21 listopada 2013

Protest przeciwko gazowi łupkowemu

Protest przeciwko zmianie ministra środowiska i gazowi łupkowemu pod Stadionem Narodowym

Decyzja o zmianie na stanowisku ministra środowiska w trakcie trwania szczytu klimatycznego i „expose” nowego ministra, w którym zadeklarował że jego priorytetem będzie przyspieszenie wydobycia gazu łupkowego to kpina z tysięcy międzynarodowych negocjatorów oraz ze społeczeństwa polskiego!

Z dnia na dzień uczestnicy szczytu dowiedzieli się, że jego gospodarz przestaje być ministrem – w świecie dyplomacji takie obniżenie rangi gospodarza spotkania to potwarz.

Polacy zaś dowiedzieli się, że dla ministerstwa środowiska priorytetem zamiast ochrony środowiska będzie wydobywanie gazu metodą, która może być dla środowiska bardzo niebezpieczna. Głęboko się z tym nie zgadzamy. Nie można przyspieszać procedur, które zostały ustanowione po to by chronić nasze bezpieczeństwo!

Szanując ministra Macieja Grabowskiego, stanowczo protestujemy przeciwko sposobowi, w jaki go powołano i zadaniom, jakie mu powierzono.

Dlatego Partia Zieloni oraz międzynarodowi aktywiści i aktywistki wspólnie zaprotestowali przeciwko takiemu specyficznemu rozumieniu „ochrony środowiska” i naszego „interesu narodowego”. Protest przeciwko stawianiu gazu łupkowego ponad interesem ludzi odbył się przed głównym wejściem do hali COP o godz. 8.45 w czwartek 21 listopada.

Jesteśmy zdumieni, że po węglu, gaz łupkowy staje się ulubioną brudną energią polskiego rządu i chcemy przeciwko temu zaprotestować. Gaz niekonwencjonalny jest niebezpiecznym wirażem, odciągającym uwagę i inwestycje od rzeczywistych rozwiązań klimatycznych, jak efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii. Inwestujmy w to co naprawdę się opłaca – nam i przyszłym pokoleniom!

- Gaz łupkowy i inne paliwa niekonwencjonalne stanowią poważne zagrożenie dla klimatu, środowiska i społeczności lokalnych.

- Wydobycie tych paliw prowadzi do skażenia wód gruntowych, poważnych skutków zdrowotnych, a nawet, przez długie lata, znacznie wyższych emisji dwutlenku węgla niż inne paliwa kopalne.

- Żeby wydobywać gaz łupkowy w pośpiechu będziemy musieli kupić drogie technologie od międzynarodowych koncernów albo wyprzedać im nasze zasoby naturalne.

- Wydobycie paliw kopalnych będzie w rękach zagranicznych korporacji! Chcemy źródeł energii które są własnością ludzi.

- Jesteśmy solidarni z Polakami sprzeciwiającymi się rozwojowi sektora gazu niekonwencjonalnego.

- Musimy wycofywać się z gospodarki opartej na paliwach kopalnych, a nie poszukiwać nowych. Zostawmy gaz pod ziemią!

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

załączam video z wczorajszego protestu, pozdrowienia

https://www.youtube.com/watch?v=5deFUNVDGX0

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...