27 października 2013

Bartłomiej Kozek: Po wyborach - trzy dobre wiadomości dla czeskich Zielonych


Nie będę tu pisał za dużo o wynikach wyborów w Czechach - takie podsumowanie znajdziecie (jak dobrze pójdzie) jutro w "Dzienniku Trybuna". Napiszę tu trochę o wyborczym wyniku czeskich Zielonych.

Choć nie udało im się wrócić do parlamentu, to mogą oni uznać te wybory za umiarkowany sukces. Poza komunistami żadna inna partia na lewo od centrum (chyba że doliczymy do tego zestawienia Piratów) nie poprawiła swojego wyborczego wyniku.

W roku 2010 zdobyli 2,44% głosów i w żadnym z 14 regionów kraju nie udało im się przekroczyć progu 5%. Tym razem udało się zdobyć zaufanie 3,19% wyborczyń i wyborców.

W stolicy kraju - Pradze - wynik był jeszcze lepszy i wyniósł 6,45%. W drugim co do wielkości mieście - Brnie - 5,29%. Dość wyraźnie pokazuje to, że największym wyzwaniem dla tej partii będzie żmudna budowa poparcia także poza dużymi miastami.

Zielonym udało się odzyskać około 1/5 poparcia, które stracili między wyborami w 2006 a 2010 r. Wzrost ten pokazuje, że wbrew twierdzeniom byłego lidera tej partii Martina Bursika jest na czeskiej scenie politycznej miejsce dla partii zielonych, która nie ogranicza swojego przekazu jedynie do kwestii ekologicznych i nie celuje w centroprawicowy elektorat, jak chciał to robić polityk, który przed wyborami opuścił zielone szeregi.

Drugą dobrą wiadomością jest fakt, że Zieloni są dziś największą partią pozaparlamentarną u naszego południowego sąsiada - to dobry punkt wyjścia do powrotu do parlamentu, gdyby kraj czekały (niewykluczone) przyspieszone wybory, ale też do kolejnego testu wyborczego - w przyszłym roku do Parlamentu Europejskiego.

Trzecią nowiną jest przekroczenie progu 3%, uprawniającego do otrzymywania regularnego wsparcia budżetowego. Do tej pory czescy Zieloni byli go pozbawieni, przez co ich tegoroczna kampania była 9 razy tańsza niż ta, prowadzona przez socjaldemokratów czy liberalną ANO 2011 i 3-4 tańsza od działań chadeków i komunistów.

Trzymam kciuki za dalsze sukcesy na drodze odbudowy zielonej polityki w Republice Czeskiej.

Bartłomiej Kozek

Autor posta na Twitterze: @BartlomiejKozek.

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...