11 sierpnia 2014

Joanna Erbel w Kici Koci

Kicia-Kocia to kultowa warszawska klubokawiarnia, będąca centrum życia społecznego, intelektualnego i kulturalnego na Grochowie. Właśnie tam 7 sierpnia miało miejsce spotkanie z Joanną Erbel, kandydatką Partii Zielonych na prezydentkę stolicy. Wydarzenie to inauguruje cykl 18 spotkań prowadzonych pod hasłem „Erbel rozmawia”, w ramach których mieszkańcy każdej z warszawskich dzielnic będą mogli zadać kandydatce pytania i przedstawić uwagi do jej programu.


            

To nie przypadek, że pierwsze spotkanie odbyło się właśnie na Grochowie. Joanna Erbel przekonywała, że chce w ten sposób dowartościować prawobrzeżną Warszawę. Jej zdaniem stolica rozwija się bardzo dynamicznie, ale beneficjentem tego rozwoju jest głównie centrum miasta. Wcale nie musi tak być. W swoim programie Joanny Erbel stawia na lokalność. Sklepy, bazary, żłobki, przedszkola i instytucje kultury – wszystko to powinna być dostępne mieszkańcom w pobliżu ich miejsca zamieszkania. Zadaniem władz miejskich jest umiejętne wspieranie aktywności lokalnej. Służyć temu może m. in. dofinansowanie przez miasto projektów artystycznych, przyczyniających się do budowania tożsamości dzielnicy. Warszawa pod rządami Joanny Erbel będzie miastem policentrycznym, w którym sprawnie funkcjonujące Centra Aktywności Lokalnej sprzyjać będą integracji mieszkańców zamieszkujących daną okolicę. 


                                                 fot. Marek Matczak

W programie Joanny Erbel nie brakuje też postulatów socjalnych. Zdaniem kandydatki narzędziem realizacji polityki społecznej miasta powinny być klauzule socjalne. Przykładowo, jednym z warunków niezbędnych do wygrania przetargu na budowę siedziby Sinfoni Varsovi na Grochowskiej może być stworzenie przez wykonawcę projektu lokalnych miejsc pracy. Kluczową kwestią dla mieszkańców jest tani transport, dlatego jednym z postulatów kandydatki jest bilet ZTM w cenie 2 złotych. Zdaniem Erbel miasto powinno odgrywać aktywną rolę w polityce gospodarczej, wspierając tworzenie nowych miejsc pracy przy termomodernizacji budynków.

Podczas spotkania wybrane postulaty z programu Joanny Erbel zostały skonsultowane z mieszkańcami. Z największym uznaniem spotkał się pomysł stworzenia wykazu warszawskich pustostanów, z których część można przeznaczyć na mieszkania dla osób bezdomnych.

Maciej Kassner

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...