17 czerwca 2012

Zaproszenie: Białe Miasteczko - czy warto się buntować?

Zieloni zapraszają na pokaz filmu Roberta Kowalskiego i Magdy Mosiewicz „Białe Miasteczko” oraz debatę

Zielone Centrum „Marszałkowska 1”, czwartek 21 czerwca 2012, godz. 19.00


Białe Miasteczko to przełomowy protest pielęgniarek latem 2007 r. Przełomowy przede wszystkim dlatego, że w końcu zwrócił na żądania pielęgniarek uwagę szerokiej opinii publicznej. Dzięki Białemu Miasteczku wiele osób dostrzegło pokrewieństwo między wartościami feministek i lewicy „kulturowej” a postulatami związkowczyń i – szerzej – kwestiami praw pracowniczych i sprawiedliwości społecznej. Ale czy Białe Miasteczko stanowiło podobny przełom z punktu widzenia praktycznej realizacji celów, o które walczyły pielęgniarki? Czy po 2007 r., kiedy władzę przejęła Platforma Obywatelska, o sprawy ważne dla nich walczy się łatwiej czy trudniej? Refleksja nad spuścizną Białego Miasteczka to dobra okazja, by postawić sobie pytanie o bunty społeczne i ich skuteczność. Kiedy, w jakich warunkach i w jakim zakresie rządzący są gotowi ustapić żądaniom sprawiedliwości społecznej? Jakie są szanse na to, że w przyszłości uda nam się wywalczyć więcej?


Pretekstem do postawienie sobie tych pytań będzie dla nas film "Białe Miasteczko" Roberta Kowalskiego i Magdy Mosiewicz. W rozmowie po pokazie wezmą udział:

Longina Kaczmarska - pielęgniarka, związkowczyni, uczestniczka Białego Miasteczka
Piotr Ikonowicz - twórca Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej
Julia Kubisa - socjolożka, redaktorka „Przekroju”, współpracowniczka OPZZ
Bartłomiej Kozek - publicysta „Zielonych Wiadomości”

Wstęp wolny, swój udział można potwierdzić na FB.

Na kolejnych wieczorach z kulturą zaangażowaną pokażemy m.in. „Podziemne państwo kobiet” i filmy z obrony jordanka na warszawskim Powiślu. Po każdym z pokazów zapraszamy na dyskusje, a po nich leniwe wieczory z lampką wina.

PS Dla zainteresowanych: Julia Kubisa, Protesty pielęgniarek i położnych w kontekście reform ochrony zdrowia.

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...