30 maja 2009

Przedwyborczą gorączkę wylecz z Zielonymi!

Warszawscy Zieloni kandydaci do Parlamentu Europejskiego (lista nr 7 Centrolewica) zapraszają serdecznie na niedzielną przejażdżkę Zielonym Tramwajem!

31 maja - start na Placu Narutowicza o godz. 11.00 przejazd Alejami Jerozolimskimi (można się dosiadać!) do Ronda Wiatraczna i z powrotem!

W zielonym zabytkowym tramwaju można będzie spotkać się z kandydatami z listy CentroLewicy z ramienia Zielonych 2004: Agnieszką Grzybek i Krystianem Legierskim, porozmawiać o zielonym transporcie publicznym, polityce prorodzinnej, przeczytać Zielone Wiadomości.

Przewidujemy także zielone atrakcje dla dzieci!

Zapraszamy na Dzień Dziecka z Fundacją MaMa w cafe Cykloza. Podwieziemy!

Trasa Zielonego Tramwaju: Pl. Narutowicza - Grójecka – Al. Jerozolimskie – Most Poniatowskiego – Waszyngtona – Pętla Wiatraczna i z powrotem tą samą trasą. Zatrzymujemy się na każdym przystanku!

Jednocześnie informujemy, że 2 czerwca, we wtorek w Warszawie przebywać będzie Kathalijne Buitenweg – europarlamentarzystka z ramienia Europejskiej Partii Zielonych, która forsowała w Parlamencie Europejskim dyrektywę antydyskryminacyjną. Zna także dobrze sprawę pozwania Polski przez Komisję Europejską. Przypominamy, że Komisja Europejska pozwała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE za niewystarczające przepisy w dziedzinie równości płci i walki z dyskryminacją.

Debata na temat prawa antydyskryminacyjnego UE I konferencja prasowa odbęda się 2 czerwca w Warszawie, Więcej informacji wkrótce.

Osoby zainteresowane indywidualnym wywiadem z Panią Kathalijne Buitenweg proszone sa o kontakt telefoniczny z Biurem Prasowym.

Zieloni zapraszają!

***

Kto się boi równości?

Konferencja prasowa: 2 czerwca, 2009, 13.00, biuro Zielonych, Piękna 64 a/ 11, III p.

Z udziałem Kathalijne Buitenweg (Grupa Zielonych/Wolny Sojusz Europejski w Parlamencie Europejskim), Agnieszka Grzybek (przewodnicząca Zielonych, kandydatka do Parlamentu Europejskiego w okręgu nr 4 Warszawa) and Krystian Legierski (Zieloni, kandydat do Parlamentu Europejskiego w okregu nr 4 Warszawa)

Debata:

18.00, “Sklep z Kanapkami”, ul. Krakowskie Przedmieście 11

Uczestniczki:

Kathalijne Buitenweg, Grupa Zielonych/ Wolny Sojusz Europejski w Parlamencie Europejskim
Joanna Piotrowska, Prezeska Fundacji Feminoteka
Karolina Kędziora, Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego
Yga Kostrzewa, Lambda Warszawa
Krystian Legierski, Zieloni

Moderacja: Agnieszka Grzybek, przewodnicząca Zielonych

Debata będzie poświęcona pracom nad nową, kompleksową dyrektywą antydyskryminacyjną, która jest obecnie przygotowywana przez Komisję Europejską. O taki jej kształt trzeba było jednak stoczyć długą walkę, gdyż pierwotnie Komisja planowała objąć ochroną przed dyskryminacją wyłącznie osoby niepełnosprawne. Dopiero pod naciskiem eurodeputowanych m.in. z Grupy Zielonych/Wolny Sojusz Europejski (Kathalijne Buitenweg i Jean Lambert) oraz organizacji pozarządowych z całej UE zmieniła zdanie, przygotowując projekt dyrektywy chroniącej przed dyskryminacją także ze względu na wiek, orientację seksualną, przekonania religijne czy poglądy. Okazuje się, że o równość trzeba walczyć także na szczeblu UE. W niektórych państwach UE sytuacja jest jeszcze gorsza, ponieważ – tak jak np. w Polsce i Republice Czeskiej – nie ma woli politycznej, by uchwalić ustawę antydyskryminacyjną, co jest wymogiem unijnych dyrektyw w sprawie równego traktowania. Za nieprzestrzeganie tych dyrektyw (i nieustanowienie niezależnego urzędu ds. równości) Polska została właśnie pozwana przez Komisję Europejską do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu.

Debata będzie także okazją do podsumowania mijającej kadencji Parlamentu Europejskiego i jego działań na rzecz równości oraz określenia spraw pilnych do załatwienia w tej dziedzinie w następnej kadencji.

***

"Co zrobić, by polskie środowisko LGBT stało się znaczącą siłą polityczną"

Wraz z Klubem Filmowym LGBT zapraszam na film dokumentalny „Czasy Harveya Milka” oraz dyskusje na temat „co zrobić żeby polskie środowisko LGBT stało się znaczącą siłą polityczną?”.

W dyskusji moderowanej przez Kazię Szczukę wezmą udział Jacek Poniedziałek, Tomasz Raczek i ja (Krystian Legierski). Dyskusja odbywać się będzie w kontekście zbliżających się wyborów do PE.

Dokument filmowy na który zapraszam to pierwszy „gejowski” Oscar w historii kina! Dokument Roba Epsteina „Czasy Harveya Milka” („The Times of Harvey Milk”) zdobył nagrodę Akademii w 1985 roku, na długo przed triumfami fabularnego „Obywatela Milka”.

Jeszcze pół roku temu zapraszając na seans tego dokumentu należałoby zacząć od przedstawienia tytułowej postaci. Dziś, po premierze i entuzjastycznym przyjęciu filmu Gusa Van Santa z Seanem Pennem w roli głównej, trudno chyba znaleźć osobę, która nie wie, kim był Milk.

Jednak dokument Epsteina przynosi dużo więcej informacji niż fabuła van Santa i to zarówno o czasach Harveya Milka – radnego San Francisco, pierwszego otwarcie homoseksualnego polityka na świecie - jak i czasach bezpośrednio po jego śmierci w 1978 r.

Film trwa 90 minut. Zostanie wyświetlony w wersji oryginalnej z polskimi napisami.

Zapraszam w czwartek 4 czerwca o godzinie 19:00 do „Ust Mariana” przy ul. Brzozowej 37 w Warszawie - Krystian Legierski.

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...