20 lutego 2013

Zaproszenie: Idą brunatni

Ostra Zieleń - Młodzi Zieloni i Partia Zieloni 2004 zapraszają na debatę:

Idą brunatni... Skrajna prawica w natarciu

Debata z udziałem polityków, wykładowców uniwersyteckich, dziennikarzy, przedstawicieli organizacji studenckich działających na Uniwersytecie Warszawskich. Debata zostanie poprzedzona projekcją filmu, pokazującego kształtowanie się ruchu narodowego w Polsce.

Gdzie: Zielone Centrum Marszałkowska 1, lok. 160
Kiedy: sobota, 23.02, godz. 13.00

Potwierdzeni paneliści: Dariusz Szwed (Zieloni 2004), Andrzej Potocki (Fundacja im. Maxa Schelera, b. obserwator OBWE na Bałkanach, Stronictwo Demokratyczne), Aleksader Arabadzić (Forum Mlodej Warszawy/Młodzi Demokraci), Ewa Sufin-Jacquemart (Strefa Zieleni), Aleksandra Bilewicz (socjolożka i filozofka)

Ruch Narodowy, wbrew temu co twierdzą liderzy ugrupowania ma ambicje parlamentarne. Pierwszym testem będą wybory do Parlamentu Europejskiego, w których narodowcy mogą pokusić się o co najmniej przekroczenie progu. Podpisy zbiorą bez problemu: siła mobilizacji środowisk kibicowskich, a także narodowo-radykalne nastawienie części księży sprawi, że parafie i stadiony zapewnią niezbędną ilość podpisów do rejestracji list. Głos na Ruch Narodowy będzie manifestacją antyeuropejskich przekonań, coraz silniejszych u części Polaków, szczególnie tych, którzy żywią przekonanie, że integracja ze strukturami europejskimi nic im nie dała. Zresztą był już precedens: silnie antyeuropejska Liga Polskich Rodzin w 2004 roku zajęła drugie miejsce, wyprzedzają takie ugrupowania jak rządzący SLD czy rosnący w siłę PIS. W wyborach do PE przy niskiej frekwencji i silnej mobilizacji eurosceptycznego elektoratu świetne wyniki osiągały m.in. Brytyjska Partia Niepodległości, francuski Front Narodowy, włoska, antyimigrancka Liga Północna czy dokonujący fizycznych ataków na Romów i Żydów, określany przez część komentatorów jako neonazistowski węgierski Jobbik. W Grecji rośnie w siłę jawnie rasistowski Złoty Świt, którego elektorat w dużej mierze rekrutuje się z policjantów (to szczególnie niebezpieczne, ponieważ często używają oni swojej władzy przeciwko migrantom).

Narodowcy nie ukrywają, że ruchy neofaszystowskie w Europie są ich partnerami. Liderzy RN gościli na kongresie Jobbiku, podczas którego mówiono o konieczności powstrzymania "cygańskiej przemocy". Liderzy Jobbiku forsują zresztą sojusz międzynarodowych ekstremów: innymi gośćmi na spotkaniu byli radykałowie z Bliskiego Wschodu. Na dwutysięcznej Gwardii Węgierskiej ma się wzorować powoływana przez liderów RN "Straż Marszu Niepodległości". Nawet jeżeli liderzy RN dziś deklarują, że będzie to służba głównie porządkowa, której celem ma być zapobieganie prowokacjom i ekscesom na marszu, to nie da się wykluczyć, że część jej członków zerwie się ze smyczy i zacznie np. atakować squaty.

Dziś powinniśmy objąć Ruch Narodowy swoistym kordonem sanitarnym i spojrzeć na sprawę szerzej niż tylko z punktu widzenia "wolności słowa". Należy się to od nas przede wszystkich tysiącom osób w całej Europie, które kiedykolwiek padły ofiarami ataków skrajnej prawicy. 

Strona wydarzenia na fb.

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...