1 sierpnia 2008

Ecosprinter: Walcz ze zmianami klimatycznymi... z Kapitanką Klimatem!

"Musimy zrobić wszystko co tylko leży w naszych możliwościach by zatrzymać globalne ocieplenie - zanim będzie za późno" - Arnold SchwarzeneggerOd września 2007 roku FYEG prowadzi nową kampanię, która zajmuje się zmianami klimatycznymi - jej ogłoszenie nastąpiło na ostatnim Zjeździe w Wiedniu. Ma na celu zwiększać świadomość Zielonych, społeczeństw i rządów i zachęcać ich do działania w celu walki ze zmianami klimatycznymi. Prosimy zatem Zielonych o przemyślenie ich politycznej roli, zachęcali ludzi do zmniejszania zużycia energii i naciskali na rządy, by podjęły poważne działania w obliczu zmian klimatu.Czas ucieka. Co tydzień naukowcy mówią nam o tym, że globalne ocieplenie postępuje szybciej niż sądzili. W tym samym czasie przekładamy wszelkie wysiłki i stosujemy półśrodki albo fałszywe alternatywy, podczas gdy globalne zużycie energii stale wzrasta. Nie możemy czekać ani chwili dłużej, czas na działanie to chwila obecna!Głównym elementem kampanii ma być kilkanaście paneuropejskich tygodni akcji i wymian pomiędzy organizacjami członkowskimi. Poza tym toczy się kampania podnąsząca świadomość, do której każdy może dołączyć osobiście, odbył się także konkurs fotograficzny z nagrodami. Wszelkie informacje o tych akcjach - a także wiele więcej - możecie znaleźć na stronie www.keepitcoolcampaign.orgSpecjalną członkinią ekipy klimatycznej jest Kapitanka Klimat, zielona superbohaterka która jest także maskotką i logo kampanii. Będzie ona podróżowała po Europie, zachęcając ludzi do podjęcia działań przeciwko zmianom klimatu. Jeśli chcecie jej towarzyszyć, możecie zostać jej przyjaciółkami i przyjaciółmi na Facebooku. Znajdziecie ją pod nazwą Cap. Climate. Poza mnóstwem porad dotyczących zmniejszenia zużycia energii, które umieści na swej stronie, odwiedza mnóstwo miast i zbiera wieści od ludzi do rządów, które spotkają się w grudniu w Poznaniu na dalszych negocjacjach w sprawie traktatu klimatycznego.

Tygodnie akcjiPierwszym takowym był ten organizowany w grudniu 2007 - 25 organizacji członkowskich wyszło 8 grudnia na ulice, by włączyć się do światowych protestów klimatycznych! Nie tylko młodzi Zieloni i Zielone, ale ludzie z całego świata protestowali przeciw brakowi działań i domagali się od swoich rządów działania nad poważnymi rozwiązaniami podczas konferencji w Bali, która miała wówczas miejsce. Kolejny odbył się między 22 a 29 kwietnia tego roku. Możesz znaleźć relacje i wiele ciekawych pomysłów na stronie kampanijnej, tak samo jak poardy, w jaki sposób zrobić własną Kapitankę Klimat. Rzecz jasna zachęcamy do organizowania podobnych działań w tym temacie.

ŚwiadomośćInnym, bardzo istotnym elementem działań jest podnoszenie świadomości wśród obywatelek i obywateli Unii Europejskiej. Nie potrzeba do tego znaczącej ilości ludzi. Jedyne, co potrzebujesz, to wydrukować nieco materiałów ze strony kampanii i powiesić je - w swojej szkole, miejscach publicznych, na budynkach. Możesz je nawet powiesić w siedzibie Zielonych, bo im czasem trzeba o tym przypominać! Możesz przetłumaczyć materiały na swój język tak, by każdy mógł je zrozumieć. Dotyczą one wyłączania świateł, zużywania mniejszej ilości wody, zachęcają do transportu publicznego.Na naszej stronie możesz znaleźć odnośnik do światowej sieci śladu ekologicznego, na której możesz wyliczyć wielkość własnego - pokaże Ci, ile jak wiele terenu zużywasz do podtrzymania swojego trybu życia. Równy przydział, do którego powinien być uprawniony każdy i każda z nas, to 1,8 hektara - Europejki i Europejczycy zużywają niemal 4! Jeśli twój ślad jest za duży, będziesz mógł przeczytać mnóstwo porad, w jaki sposób go zmniejszyć i prowadzić bardziej ekologiczny tryb życia!

WymianyFYEG organizuje w tym roku kilka wymian, poświęconych energi i/lub zmianom klimatycznym. Będzie w nich brać udział także Kapitanka Klimat. Była już obecna np. we francuskim Nantes na Obozie Zimowym. Pozostałe będą związane z Obozem Letnim w Czechach, warsztatami nt. energii atomowej w Norwegii, Letnim Uniwersytetem Zielonych i zjazdem FYEG. Kampanie organizacji są robione dla organizacji członkowskich i mogą odbywać się w całej Europie, co zwiększa ich wpływ na rzeczywistość. Z drugiej zaś strony - będą działać wyłącznie wtedy, jeśli wszyscy będą barali w nich aktywną rolę...Sprawdzaj zatem często stronę www.keepitcoolcampaign.org i sam(a) stań się bohaterem/bohaterką w walce ze zmianami klimatycznymi!

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...