20 listopada 2013

Zieloni wspierają mieszkańców Śródmieścia

Zbieramy podpisy pod wnioskiem o przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie przyszłości i formy funkcjonowania Placu Powstańców Warszawy!

Plac Powstańców mieści się w Śródmieściu, ale ten, kto przyjechałby dzisiaj do Warszawy i przeszedł przez plac, nigdy by nie zgadł, że to centrum stolicy. Przez wiele lat plac służył, jako wielki parking a dzisiaj również, jako zaplecze budowy metra. Zadziwiające jest, że żadnej państwowej instytucji – a wokół placu jest ich wiele m.in. NBP – najwyraźniej nie przeszkadzał ten mocno pokiereszowany krajobraz.

Nie odbudowano go w przedwojennej formie, poza budynkiem Prudentialu, a jest przecież miejscem ściśle i sentymentalnie z dawną i poniekąd obecną historią naszej stolicy. Upamiętnia wybuch powstania warszawskiego w 1944 roku. Na placu Powstańców Warszawy stoi jedynie pomnik – prosta tablica upamiętniająca te dramatyczne wydarzenia, ale dzisiejszy wygląd placu nie przynosi chwały temu miejscu. Nawet pomnik – popiersie Napoleona stojące po drugiej stronie placu cierpi na takim wizerunku. Najwyższy czas, aby plac służył ludziom i był wizytówką Warszawy.

Co jest równie istotne, wielkimi krokami zbliża się ukończenie budowy drugiej nitki metra pod ulicą Świętokrzyską, która bezpośrednio graniczy z placem. Ulica Świętokrzyska jest jedną bardziej okazałych ulic w naszym mieście i po zakończeniu budowy będzie wyglądała jeszcze wspanialej i funkcjonalnie – jest wiele pomysłów oraz planów już narysowanych dla tej inicjatywy. Gdy te plany zostaną zrealizowane, plac Powstańców będzie powodem do wstydu dla stolicy i dlatego najwyższy czas abyśmy rozpoczęli namysł i zaproponowali, jak ma wyglądać plac, czemu i komu ma służyć.

Uważamy, że konsultacje społeczne, uwzględniające głos mieszkańców Śródmieścia i wszystkich zainteresowanych warszawiaków, dające możliwość przedstawienia swojego stanowiska każdej ze stron, są najlepszą i najbardziej demokratyczną formą podjęcia decyzji o zagospodarowaniu pl. Powstańców Warszawy.

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...