11 września 2014

Erbel rozmawia z mieszkańcami Rembertowa


W   bibliotece publicznej przy Grzędowskiej 8 na Rembertowie odbyło się kolejne spotkania z cyklu „Erbel rozmawia”. Kandydatka na prezydentkę stolicy z ramienia partii Zieloni przedstawiła filary swojego programu, takie jak konsekwentne stawianie na rozwój lokalności, wspieranie budownictwa komunalnego i tani transport publiczny, czego symbolem jest bilet za 2 złote. Erbel zauważyła, że im dalej oddalamy się od ścisłego centrum Warszawy, tym gorzej jest z lokalną infrastrukturą. Nie powinno tak być. Wspieraniu lokalnych przedsiębiorstw powinny służyć organizowane przez miasto profilowane konkursy. Ich zadaniem jest stworzenie przeciwwagi dla wielkich centrów handlowych, które niszczą lokalność i wysysają życie z dzielnicy.

Omawiając postulat wprowadzenia biletów w cenie 2 złotych, Erbel podkreślała, że bilety jednorazowe nie są tylko dla turystów. Wspieranie lokalności przyczyni się do tego, że ludzie będą coraz więcej spraw załatwiali blisko domu. Wiele osób przesiada się z samochodów i autobusów na rowery. Bilet za 2 zł  potrzebny jest przede wszystkim tym mieszkańcom stolicy, którzy jedynie okazjonalnie korzystają z komunikacji publicznej.
Kontynuując temat zrównoważonego transportu Joanna Erbel podkreślała, że budowa drugiej linii metra nie rozwiąże problemów komunikacyjnych Warszawy. Dwie linie metra w projektowanym kształcie nie obejmują bowiem całego miasta. Dlatego potrzebna jest „trzecia linia metra” w postaci linii średnicowej, czyli zintegrowanie transportu kolejowego z komunikacją miejską. Aby kolej stała się pełnoprawną częścią systemu komunikacji miejskiej, potrzebne są wygodne węzły przesiadkowe, które pozowlą mieszkańcom płynnie przesiadać się pociągu do metra, autobusu czy tramwaju.  


                                                                         fot. Marek Matczak


Joanna Erbel mówiła też, jak wyobraża sobie przyszłe rządzenie miastem. O warszawskich urzędnikach kandydatka Zielonych mówiła w samych superlatywach.  Zdaniem Erbel w stołecznych urzędach pracuje wielu profesjonalistów, którzy czują odpowiedzialność za losy miasta. Blokuje ich brak spójnej wizji rozwoju miasta, brak woli politycznej i nadmierna centralizacja podejmowania decyzji.  Erbel opowiedziała się za powołaniem  nowych pełnomocników (m. in. ds. prawobrzeżnej Warszawy, ds. osób starszych), którzy pełniliby rolę urzędnika pierwszego kontaktu potrafiącego przeprowadzić obywatela przez meandry urzędowych procedur. Przykładem dobrej roboty na stanowisku pełnomocnika jest praca Łukasza Puchalskiego –  pełnomocnika ds. rowerów.

W dyskusji padło wiele pytań o ustrój miasta stołecznego Warszawy, o politykę transportową, a także o lokalizacje spalarni śmieci na terenie Rembertowa. Odnosząc się do polityki śmieciowej, Erbel wskazała, że mimo dymisji jednego z wiceprezydentów obecnym władzom miasta nie udało się opanować chaosu śmieciowego, który same wywołały. Warszawa potrzebuje przede wszystkim bardziej precyzyjnego systemu segregacji odpadów, programu odzyskiwania biomasy oraz powszechnej akcji edukacyjnej dla mieszkańców. Wprowadzenie dobrze przygotowanego programu recyklingowego zdaniem kandydatki pozwoli znacząco ograniczyć ilość śmieci utylizowanych w spalarniach lub składowanych na wysypiskach.

Maciej Kassner

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...