5 czerwca 2008

Ratujmy Park Świętokrzyski!

Nie amputujmy płuc miasta! – Zieloni przeciw zmniejszaniu Parku Świętokrzyskiego

Koło warszawskie Zielonych 2004 wyraża oburzenie wobec planów zagospodarowania Placu Defilad, które wiążą się z ograniczeniem powierzchni Parku Świętokrzyskiego. Uważamy za niedopuszczalne, by w imię doraźnych interesów zmniejszano miejską przestrzeń zieloną, jedną z nielicznych w ścisłym centrum miasta.

- Deklaracja pani prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz wskazuje wyraźnie, że nie reprezentuje ona swoimi działaniami wizji „miasta dla ludzi”, o które walczymy – mówi Bartłomiej Kozek, przewodniczący koła warszawskiego Zielonych. – Opór wobec prospołecznych i proekologicznych działań Ekonu czy obecny chaos związany z podwyżką cen biletów to kolejne przykłady całego ciągu zdarzeń, które pokazują prawdziwą twarz pani prezydent. Wystarczy dodać, że od miesięcy czekamy na odpowiedź w sprawie naszych inicjatyw służących poprawie jakości transportu miejskiego, a w dniu wczorajszym nie miała 5 minut czasu, by przyjąć naszą petycję w tej sprawie – przypomina Kozek.

- To prawdziwy dramat, że 94% warszawianek i warszawiaków chce pozostawienia parku w dotychczasowych granicach, a pani Gronkiewicz-Waltz zupełnie to nie interesuje – oburza się Irena Kołodziej, przewodnicząca stołecznych Zielonych. – PO szła do wyborów pod hasłem „By żyło się lepiej. Wszystkim.” Po raz kolejny widzimy, że była to pusta demagogia – doraźny zysk z potencjalnej sprzedaży atrakcyjnej działki jest dla pani prezydent ważniejszy niż jakość życia ludzi. Przecież każdy kolejny wieżowiec w ścisłym centrum oznacza większe korki, większe zanieczyszczenie powietrza , większy hałas. Jeśli nie powstrzymamy tych zapędów już teraz, wkrótce całe miasto składać się będzie z bezdusznego betonu i szkła. Nie tędy droga!

Zieloni rozpoczynają kampanię mającą na celu obronę parku przed zakusami deweloperów i Hanny Gronkiewicz-Waltz. Już wkrótce ruszy akcja zbierania podpisów mieszkanek i mieszkańców miasta pod listem otwartym w tej sprawie; w ten sposób będzie można wyrazić swoje poparcie dla idei utrzymania zielonej tkanki miejskiej. Zdrowia, czystego powietrza i odrobiny spokoju w sercu miasta nie da się kupić!

LIST OTWARTY W SPRAWIE ZABUDOWANIA OBSZARU PARKU ŚWIĘTOKRZYSKIEGO

Szanowna Pani Prezydent!

Z zaniepokojeniem przyjęliśmy informacje prasowe na temat zagospodarowania terenów Parku Świętokrzyskiego, z których wynika, że władze Warszawy planują ograniczenie jego powierzchni (artykuł „Park Świętokrzyski idzie pod topór?”, opublikowany w „Życiu Warszawy” z dn. 3.06.2008). Jako mieszkanki i mieszkańcy miasta stanowczo protestujemy przeciwko zapowiadanej wycince drzew na tym terenie.

Miasto nie jest martwą przestrzenią – jest żywą tkanką, której rozwój powinien uwzględniać lokalne uwarunkowania, mikroklimat, a także potrzeby ludzi w nim pracujących i odpoczywających. Nie zgadzamy się z prezentowaną przez władze Warszawy wizją stolicy, w której jedyną przestrzenią publiczną stają się kolejne centra handlowe, natomiast inicjatywy, służące podniesieniu jakości życia w mieście są torpedowane przez stołecznych urzędników.

Miasto ma wystarczające możliwości pozyskania dochodów – nie musi ich czerpać kosztem zielonych miejsc, z których mają prawo korzystać wszyscy mieszkańcy i mieszkanki Warszawy. Niepokoi nas postawa władz Warszawy, kierujących się w swej działalności wyłącznie logiką zysku i mających mało zrozumienia dla tego, czym powinna być wspólna przestrzeń miejska. Warto, aby Warszawa zaczęła brać przykład z miast takich jak Berlin, gdzie inicjatywy podobne do „Dotleniacza” Joanny Rajkowskiej mogą liczyć na przychylne wsparcie miejskich urzędników.

Nie chcemy, aby Warszawa stała się betonową pustynią. Park Świętokrzyski jest jednym z ostatnich miejsc zielonych w ścisłym centrum miasta. Chcemy drzew zamiast kolejnych wieżowców. Każdy i każda z nas ma prawo do zieleni blisko miejsca zamieszkania!

Apelujemy o respektowanie woli zdecydowanej większości warszawianek i warszawiaków i rezygnację z planów zabudowy Parku Świętokrzyskiego. Domagamy się rozpoczęcia procesu konsultacji społecznych w sprawie zagospodarowania okolic Parku oraz moratorium na jakiekolwiek inwestycje, które mogłyby naruszyć jego integralność. Chcemy, aby nowe centrum miasta, podobnie jak i zabudowa brzegów Wisły, zachowały spoistość tkanki miejskiej, a nie tworzyły jeszcze większy chaos architektoniczny i komunikacyjny.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Gdzie i kiedy będą zbierane podpisy pod petycją przeciw likwidacji Parku Świętokrzyskiego? Proponuję też uruchomić podpisywanie jej przez internet. Można by wtedy rozesłać link do znajomych.
Jola

Beniex pisze...

Aktualnie podpisy zbiera inna organizacja, więc stwierdziliśmy, że nie ma sensu dublować działań i wprowadzać dezinformację, natomiast oczywiście można nasz list wysłać mailowo do Urzędu Miasta, jego treść podana jest powyżej, albo też wpaść do naszego biura na Pięknej w poniedziałek między 14.00 a 20.00.

A pod tym listem mamy parę podpisów VIPów, ujawnimy w stosownym czasie, na razie tyle rąbka tajemnicy uchylić mogę;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...