27 maja 2014

Zaproszenie: Łupienie Patagonii

„Łupienie Patagonii – światowe koncerny w pogoni za gazem łupkowym, przykład argentyński”

Zapraszamy na spotkanie z argentyńskimi działaczami społecznymi walczącymi ze światowymi koncernami wydobywczymi o godne warunki życia lokalnych społeczności i czyste środowisko oraz na pokaz filmu dokumentalnego „Łupienie Patagonii”

Środa, 28 maja, godz. 18.00-20.00
Zielone Centrum M1
ul. Marszałkowska 1 lok. 160

Wieczór organizowany przez Polską Zieloną Sieć, Fundację Strefa Zieleni i Młodzieżowa Sieć Klimatyczną, w partnerstwie z kołem warszawskim Partii Zieloni.


Carolina Garcia ze stowarzyszenia "Multisectorial against fracking in Neuquén" oraz Diego di Risio z organizacji Observatorio Petrolero Sur przyjechali do Europy, by mówić o tym, co mające swoje siedziby w Europie koncerny takie jak Chevron, Total czy Shell robią w cennych przyrodniczo i jednocześnie bogatych w złoża np. gazu łupkowego obszarach Argentyny. Uczestnicząc w Walnych Zebraniach koncernów Shell i Total przedstawili specjalnie przygotowany raport „Heading South: The dash for unconventional fossil fuels in Argentina”.

Pod względem potencjału do wykorzystania rezerw gazu i ropy z łupków Argentyna jest trzecim krajem na świecie. Źródła energii w Argentynie to w 90% ropa naftowa i gaz ziemny, co sprawia, że presja na ich wydobycie jest tak duża.

Argentyńczycy z regionu Neuquén borykają się z problemami podobnymi do tych, które w Polsce dotyczą mieszkańców rolniczych obszarów Lubelszczyzny – rolników ze sławnego już w świecie Żurawlowa. I jedni i drudzy walczą o prawo do współdecydowania o przyszłości miejsc, w których żyją wiedząc, że praktyki światowych koncernów wydobywczych mogą nie tylko doprowadzić do zabrania im ziemi, lecz również szybko zniszczyć to, co dla nich najważniejsze – środowisko, w którym żyją i wodę, której używają.

Mieszkańcy argentyńskiego Neuquén i polskiego Żurawlowa walczą o jeszcze jedno – o odpowiedzialność sektora wydobywczego nie tylko względem swoich akcjonariuszy, lecz także względem wszystkich ludzi, na których wpływa ich działalność – czyli nas wszystkich.

„Jeśli robimy coś dla innych, lecz bez nich, robimy to przeciwko nim”.

Program spotkania:

Wprowadzenie – organizatorzy

1. Pokaz filmu „Łupienie Patagonii”
„Fracking Patagonia”, reż. G.Lassalle, prod. Friends of the Earth France, 2014, 44 min., napisy polskie

2. Rozmowa z zaproszonymi gośćmi
(ok. 1 godz.), tłumaczenie konsekutywne z hiszpańskiego


María Carolina García – ekspertka w temacie inżynierii środowiskowej i ochrony miejsc cennych przyrodniczo, członkini stowarzyszenia Multisectorial against fracking in Neuquén. Carolina pracuje dla lokalnej instytucji zajmującej się ochroną cennych przyrodniczo obszarów (Direccion Provincial de las Areas Protegidas), monitoruje projekty koncernów Shell i Total prowadzone na obszarze chronionym Auca Mahuida, oraz wpływ przemysłu wydobywczego w rejonie Neuquén.

"Multisectorial against fracking in Neuquén" jest siecią zrzeszającą członków lokalnych społeczności Mapuche, organizacje społeczne i ekologiczne, związki zawodowe, zrzeszenia studentów protestujących przeciwko wydobywaniu gazu łupkowego w Neuquén. Słowo „multisektorowy” wskazuje na to, jak wiele różnych sektorów społecznych jest razem przeciwko wydobywaniu gazu łupkowego w Neuquén. Rejon Neuquén jest najważniejszym regionem w Argentynie, jeśli chodzi o wydobycie gazu łupkowego.

Diego di Risio – politolog, jeden z fundatorów organizacji pozarządowej Observatorio Petrolero Sur (Buenos Aires), członek sieci Oilwatch International i Multisectoral against fracking Neuquén. Diego analizuje argentyńską politykę energetyczną, sytuację związaną z boomem wydobycia gazu i ropy metodami niekonwencjonalnymi oraz rolę ponadnarodowych koncernów i argentyńskiego rządu.

Observatorio Petrolero Sur to argentyńska organizacja pozarządowa zajmująca się wspieraniem lokalnych społeczności przeciwnych ekspansji koncernów wydobywczych poprzez budowanie ich potencjału do wyrażania swoich stanowisk w regionie i na poziomie krajowym, dokumentowanie szkodliwej działalności koncernów.

Raport „Heading South: The dash for unconventional fossil fuels in Argentina” dostępny na razie we francuskiej wersji językowej: http://www.amisdelaterre.org/rapportargentine.html

Trailer filmu: http://terresdeschiste.fr/en/trailer/

Swój udział w spotkaniu można potwierdzić na fb.

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...