12 grudnia 2013

Happening: Biedni podatnicy patrzą na policjantów

Happening warszawskich Zielonych przed Komendą Stołeczną Policji. Wystawiliśmy rachunek Komendantowi Stołecznemu Policji nadinsp. Dariuszowi Działo za wczorajszą akcję zatrzymania studentów reklamujących audycje Pożar w Burdelu radia RDC. Ponadto piszemy do podinspektora Marcina Szyndlera, Pełnomocnika Komendanta Stołecznego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka w sprawie bulwersującego zatrzymania.

Szanowny Pan
Podinspektor Marcin Szyndler
Pełnomocnik Komendanta Stołecznego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka
ul. Nowolipie 2
00-150 Warszawa

Szanowny Panie Podinspektorze,

11 grudnia 2013 roku w godzinach popołudniowych przedstawiciele stołecznej policji zatrzymali dwóch studentów reklamujących na pl. Zbawiciela występ radiowy popularnego warszawskiego kabaretu „Pożar w Burdelu”. Studenci przebrani za strażaków stali nieopodal tęczy z transparentem, na którym widniał tytuł audycji: „Biedni strażacy patrzą na tęczę”. Studenci zostali zatrzymani, przewiezieni na komisariat przy ul. Dzielnej, skąd jednego z nich zwolniono ok. 21.00, a drugiego przewieziono do komisariatu przy ul. Wilczej i zwolniono dopiero ok. 00.30.Nasz niepokój budzą zarówno sama interwencja policjantów, jak i okoliczności zatrzymania studentów. Według relacji jednego z nich „- Policjant złapał go za ubranie, szarpnął nim, zaczął wykręcać mu ręce. Kolega został wepchnięty do radiowozu. Twierdzi też, że policjant dwukrotnie kopnął jego kolegę. Wobec statystów policjanci użyli gazu, skuli ich kajdankami i przewieźli na komisariat” (za Radio dla Ciebie: http://www.rdc.pl/informacje/kopniaki-gaz-i-dwa-zarzuty-za-patrzenie-na-tecze-w-przebraniu-strazaka/). Czy naprawdę dwóch studentów trzymających transparent reklamujący kabaretową audycję stanowiło zagrożenie dla porządku publicznego, że zastosowano środki zupełnie niewspółmierne do zdarzenia? W związku z powyższym zwracamy się do Pana jako Pełnomocnika Komendanta Stołecznego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka o zbadanie, czy policjanci nie przekroczyli swoich uprawnień podczas wykonywania czynności służbowych i czy nie naruszyli praw człowieka zatrzymanych podczas interwencji osób.

Z poważaniem,
Agnieszka Grzybek, przewodnicząca Partii Zieloni,
Marcelina Zawisza i Marek Matczak, przewodniczący koła warszawskiego Partii Zieloni 

Do wiadomości: Komendant Stołeczny Policji, nadinspektor Dariusz Działo Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Irena Lipowicz


1 komentarz:

WinryElrick pisze...

Ciekawa akcja :D, aż coraz mniejszą mam ochotę na rozliczenie pit 2013 online :/ grr

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...