25 czerwca 2010

Europejscy Zieloni wobec kryzysu greckiego

Reprezentanci Partii Zielonych, zarówno w parlamentach narodowych jak tez posłowie i posłanki Parlamentu Europejskiego spotkali się 10.06.2010 aby omówić kwestię pakietów ratunkowych dla Grecji oraz planów polepszenia stanu finansów publicznych w krajach UE i możliwej roli Unii w obecnej sytuacji.

Wielu parlamentarzystów czuło się zagonionych w kozi róg, gdy zostali skonfrontowani z potrzebą podjęcia natychmiastowych decyzji, wiedząc ze te będą miały długotrwałe konsekwencje. Potrzeba tutaj koordynacji działań aby realizować pomysły w interesie wszystkich – ta uważa Phillippe Lamberts, poseł PE oraz rzecznik Europejskiej Partii Zielonych, który rozpoczął spotkanie nt. kryzysu w Grecji, dwóch pakietów ratunkowych oraz kwestii zrównoważonych finansów publicznych krajów unijnych.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele parlamentów Austrii, Niemiec, Węgier, Estonii, Francji, Irlandii, a także posłanki i posłowie Parlamentu Europejskiego.

Parlamentarzyści z frakcji Zielonych w Bundestagu odczuli potrzebę złożenia wyjaśnień w sprawie głosowań, które odbyły się w Niemczech nad pakietami ratunkowymi dla Grecji, jako że glosowali za pierwszym, a wstrzymali się od głosu podczas glosowania nad drugim. Posłanka Lisa Paus wyjaśniała, że pomimo zadania dodatkowych informacji nt. drugiego pakietu, nie uzyskano takowych, a sam pakiet został przedstawiony jako skromny dokument, co zaniepokoiło posłów klubu. Ostatecznym argumentem były silne glosy, że niemiecka konstytucja zostanie tym samym złamana. Zieloni obawiali się przyjęcia słabej reformy, która uderzy w interesy obu społeczeństw, greckiego i niemieckiego. Niemieccy Zieloni chcieli jednak podkreślić, ze czują sie w obowiązku wsparcia partnerów z Grecji i chcieliby, aby debata na temat reform i pomocy odbywała sie na arenie europejskiej.

Pascal Canfin nakreślił sytuację we Francji, podkreślając potrzebę przyjęcia europejskiej perspektywy podczas debaty na temat Grecji. Obydwa pakiety na pewno nie wyczerpują wszystkich dostępnych środków - są wystarczające by uratować euro, ale były raczej pakietem ratunkowym dla banków. Zieloni powinni zając stanowisko w tej sprawie, szczególnie biorąc pod uwagę interes podatnika. Potrzebujemy wizji długoterminowej, podkreślał Canfin, aby pomóc Grecji odzyskać konkurencyjność.

Dyskutując o pakietach ratunkowych, krytykowano sposób, w jaki podejmowane były decyzje w ciągu ostatnich dni - w panice i pod presja sektora bankowości. Jako wniosek stwierdzono, że należy wskazać na podmioty, które zyskały na kryzysie i sposobie zarządzania finansami, które przeważały podczas ostatnich dekad. Podmioty te powinno się obciążyć podatkiem od zysku.

Jako konkretne rozwiązania podano opodatkowanie płynnych źródeł dochodu (kapitału), by nie obciążać usług ważnych dla społeczności, w tym instytucji publicznych.

Głos z Irlandii był pełen zrozumienia dla sytuacji w Grecji. Wspomniano, że sytuacja w Irlandii nie tak dawno temu wyglądała gorzej niż w Grecji. Tak czy inaczej, podkreślano potrzebę koordynacji działań, tym bardziej, ze jeśli w jednym z krajów grupy PIGS (Portugalia, Irlandia, Grecja i Hiszpania) pakiet nie uratuje sytuacji, może nastąpić efekt domina, który pociągnie za sobą wszystkie kraje tej grupy.

W Austrii pakiety ratunkowe zostały przyjęte bez większych dyskusji, jednak podkreślano, że pakiety nie wystarczą i na pewno nie są lekarstwem na obecna sytuacje.

Część otwarta zakończyła się wystąpieniem Svena Giegolda, który przedstawił pakiet propozycji długoterminowych, a także podkreślił jeszcze raz potrzebę głębszych dyskusji także z konkretnymi krajami. Propozycje zawarte w pakiecie oparte są głównie na zrównoważonym planowaniu wydatków publicznych, ale także połączeniu poziomu płac w danym kraju z poziomem produktywności – nasuwa się oczywiste pytanie, jakimi czynnikami będzie ona mierzona?

Relacja ze spotkania autorstwa Marty Mendec (Federacja Młodych Europejskich Zielonych)

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...