W 20. rocznicę przyjęcia przez Sejm ustawy antyaborcyjnej zapraszamy na kolejny wieczór z kulturą zaangażowaną: pokaz filmu „Niezłomne” i debatę „Czy nam się jeszcze chce?”.
Zielone Centrum M1
ul. Marszałkowska 1, lok. 160
9 stycznia, środa, godz. 18.00
W 20. rocznicę uchwalenia restrykcyjnej
ustawy antyaborcyjnej zapraszamy przewrotnie na film pozornie
niezwiązany z tematyką. „Niezłomne” (2004) w reżyserii Katii von Garnier
opowiada o dramatycznej walce amerykańskich sufrażystek o prawa
wyborcze dla kobiet. Zdeterminowane i niezłomne przez kilkadziesiąt
walczyły o godność kobiet i ich prawa obywatelskie, organizując
demonstracje, strajki głodowe, niejednokrotnie płacąc za swoją walkę
uwięzieniem.
7 stycznia 1993 roku Sejm przegłosował jedną z najbardziej restrykcyjnych w Europie ustaw antyaborcyjnych, która obowiązuje do dzisiaj. Polska demokracja zaczęła się od ograniczenia praw obywatelskich kobiet. Równolegle z rozmowami toczonymi przy Okrągłym Stole eksperci Episkopatu Polski uczestniczyli w pracach nad przygotowaniem projektu ustawy, postulującego zakaz aborcji i karalność zarówno kobiet, jak i lekarzy. Sejm nie dopuścił do przeprowadzenia referendum w sprawie aborcji, mimo iż pod wnioskiem zebrano 1,3 mln podpisów.
Od dwudziestu lat toczy się walka o liberalizację prawa do przerywania ciąży. Próby wprowadzenia dopuszczalności aborcji z przyczyn społecznych zostały przekreślone wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 1997 roku. Od lat na przeszkodzie liberalizacji stoi niepisany układ zawarty między politykami i kościołem. Wszystkim partiom – z prawa, i z lewa – na rękę jest utrzymanie status quo: dzięki wojnom ideologicznym łatwiej jest wytyczać polityczne podziały i mobilizować swoich wyborców i wyborczynie. Od lat samotną walkę z restrykcyjną ustawą prowadzą organizacje feministyczne (m.in. Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Stowarzyszenie Pro Femina, Porozumienie Kobiet 8 Marca, TAK dla Kobiet), a z partii politycznych – Zieloni. Statek „Langenort” we Władysławowie, film „Podziemne państwo kobiet” w reżyserii Claudii Snochowskiej-Gonzales i Anny Zdrojewskiej, obywatelska inicjatywa TAK dla Kobiet, Manify domagające się dla kobiet prawa do decydowania o sobie to przykłady inicjatyw podejmowanych w walce o liberalizację prawa do przerywania ciąży.
Czas na podsumowanie tych zmagań. Czy nam się jeszcze chce? Czy zmagania te mają sens? Jak skutecznie możemy zawalczyć o liberalizację prawa do przerywania ciąży, wprowadzenie do szkół edukacji seksualnej, powszechnej dostępności antykoncepcji, skoro nawet temat tak oczywisty jak walka z przemocą wobec kobiet i przemocą domową ma w Polsce prominentnych przeciwników, spośród których większość zasiada w ławach sejmowych? Może jedynym rozwiązaniem jest wymiana polityków w następnych wyborach?
W dyskusji prowadzonej przez Agnieszkę Grzybek wezmą udział:
* Magdalena Środa
* Katarzyna Pabijanek
* Elżbieta Korolczuk
* Anna Czerwińska
Wstęp wolny. Swój udział w wydarzeniu można potwierdzić na fb.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz