8 maja 2009

Zielony weekend majowy

MEDYTACJA DLA POKOJU 8 MAJA 2009

organizowana przez Kreatywną Grupę Kobiet Pro-kreacja od 18.00 do 19.30 na Placu Piłsudskiego w Warszawie zapraszamy wszystkich pozytywnie myślących do wspólnej medytacji na rzecz pokoju i harmonii na Ziemi.

Medytacja odbędzie się w Dniu Zwycięstwa, kiedy to zwykle odbywają się defilady wojskowe, przemówienia. My kobiety, których misją na tej planecie jest przekazywanie i chronienie wszelkich przejawów nowego życia, jesteśmy wdzięczne za pokój, który dla nas jest zgodny z prawem natury. Pokój zaczyna się w każdym z nas, kiedy choć na chwilę jesteśmy w stanie znaleźć POKÓJ w swoich sercach. Zapraszamy do wspólnego działania na rzecz życia na Ziemi.

***

Polityka natury

Prof. Magdalena Środa weźmie udział w debacie organizowanej przez "Krytykę Polityczną" i tygodnik "Polityka" na temat związków polityki i ekologii w ramach Festiwalu Planet Doc Review. Zapraszamy 9 maja (sobota), godz. 18.00, Kinoteka, pl. Defilad 1.

"Krytyka Polityczna" oraz tygodnik "Polityka" zapraszają na debatę o związkach polityki i ekologii. Pretekstem do rozmowy będzie film Wiek głupoty Fanny Franny Armstrong oraz książka Bruno Latoura Polityka natury (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2009).

Prelegent(k)ami będą:

Prof. Maciej Nowicki – minister środowiska, ekolog, działacz społeczny
Ewa Smuk-Stratenwerth – antropolożka, ekolożka, Stowarzyszenie „Ziarno”
Prof. Magdalena Środa – etyczka, filozofka
Maciej Gdula – "Krytyka Polityczna", autor wstępu do książki Bruno Latoura Polityka natury

Moderatorem debaty będzie Edwin Bendyk – publicysta tygodnika "Polityka", przewodniczący jury Green Warsaw Award.

***

Inauguracja kampanii CentroLewicy

Zieloni zapraszają na inaugurację kampanii Koalicyjnego Komitetu Wyborczego PdP CentroLewica (PD - SDPL - Zieloni 2004), podczas której zostaną przedstawieni kandydatki i kandydaci startujący z list CentroLewicy do Parlamentu Europejskiego. Zapraszamy 10 maja (niedziela), godz. 13.00, Centrum Multimedialne Foksal, ul. Foksal 3/5.

***

Strategia opozycji na rosyjskiej szachownicy politycznej
14 maja 2009, godz. 13.00-15.00
Centrum Konferencyjne Zielna, ul. Zielna 37

W grudniu 2008r. Garri Kasparow, niedoszły kandydat na prezydenta Rosji w ostatnich wyborach prezydenckich, wraz z grupą liberalnych opozycjonistów rosyjskich, założył organizację „Solidarność”. Nazwa nawiązuje do polskiego ruchu opozycyjnego i wzorem polskiej Solidarności, celem rosyjskiej jest pokojowy demontaż obecnej władzy w Rosji. Jednocześnie ruch zrzesza szerokie spektrum organizacji, które łączy przede wszystkim krytyka wobec Kremla, ale niekoniecznie jednakowe definiowanie politycznych celów i standardów demokracji.

Demonstracje krytyków Kremla są w Rosji brutalnie tłumione przez specjalne oddziały policji do walki z terroryzmem OMON. Wielu działaczy opozycyjnych za odwagę wyjścia na ulicę i jawne demonstrowanie swych krytycznych wobec władzy poglądów trafia do więzienia. Przeciętny Rosjanin nie żyje jednak w poczuciu represji politycznych. W czasach prezydentury Putina naród cieszył się rosnącym dobrobytem, chwaląc za to prezydenta i nie pojmował, czego chce Kasparow i skłócona miedzy sobą opozycja, walcząca o kilka procent elektoratu przywiązanego do demokracji i niechętnego wobec Putina.

Od kilku miesięcy wskutek kryzysu gospodarczego i spadku cen ropy, które stanowią podstawę dobrobytu w Rosji wzrasta niepokój społeczny. Ubożejące społeczeństwo coraz jawniej demonstruje niezadowolenie z bieżącej polityki tandemu prezydenta Miedwiediewa i premiera Putina, wychodząc na ulicę. Bank Światowy przewiduje w 2009r. dalsze pogorszenie koniunktury gospodarczej w Rosji i spadek PKB. Mający opinię czołowego technologa politycznego Kremla, Gleb Pawłowski ostrzegał niedawno przed spiskiem na szczytach władzy i „niewielkim przewrotem”, celem którego byłaby roszada na rosyjskiej szachownicy politycznej.

Jaka jest strategia rosyjskiej opozycji w obliczu obecnej sytuacji w Rosji? Czy jest szansa na zmiany polityczne w Rosji w najbliższym czasie? Czy kryzys może ułatwić demokratyzację? Czym jest „Solidarność” i czy sojusz z organizacjami o różnych standardach demokratycznych nie jest utrudnieniem w walce o demokrację? Jaka jest taktyka opozycji, aby postawić mata obecnej władzy?

Do debaty zaprosiliśmy polskich ekspertów i ekspertki z zakresu polityki wschodniej i Unii Europejskiej.

Dyskusję otworzy wystąpienie Garriego Kasparowa, lidera Rosyjskiej Solidarności

Komentarz: Prof. Aleksander Smolar, Prezes Fundacji im. Stefana Batorego

Spotkanie poprowadzi:
Agnieszka Rochon – dyrektorka Przedstawicielstwa Fundacji im. Heinricha Bölla w Polsce

Dyskusja w języku polskim i rosyjskim z tłumaczeniem symultanicznym.

Prosimy o potwierdzenie udziału telefonicznie 022 59 42 333 lub mailowo hbs@boell.pl

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...