26 listopada 2012

Ruszyły negocjacje klimatyczne w Doha

Dzisiaj w Doha rozpoczął się 18. szczyt (COP-18) negocjacji klimatycznych w ramach Ramowej Konwencji ONZ ds. Zmian Klimatu (UNFCCC), który potrwa do 8 grudnia. UNFCCC to podpisana w 1992 r. konwencja, w ramach której negocjowane są międzynarodowe limity emisji CO2, które mają powstrzymać postępowanie globalnego ocieplenia. Poza limitami w ramach UNFCCC ustala się także kwestie handlu emisjami czy pomocy finansowej dla krajów najbardziej dotkniętych zmianami klimatu. Dzieje się to przez podpisywanie przez kraje protokołów, w tym słynnego protokołu z Kioto, który zobowiązywał kraje rozwinięte, które go podpisały do redukcji do 2012 r. swoich emisji o określoną ilość procent w stosunku do 1990 r.

Co roku w innym państwie na świecie odbywają się spotkania sygnatariuszy konwencji, tzw. COP (Conference of Parties). W tym roku gospodarzem jest Katar. Polska już teraz zgłosiła swoją kandydaturę na gospodarza przyszłorocznej konferencji, decyzja zostanie podjęta do końca tygodnia. Ponieważ protokół z Kyoto wygasa w 2012 r., konieczne będzie osiągnięcie porozumienia co do nowych, bardziej ambitnych celów w okresie 2012-2020.

Jestem obecnie na terenie gigantycznego centrum konferencyjnego, gdzie przez najbliższe dwa tygodnie będę obserwatorem polskiej i europejskiej delegacji. W ramach programu Adopt a Negotiator międzynarodowej kampanii Global Campaign for Climate Action (GCCA) dołączyłem do 10-osobowego międzynarodowego zespołu młodych obserwatorów, którzy na żywo będą przekazywać informacje z konferencji.

Serdecznie zapraszam do odwiedzin bloga projektu, na którym - w języku polskim - będę pisał o najważniejszych wydarzeniach podczas negocjacji. Mam nadzieję, że wielu z Was te informacje zainteresują. Proszę przekażcie je też innym osobom, które mogłyby być zainteresowane śledzeniem procesu. Z polskiego punktu widzenia ten szczyt może być bardzo istotny, ponieważ Polska już teraz zgłosiła swoją kandydaturę na gospodarza przyszłorocznej konferencji i decyzja zostanie podjęta na dniach. Zachęcam też do zajrzenia na moje konto na Twitterze, na którym na bieżąco będę zamieszczał informacje pilne i ważne z punktu widzenia Polski.

Artur Wieczorek

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...