11 lipca 2010

Lipiec z EuroPride

Przedstawicielstwo Fundacji im. Heinricha Bölla zaprasza serdecznie do udziału w debacie „Homoseksualizm a zmiana społeczna”, organizowanej przez Muzeum Narodowe w Warszawie przy wsparciu fundacji. Zapraszamy 11 lipca 2010 roku (niedziela), w godz. 16.00-18.00 do Muzeum Narodowego w Warszawie, al. Jerozolimskie 3.

Debata towarzyszy wystawie „Ars Homo Erotica”.

Udział w debacie biorą:
Wolfgang Templin, dyrektor Przedstawicielstwa Fundacji im. Heinricha Bölla w Polsce
dr Paweł Leszkowicz, kurator wystawy „Ars Homo Erotica”
Tomasz Bączkowski, Fundacja Równości
dr Ewa Majewska, Gender Studies IBL PAN
Yga Kostrzewa, Lambda Warszawa
Mariusz Kurc, Kampania Przeciw Homofobii
Sebastian Liszka, Kultura dla Tolerancji

***

„Zmierzając ku równemu traktowaniu pracowników LGBT w Europie Środkowej i Wschodniej” – konferencja OPZZ w ramach EuroPride 2010

Głównym celem konferencji jest próba przeniesienia do Europy Centralnej i Wschodniej dobrych praktyk i doświadczeń dotyczących traktowania osób LGBT (lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transgender) w zatrudnieniu, wypracowanych przez zachodnioeuropejskie związki zawodowe.

W programie m.in.
* prezentacja doświadczeń związków zawodowych w działaniach na rzecz pracowników LGBT w Irlandii, Wielkiej Brytanii, Francji Hiszpanii, Holandii i Włoszech (godz. 10.00-12.00)
* warsztaty na temat dyskryminacji osób LGBT w miejscu pracy i promowania aktywności związkowej wśród lesbijek i gejów (godz. 12.15-13.00)
* debata o kulturowych i religijnych barierach równouprawnienia LGBT w miejscu pracy, z udziałem m.in. Silvana Agiusa i Adama Ostolskiego, moderacja: Jacek Żakowski (godz. 15.30-16.30)

Więcej informacji i formularz rejestracyjny na stronie OPZZ.

***

Nie lękajmy się rozmawiać! Międzynarodowa konferencja nt. praw osób LGBT w Polsce

15 lipca 2010, godz. 12.00-15.00, Sejm RP, sala 14, budynek G, ul. Wiejska 4/6

W 2003 r. wystawa "Niech nas zobaczą", pierwsza w Polsce społeczna kampania na rzecz praw gejów i lesbijek, wzbudziła duże kontrowersje i akty nienawiści oraz przemocy. Niszczono bilbordy pokazujące pary homoseksualne. Galerie sztuki, ulegając presji mediów i polityków, wycofały się z tej prezentacji. Wystawa ta jednak zdołała przełamać tabu i otworzyła dyskusję na temat praw osób homoseksualnych. Późniejsze, organizowane w wielu miastach Marsze równości i tolerancji (m. in. w Poznaniu, Warszawie, Krakowie i Katowicach), mimo niesprzyjającego klimatu politycznego, poszerzyły przestrzeń społecznej debaty o sytuacji osób LGBT. W efekcie pod obrady Sejmu trafił pierwszy w Polsce projekt ustawy o związkach partnerskich, przygotowany przez prof. Marię Szyszkowską we wrześniu 2003 roku, którego Sejm tamtej kadencji nie zdołał jednak przyjąć.

Obecnie temat prawnego uregulowania sytuacji par jednopłciowych powrócił za sprawą nieformalnej grupy ds. związków partnerskich, która przygotowała nowy projekt ustawy. Prezentowany podczas debat w 16 miastach w Polsce projekt spotkał się z bardzo pozytywnym przyjęciem. Postulaty środowisk LGBT i założenia projektu ustawy zaprezentowano podczas kongresu „Wolność w nowoczesnym świecie” i na II Kongresie Kobiet.

Ulrike Lunacek, Grupa Zielonych/Wolny Sojusz Europejski, Parlament Europejski, i Małgorzata Tkacz-Janik, przewodnicząca polskich Zielonych, zapraszają na debatę, podczas której spróbujemy odpowiedzieć, na ile polscy politycy są gotowi na przyjęcie rozwiązań prawnych, które faktycznie wyrównają sytuację osób homoseksualnych w Polsce i zapewnią im równe traktowanie.

Nie lękajmy się rozmawiać!

Program konferencji:

12.00-12.10 – otwarcie konferencji:
dr Małgorzata Tkacz-Janik, przewodnicząca Zielonych
Ulrike Lunacek, Grupa Zielonych/ Wolny Sojusz Europejski, Parlament Europejski

12.10-12.30 – dr Tomasz Kitliński, Uniwersytet im. Marie Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Zieloni, współautor książki Miłość i demokracja: Od wystawy „Niech nas zobaczą” do ustawy o związkach partnerskich

12.30-13.00 – Ulrike Lunacek, grupa Zielonych/ Solny Sojusz Europejski, Parlament Europejski: Europejska debata nad prawami osób LGBT

13.00-15.00 – Działania prawne na rzecz poprawy sytuacji osób LGBT w Polsce z udziałem polityków:
Elżbieta Radziszewska, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania, Platforma Obywatelska
Grzegorz Napieralski, przewodniczący SLD
Joanna Kluzik-Rostkowska, Prawo i Sprawiedliwość
Elżbieta Kierzkowska, PSL, wicemarszałek Sejmu
Krystian Legierski, Zieloni

Uwaga: udział polityków w trakcie potwierdzania.

Prowadzenie konferencji: dr Małgorzata Tkacz-Janik, przewodnicząca Zielonych

Zgłoszenia na konferencję: Agnieszka Grzybek, e-mail: agnieszka.grzybek@zieloni2004.pl, tel. 600 120 965

***

Zakład Praw Człowieka WPiA UW, Grupa Inicjatywna ds. Związków Partnerskich i Projekt: Polska zapraszają na konferencję

Sytuacja prawna osób homoseksualnych w kontekście historycznych i współczesnych rozwiązań prawnych w wybranych krajach europejskich

16 lipca (piątek), godz. 12.00-15.00, Wydział Prawa i Administracji, ul. Lipowa 4, sala A1

Współczesna Europa w ostatnich latach dokonała ogromnego przełomu w kwestii podejścia do gejów i lesbijek. Stało się tak w wyniku upolitycznienia społecznej debaty na temat homoseksualizmu oraz przyjęciu przez przytłaczającą większość krajów zachodniej Europy praw wychodzących naprzeciw oczekiwaniom społeczności LGBT. Polska jako jeden z nielicznych już krajów w tym rejonie świata nie tylko nie przyjęła stosownych regulacji prawnych, ale również nie zdołała przeprowadzić rzetelnej debaty społecznej na temat postulatów zgłaszanych przez polską społeczność LGBT.

Na przykładzie wybranych krajów zostaną omówione mechanizmy prowadzące do pobudzenia wewnętrznej debaty, w wyniku której doszło do zmiany prawa i uchwalenia rozwiązań regulujących sytuację prawną osób pozostających w związkach jednopłciowych. Podczas konferencji oceniony zostanie również zakres przyjętej regulacji oraz jej stosowanie w praktyce.

Program konferencji:

12.00-12.10 – otwarcie konferencji:

Krystian Legierski – przedstawiciel Grupy Inicjatywnej ds. Związków Partnerskich
Igor Ostrowski – przedstawiciel „Projekt: Polska”
Wolfgang Templin – dyrektor Przedstawicielstwa Fundacji im. Heinricha Bölla

12.10-13.15 – panel pierwszy Homobiografie:

Dustin Lance Black – amerykański scenarzysta, reżyser, producent i montażysta filmowy oraz aktywista na rzecz tolerancji osób homoseksualnych. Zdobywca Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny do filmu Obywatel Milk.

Dyskusję moderuje Tomasz Raczek – krytyk filmowy i publicysta, autor programów radiowych i telewizyjnych.

13.15 – 13.35 – przerwa na kawę

13.35 – 15.00 – panel Homoseksualizm a polityka i prawo: związki jednopłciowe:

Ulrike Lunacek - deklaruje się jako pierwsza otwarta lesbijka wybrana do austriackiego parlamentu. W latach 1999–2009 posłanka w parlamencie austriackim, od 2009 deputowana do Parlamentu Europejskiego. W latach 2006 – 2009 pełniła funkcję współprzewodniczącej Europejskiej Partii Zielonych.
Volker Beck - od 1994 roku deputowany do Bundestagu. Doradca w Komitecie ds. Sankcji przy Radzie Bezpieczeństwa ONZ, obrońca praw do odszkodowania pracowników przymusowych poszkodowanych przez III Rzeszę. Przyczynił się istotnie do uchwalenia przez Bundestag ustawy o legalizacji w Niemczech związków partnerskich gejów i lesbijek. Otwarcie też mówi o swoim homoseksualizmie.

Dyskusję moderują: Igor Ostrowski i Krystian Legierski.

Konferencja organizowana jest przy wsparciu Fundacji im. Heinricha Bölla.

***

Już za kilka dni w Warszawie odbędzie się EuroPride – najważniejsza europejska Parada Równości. Na cały przedparadowy tydzień Lambda Warszawa przygotowała szereg imprez, które nazwaliśmy „Lambda Café”.

Od piątku 9 lipca, do niedzieli 18 lipca zapraszamy na Żurawia 24A – do naszej siedziby, gdzie można będzie mile spędzić czas, obejrzeć film, uczestniczyć w dyskusjach, oglądać wystawy.

Oto program naszych działań:

Starting from Friday, 9th of July until Sunday, 18th of July you are invited to come to our office on Żurawia 24A. You will have an opportunity to see a movies, participate in discussions and debates, see exhibitions and just enjoy the time.

Check the list of our activities below:

Piątek, 9 lipca / Friday, 9th of July:
- 18.00 – inauguracja “Lambda Café” / inauguration of ”Lambda Café”;
- 20.00 – pokaz filmowy / movie screening: "Całkowite zaćmienie / Total Eclipse" (Agnieszka Holland).

Sobota, 10 lipca / Saturday, 10 of July:
- 12.00 – 20.00 – “Lambda Café”;
- 16.00 – otwarcie wystawy “PRZYPIĘTE, ZAANGAŻOWANE” – wystawy “tęczowych” pinsów / opening of exhibition „ATTACHED-ENGAGED” – exhibition of LGBT’ pins;
- 20.00 – pokaz filmowy / movie screening: "Rocky Horror Picture Show" (Jim Sharman).

Niedziela, 11 lipca / Sunday, 11 of July:
- 12.00 – 20.00 – “Lambda Café”;
- 17.00 – otwarcie wystawy prac Daniela Sally / opening of exhibition of Daniel Sally’s works (www.danielsally.com);
- 20.00 – pokaz filmowy / movie screening: "Statek miłości / BoatTrip" (Mort Nathan).

Poniedziałek, 12 lipca / Monday, 12 of July:
- 12.00 – 22.00 – “Lambda Café”;
- 20.00 – pokaz filmowy / movie screening: "Gay Sex in the '70s." (Jaseph F.Lovett).

Wtorek, 13 lipca / Tuesday, 13 of July:
- 12.00 – 22.00 – “Lambda Café”;
- 20.00 – pokaz filmowy / movie screening: "Lato miłości / My Summer of Love" (Paweł Pawlikowski).

Środa, 14 lipca / Wednesday, 14th of July:
- 12.00 – 22.00 – “Lambda Café”;
- 20.00 – pokaz filmowy / movie screening: "Plotka / Le Placard" (Francis Veber)

Czwartek, 15 lipca / Thursday, 15th of July:
- 12.00 – 24.00 – “Lambda Café”;
- 17.00 – otwarcie antydyskryminacyjnej wystawy “Przeciwdziałaj dyskryminacji – to nie jest trudne” / opening of anti-discrimination exhibition „Act against discrimination!”
- 18.00 – Dyskusja “Czy Warszawa jest homo-friendly? Europejskie stolice a środowiska LGBT” (goście: Karolina Malczyk-Rokicińska – miejska pełnomocniczka ds. równego traktowania; Wojciech Karpieszuk – „Gazeta Stołeczna”, Yga Kostrzewa – Lambda Warszawa) / „Is Warsaw homo-friendly? European capitals and LGBT society” – discussion.
- 20.00 – pokaz filmowy / movie screening: "Ogień / Fire" (Deepa Mehta).

Piątek, 16 lipca / Friday, 16th of July:
- 12.00 – 24.00 – “Lambda Café”;
- 10.30 – 15.30 – szkolenia antydyskryminacyjne / anti-discrimination training.
- 14.00 – 16.00 – Spacer po „Homo-Warszawie” / walk-tour through „Queer-Warsaw” (start: Nowy Wspaniały Świat);
- 16.00 – spotkanie po spacerze „Homo-Warszawa” / meeting after „Queer-Warsaw” walk-tour;
- 19.00 – polska premiera włoskiego filmu „Due volte genitori/Parents reborn” / Polish premiere of Italian movie “Due volte genitori/Parents reborn”. Po filmie - spotkanie z reżyserem i dyskusja „Codzienne życie gejów i lesbijek w Europie” – prezentacja sytuacji społecznej osób homoseksualnych w wybranych krajach Europy / Every-day life of gays and lesbians in Europe – presentation of social situation of homosexual people in selected European countries.

Sobota, 17 lipca / Saturday, 17th of July:
- 12.00 – 16.00 – EuroPride;
- 16.00 – 24.00 – “Lambda Café”;
- 16.00 – 20.00 – dyżur psychologiczny i prawny / psychological and law consultations.

Niedziela, 18 lipca / Sunday, 18th of July:
- 12.00 – 22.00 – “Lambda Café”;
- 13.00 – 14.00 – Start gry miejskiej / start of city-game;
- 12.00 – 15.00 – dyżur psychologiczny i prawny / psychological and law consultations.

Uwaga, program może ulec zmianie! / Attention, programme may change!

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...