motto...

Daniel Cohn – Bendit: Chodzi o zasypywanie podziałów istniejących między Wschodem i Zachodem, Północą i Południem, decydentami a zwykłymi ludźmi – a także o pomyśleniu na temat naszej wspólnej przyszłości w Europie. Po irlandzkim „nie” jest to zagadnienie tak ważne, jak nigdy wcześniej. Słyszę o tym z wielu stron. Czy Europa się kończy? Musimy zdać sobie sprawę z faktu, że globalizacja, zmiany klimatyczne, imigracja to tylko niektóre z problemów, którymi możemy zajmować się efektywnie jedynie na poziomie europejskim. Jak to zrobić? To pytanie, na które chcemy znaleźć odpowiedź we Frankfurcie nad Odrą.

Dlaczego właśnie tam – we Frankfurcie i Słubicach?

Daniel Cohn – Bendit: Są ku temu dwa powody. Po pierwsze, wiedzieliśmy, że Gesine Schwan z Uniwersytetu Viadrina i Collegium Polonicum wspierała ten pomysł i mogła zapewnić odpowiednią infrastrukturę. Po drugie, Frankfurt nad Odrą i Słubice położone są w newralgicznym punkcie w Europie. To symboliczne miejsce między Niemcami a Polską, które przecina prawdziwa europejska granica – chociaż już nie jest to granica unijna.

Czego mogą się spodziewać uczestniczki i uczestnicy?

Daniel Cohn – Bendit: Cztery główne debaty na temat przyszłości Europy będą uzupełnione o ponad 50 warsztatów. Odbędą się koncerty, projekcje filmowe, aktywności polityczne i kulturalne. Wśród naszych gościń i gości znajdzie się Gesine Schwan, liderka Ruchu Europejskiego – Sylvie Goulard, pisarze Geert Mak i Zulfu Livanelli, a także wiele innych osób. Rodziny również mogą wziąć udział, bowiem zapewniamy kompleksową opiekę nad dziećmi.

Letni Uniwersytet Europejski – Zieloni dyskutują o ideach na granicy polsko-niemieckiej

Zieloni w Parlamencie Europejskim organizują swój pierwszy Letni Uniwersytet na poziomie europejskim w tym roku. Będzie on miał miejsce od 28 do 31 sierpnia na granicy polsko-niemieckiej we Frankfurcie nad Odrą i w Słubicach. Ponad 800 uczestniczek i uczestników z 41 krajów będzie uczestniczyło w tym laboratorium zielonej kreatywności, w którym nowe idee na temat kontynentu zostaną przedstawione i przedyskutowane.

„Budowanie mostów”

Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo – podobnie jak i motto przedsięwzięcia. Nie oznacza to tylko przełamywania barier geograficznych między Wschodem i Zachodem, Południem i Północą, ale także tych między starymi a młodymi, bogatymi i biednymi, „starą” i „nową: Unią. Frankfurt i Słubice, położone nad taką linią podziału, na dwóch różnych brzegach Odry, będą gościć Uniwersytet Letni na Uniwersytecie Viadrina i Collegium Polonicum. Przedsięwzięcie organizowane jest przez Grupę Zielonych/Wolnego Sojuszu Europejskiego w Parlamencie Europejskim i wspierane przez Europejską Partię Zielonych, Zielonych/Sojusz'90 z Niemiec i partii Zielonych 2004 ze strony polskiej.

Otwarcie - „Jaka przyszłość dla Europy?”

Po imprezach towarzyszących, takich jak wycieczki krajoznawcze, warsztaty, turniej w piłkę nożną czy też wspólne gotowanie, Uniwersytet Letni zostanie oficjalnie otwarty w piątek, 29 sierpnia, dyskusją panelową dotyczącą przyszłości Europy. Gesine Schwan, szefowa Europejskiego Uniwersytetu Viadrina, rozpocznie swoim przemówieniem w temacie, który po odrzuceniu Traktatu Reformującego w referendum w Irlandii stał się palącą kwestią. Swoją wizją Europy podzielą się z audytorium Claus Leggewie, politolog, Sylvie Goulard – prezydentka Ruchu Europejskiego we Francji, a także polski publicysta Adam Krzemiński.

Dyskusje panelowe o zmianach klimatycznych, socjalnej Europie i zielonych ideach

Planowane są jeszcze dodatkowe trzy duże debaty. W sobotę zostaną przedyskutowane dwie kluczowe dla Zielonych kwestie – rano Rebecca Harms, wiceszefowa Zielonych w Europarlamencie moderować będzie dyskusję panelową dotyczącą zmian klimatycznych zatytułowaną „Od Bali, przez Kopenhagę – do Poznania”. Po południu tematem „Socjalnej Europy w zglobalizowanym świecie” zajmie się zielona eurodeputowana, Jean Lambert z Wielkiej Brytanii.

W niedzielę – debata finałowa pod tytułem „Nowa Europa, którą budujemy my”. Zielone liderki i liderzy z całej Europy posumują rezultaty Zielonego Uniwersytetu, a Daniel Cohn-Bendit, współprzewodniczący Zielonych w Parlamencie Europejskim, wyciągnie wnioski.

50 warsztatów

Czterem dyskusjom panelowym towarzyszyć będzie 50 warsztatów, podczas których poruszone będą niemal wszystkie tematy bliskie sercu myślącym na zielono Europejkom i Europejczykom. Będzie zatem o zielonej ekonomii i stylu życia, dostępie do Internetu i energetyce odnawialnej, zielonych miastach i nowym ruchu antynuklearnym, polityce antydyskryminacyjnej i szkoleniach w przeprowadzaniu kampanii politycznych, sytuacji w Gruzji i pacyfizmowi.

Zielona Drużyna Przyszłości

Z niecierpliwością oczekiwany jest raport Zielonej Drużyny przyszłości – grupy 15 młodych ludzi poniżej 28 roku życia. Pracowały i pracowali wspólnie od kwietnia w celu stworzenia świeżych, nowych idei dla Europy i zaprezentują rezultaty swoich burz mózgów na Uniwersytecie Letnim.

Europa i kultura

Kultura ma swoje zaszczytne miejsce na Zielonym Uniwersytecie Letnim. Dobrze znane autorki i autorzy będą prezentować swoje prace i dyskutować ze sobą i z publiczności. Będą tu m.in. Geert Maak („The Bridge of Istanbul”), Herta Muller („Animal Heart”), Dorota Masłowska („Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”), Zulfu Livaneli („Multuluk”) i Jurij Andruchowycz ("Moja Europa").

Europa w kinie

Ważna część programu kulturalnego poświęcona będzie filmowi europejskiemu. Twórcy kinowi będą portretować w ośmiu kontynent poprzez osiem pokazów, a także ludzi ją zamieszkujących z niecodziennych perspektyw. Irańska twórczyni filmowa, Marjane Satrapi pokaże swój kultowy film „Persepolis”, a potem odbędzie się dyskusja. W niedzielny poranek część kulturalną Uniwersytetu Letniego podsumuje „kulturalne śniadanie”.

Europa świętuje

Na Letnim Uniwersytecie nie zabraknie też wspaniałej rozrywki. Piątkowy wieczór należeć będzie do muzycznej grupy z Frankfurtu nad Menem - „Eurofighter”, a w sobotę słuchaczki i słuchaczy zaczaruje swym eklektycznym brzmieniem francusko-amerykański projekt „Nous Non Plus”.

Pełen program Uniwersytetu - - - Akredytacje dziennikarskie

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...