8 marca 2013

XIV Manifa, testosteron w polityce i Japonia po Fukushimie

Prezentujemy kilka zaproszeń na kolejne dni:

W niedzielę 10 marca o 12 spod Pałacu Kultury i Nauki wyrusza XIV Wielka Manifa. Tegoroczne hasło to: "O Polkę Niepodległą".


Organizatorki i organizatorzy uzasadniają hasło i zapraszają do udziału: W Polsce podobno wszyscy bardzo szanują kobiety. Mamy przecież i Matkę Polkę, i Matkę Boską, i Polonię, a w ogóle to Polska jest kobietą. Tyle, że my, kobiety, często nie mamy ani siły, ani czasu, żeby walczyć o siebie. Bo to my mamy ratować ZUS i PKB, zastępować podupadłą służbę zdrowia, radzić sobie bez żłobków i domów opieki. To my, kobiety, mamy pracować za grosze i nigdy się nie skarżyć. Politykę robi się kosztem ciał kobiet, naszego życia i zdrowia. Każda sejmowa debata to słowo, które staje się ciałem, a dokładnie: słowo polityków staje się naszym ciałem. Gdzie jest nasza niepodległość?

W Polsce macica jest polityczna, ale żołądek prywatny, „życie poczęte” jest polityczne, ale narodzone jest już tylko twoim problemem. Rodzina z niepełnosprawnym dzieckiem to sprawa prywatna, ale już rodzina, w której ludzie homo- lub heteroseksualni chcą żyć w związku partnerskim to sprawa wagi państwowej – politycy wytoczą najcięższe działa, będą obrażać wszystkich „innych” i krzyczeć o zagrożeniu dla rodziny. Będą zaglądać nam do łóżek w imię chrześcijańskiej miłości, ale nie zajrzą do domów, w których mąż bije i/lub gwałci żonę. Walka z przemocą wobec kobiet to przecież atak na świętość polskiej rodziny.

Powiedzmy głośno, że chcemy być wolne. Chcemy być niepodległe! Chcemy odzyskać nasze siły, nasz czas i nasze ciała! Jeszcze Polka nie zginęła!

Zapoznaj się ze szczegółami wydarzenia na FBW poniedziałek 11 marca odbywa się konferencja "Japonia 2 lata po katastrofie". Wydarzenie poświęcone konsekwencjom katastrofy w Fukushimie rozpoczyna się w budynku Samorządu Studentów UW przy Krakowskim Przedmieściu 24 (Mały Dziedziniec) godzinie 16.00.

W programie m.in. prezentacja Izabeli Krawczyk – ekspertki ds. Japonii i zarządzania kryzysowego, pokaz zdjęć i reportaży z Fukushimy autorstwa dziennikarza i eksperta Mariusza Dąbrowskiego, dyskusja „Jak 11 marca zmienił Japonię?” z udziałem polskich i japońskich specjalistów, a także koncert tradycyjnej muzyki japońskiej na koto w wykonaniu Katarzyny Karpowicz.

Zapoznaj się ze szczegółami wydarzenia na FB
W czwartek 14 marca Austriackie Forum Kultury i redakcja tygodnika Polityka zapraszają na dyskusję panelową "Testosteron tworzy politykę" inspirowaną książką Karin Kneissl "Testosteron Mach Politik". W debacie wezmą udział autorka publikacji, dziennikarz Polityki Paweł Walewski oraz przewodnicząca Partii Zieloni Agnieszka Grzybek. Debata odbędzie się w siedzibie AFK przy Próżnej 8. Początek o godz. 18.00. Debatę poprowadzi redaktor "Polityki" Adam Krzemiński. Zapewniono tłumaczenie symultaniczne.

W informacji o debacie czytamy: Czy ideologie i wartości napędzają politykę? Czy świat kierowany jest przez interesy gospodarcze i militarne? Czy może czynniki natury osobistej - psychologicznej a nawet biochemicznej odgrywają znaczącą, do dziś niedocenianą rolę? Odżegnując się od populistycznego biologizmu i determinizmu, powinniśmy pozwolić sobie na pytanie, w jaki sposób mikrokosmos ludzkiej biochemii wpływa na makrokosmos struktur społecznych. (...) Po okresie, gdy ludzkie zachowania były przede wszystkim wyjaśniane uwarunkowaniami społecznymi, Karin Kneissl przygląda się w swej książce „Testostern macht Politik” (Testosteron tworzy politykę) uwarunkowaniom ciała.

W swojej książce autorka bada liczne przemiany polityczne od antyku po współczesność. Przeprowadza na przykład wywiady z młodymi rewolucjonistami na Placu Tahrir w Kairze i pyta o ich motywy. Swoje obserwacje i analizy łączy z aktualnymi wynikami badań mózgu i gospodarki hormonalnej. Co i rusz pojawia się tu fundamentalne pytanie: Czy człowiek zawsze potrafi racjonalnie sterować swoim postępowaniem? W swej książce „Testostern macht Politik” (Testosteron tworzy politykę) Karin Kneissl postuluje, by uwzględnić ludzką fizyczność, by wyjaśnić zachowania aktorów politycznych.

Zapoznaj się ze szczegółami wydarzenia na FB

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...