20 października 2013

Zaproszenie: filmy dokumentalne o Fukushimie


Zapraszamy na projekcje dwóch filmów dokumentalnych związanych z Fukushimą podczas Festiwalu Pięć Smaków 6 listopada w Warszawie. Film "A2-B-C" opowiada o badaniach tarczycy u dzieci z Fukushimy natomiast dokument "Pełzająca elektrownia atomowa" prezentuje sytuację mieszkańców wietnamskiej wioski, w której elektrownia jądrowa ma dopiero zostać wybudowana i porównuje ją do obecnego położenia mieszkańców Fukushimy. Wprowadzenie do obu filmów wygłosi autor artykułów na temat energetyki jądrowej w Japonii - Yasuhiro Igarashi.

Wstęp wolny.

Ian Thomas Ash, autor filmu 'A2 - B- C ’, będzie również obecny na spotkaniu. Chętnie odpowie na pytania oraz zgodnie ze swoim zwyczajem jak po każdym festiwalu, nagra wiadomości od wszystkich chętnych, którzy chcieliby podzielić się swoimi odczuciami i przekaże je matkom z filmu, mieszkającym w Japonii.

"Pełzająca elektrownia atomowa"
Japonia 2013, 33 min, reż. Shinsuke Nakai

W pobliżu wietnamskiej wioski Thai An, liczącej 2000 mieszkańców, powstaje reaktor atomowy, budowany przez Japończyków na mocy międzyrządowego porozumienia. Doświadczenie i technologiczna wiedza wykonawców ma być gwarantem bezpieczeństwa. Reżyser przeprowadza rozmowy z mieszkańcami, zaniepokojonymi brakiem wystarczających informacji na temat grożącego im ryzyka, zestawiając obraz wietnamskiej społeczności z relacjami osób ewakuowanych z prefektury Fukushima po awarii elektrowni jądrowej.

"A2-B-C"

Japonia 2013, 71 min, reż. Ian Thomas Ash

 

Życie w miastach w pobliżu elektrowni w Fukushimie pozornie wraca do normy: dzieci znów uczą się w oczyszczonych z radioaktywnego pyłu szkołach, Japończycy z całego kraju wspierają odbudowę rolnictwa, kupując produkty z prefektury. Coraz więcej dzieci ma jednak problemy z tarczycą. Ich matki na własną rękę prowadzą śledztwo i weryfikują rządowe oświadczenia o bezpieczeństwie regionu.

Sponsor: Fundacja Strefa Zieleni

Amerykański reżyser Ian Thomas Ash dotarł do dzieci, które zostały objęte badaniami tarczycy po katastrofie jądrowej w Fukushime. Dokument stanowi zapis rozmów z dziećmi, rodzicami i osobami pracującymi w prefekturze.

środa, 6 listopada, godz. 18.00
Południk Zero, ul. Wilcza 25

Źródło: strona wydarzenia na fb.

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...