22 kwietnia 2008

Czystsza Warszawa od zaraz!

Wielkimi krokami zbliża się Dzień Ziemi - wielkie święto wszystkich tych, którym nie jest obojętne, w jakim mieście i na jakim świecie żyją. Z tej okazji wydaliśmy oświadczenie, które ma na celu zwrócenie uwagi na aktualne problemy, z jakimi zmaga się nasze miasto. Bez walki o czystą i zdrową przestrzeń, w której da się żyć nie ma co mówić o zrównoważonym rozwoju, tym bardziej, że w ostatnich dniach dostajemy coraz bardziej niepokojące informacje - a to o budowie na Skarpie Wiślanej, a to o planach zabetonowania zbiornika pod Rawą Mazowiecką. Mamy nadzieję że urzędniczki i urzędnicy wreszcie pójdą po rozum do głowy i miast zezwalać na niszczenie naszej wspólnej przestrzeni będą ją aktywnie chronili i dbali o to, by Warszawa była miastem do życia.

Dzień Ziemi - żądamy konkretów!

Warszawskie koło Zielonych 2004 zwraca się do władz miasta z apelem, aby z okazji Dnia Ziemi podjęły konkretne działania w kierunku uczynienia naszego miasta bardziej przyjaznym dla środowiska – a tym samym i dla ludzi.

Oto nasze propozycje rozwiązań, które są możliwe do szybkiego wdrożenia:

1) Dość korków w Warszawie!

Zamiast dominacji indywidualnego transportu samochodowego, która sprawia, że w godzinach szczytu miasto jest nieprzejezdne, należy promować bardziej przyjazny dla środowiska transport zbiorowy i rowerowy.

DOMAGAMY SIĘ:

- wydzielenia na jezdniach bus-pasów: wszędzie tam, gdzie są na jezdni dwa pasy w tym samym kierunku, jeden z nich należy przeznaczyć wyłącznie dla autobusów;

- 1000 rowerów komunalnych dla Warszawy, działających w systemie wpinam-wypinam oraz sieci ścieżek rowerowych

2) Dość terroru „bezpłatnych" foliówek!

Zamiast inwestować 1 mld euro w spalarnię odpadów, należy wprowadzić rozwiązania ograniczające ich wytwarzanie – zgodnie z zasadą 3 R (Reduce, Reuse, Recycle). Koszt wszechwładnych foliówek ponosi zarówno środowisko, jak i my – płacąc ciężkie pieniądze za ich utylizację.

DOMAGAMY SIĘ:

- obciążenia foliowej torebki drobną (np. 20 gr) opłatą. Przykłady innych krajów (np. Irlandii) wskazują, że prowadzi to w szybkim tempie do drastycznego spadku ich używania.

3) Dość marnowania energii!

Zamiast inwestować w budowę nowych elektrowni, należy zadbać o efektywność energetyczną. Tzw. negawaty, czyli energia zaoszczędzona, to ważne a zdecydowanie niedocenione jej źródło.

DOMAGAMY SIĘ:

- wymiany żarówek na energooszczędne we wszystkich miejskich urzędach. Warto przypomnieć, że wymiana 20 mln żarówek na energooszczędne pozwala uzyskać (tzn. zaoszczędzić) tyle energii, ile wytwarza średnia elektrownia jądrowa, 100 razy mniejszym kosztem;

- przeprowadzenia termomodernizacji budynków gminnych, co zapobiegnie ubytkom energii cieplnej.

Oczekujemy szybkiej realizacji naszych postulatów – w interesie Ziemi i jej mieszkańców!

Zarazem informujemy, iż zamierzamy wkrótce przeprowadzić serię debat publicznych na kanwie naszej najnowszej publikacji „Zielone miasto nowej generacji". Pierwsza – na temat gospodarki odpadami – odbędzie się w maju.

W najbliższą niedzielę zaś – 27 kwietnia – zapraszamy na nasze stoisko na pikniku z okazji Dnia Ziemi (Pola Mokotowskie), gdzie będzie można otrzymać wymienioną książeczkę.

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...