2 stycznia 2013

Warszawscy Zieloni: żądamy przedłużenia terminu konsultacji w sprawie odpadów

Warszawscy Zieloni wyrażają głębokie zdumienie postępowaniem władz miasta w związku z konsultacjami w sprawie nowego regulaminu dotyczącego utrzymania czystości na terenie m.st. Warszawy. Ogłoszenie daty konsultacji w terminie 28 grudnia, z datą ich zakończenia ustaloną na 4 stycznia nowego roku, oznacza faktyczną próbę uniknięcia konsultacji w sprawie o dużym znaczeniu dla codziennego życia i domowych budżetów warszawianek i warszawiaków. Domagamy się przedłużenia terminu konsultacji, tak aby wszystkie zainteresowane osoby i organizacje mogły wziąć w nich udział.

„Ustalenie okresu konsultacji na okres świąteczno-urlopowy to policzek wymierzony przez Platformę Obywatelską mieszkankom i mieszkańcom miasta oraz kpina z demokracji” – mówi Marek Matczak, przewodniczący warszawskiego koła partii Zieloni. – „Kiedy był okres wyborczy, urzędnicy warszawskiego Ratusza potrafili przeprowadzić wzorcowe konsultacje o ścieżkach rowerowych i repertuarach domów kultury, na których dziś wzorują się inne samorządy. Urzędnicy wiedzą więc, jak to robić, ale najwyraźniej nie chcą. Czyżby bali się uczciwej rozmowy z obywatelkami i obywatelami stolicy?”.

„Nowy regulamin dotyczący utrzymania czystości będzie decydował o wysokości opłat, formie zarządzania i gospodarowania odpadami” – dodaje Elżbieta Hołoweńko, przewodnicząca warszawskiego koła partii Zieloni. – „Wpłynie na zasobność portfela mieszkanek i mieszkańców, na jakość życia w mieście i na jego ślad ekologiczny. To ważne sprawy, o których nie wolno decydować ponad głowami obywatelek i obywateli”.

„To kolejny przykład po podwyżkach cen biletów w komunikacji miejskiej, kiedy władza nie liczy się z głosem mieszkańców” – mówi Piotr Kozak, członek zarządu warszawskiego koła partii Zieloni. – „Urząd Miasta tłumaczy się ze skróconego terminu, wskazując na opóźnienie w przyjęciu wojewódzkiego planu gospodarowania odpadami przez mazowiecki Sejmik. Czyżby początek roku był wydarzeniem aż tak nieoczekiwanym, że znowu zaskoczył samorządowców? To niedopuszczalne, gdy urzędnicy różnych poziomów samorządu przerzucają się odpowiedzialnością kosztem demokratycznych standardów. Obywatele i obywatelki mają prawo decydować o swoim losie”.

Przewodniczący koła wystosowali do Centrum Komunikacji Społecznej oraz do Biura Gospodarki Odpadami Komunalnymi oficjalny list z postulatem przedłużenia terminu konsultacji. W sprawie stołecznej gospodarki odpadami warszawscy Zieloni wypowiadali się w październiku 2008 r., zgłaszając uwagi do projektu Planu gospodarowania odpadami na terenie m. st. Warszawy w latach 2008-2015 przygotowane przez Irenę Kołodziej.

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...