7 maja 2011

O prywatyzacji SPEC-u powinni zadecydować mieszkańcy i mieszkanki Warszawy

Zieloni wspólnie z warszawskim SLD i związkami zawodowymi złożyli dziś zawiadomienie o zamiarze wystąpienia z inicjatywą przeprowadzenia referendum w sprawie prywatyzacji warszawskiego SPEC-u. Teraz mają 60 dni na zebranie podpisów mieszkanek i mieszkańców Warszawy popierających wniosek w sprawie referendum.

- Stołeczne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej jest spółką miejską o strategicznym znaczeniu dla jakości życia mieszkanek i mieszkańców Warszawy. To samorząd powinien mieć nad nią pełną kontrolę. Tylko w ten sposób można mieć wpływ na rozwój i inwestycje spółki, modernizację sieci ciepłowniczej i jakość usług. Doświadczenia innych miast, gdzie sprywatyzowano usługi komunalne, pokazują, że spowodowało to wzrost cen, niszczenie niemodernizowanej infrastruktury – powiedział Krystian Legierski, radny Warszawy, członek Zielonych. – Ryzyko, że ceny ciepła wzrosną jest całkiem realne, gdyż Urząd Regulacji Energetyki nie gwarantuje utrzymania dotychczasowych cen, on je jedynie zatwierdza. Ryzyko to jest tym większe, że SPEC jest naturalnym monopolem. Po sprywatyzowaniu, jeśli z jakości usług i cen warszawiacy i warszawianki nie będą zadowoleni, to i tak będą skazani na prywatnego dostawcę ciepła.

- Decyzja o prywatyzacji SPEC-u jest nieefektywna ekonomicznie. W imię doraźnego ratowania budżetu miasta ratusz chce się pozbyć jednej z najbardziej rentownych spółek miejskich. W 2010 roku spółka wypracowała 82 miliony zysku, jednocześnie sporo inwestując w infrastrukturę. Sprzedając SPEC, miasto pozbawia się pewnego zysku – powiedziała Agnieszka Grzybek, członkini Rady Krajowej Zielonych. – Ratusz, niestety, jest głuchy na wszelkie racjonalne argumenty, ignoruje wszelkie próby dyskusji o zasadności prywatyzacji SPEC-u, a co gorsza, sam proces i sposób podjęcia decyzji, z pominięciem radnych Warszawy, jest całkowicie nietransparentny. Dlatego uznaliśmy, że w tak ważnej sprawie powinni się wypowiedzieć sami mieszkańcy i mieszkanki Warszawy.

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

W sprawie zamiaru kradzieży SPECu mieszkańcom Warszawy i zmuszeniu ich do kupowania ciepła od pasera powinna się wypowiedzieć PROKURATURA.

Gavin Rae pisze...

Pozdrawiam: http://beyondthetransition.blogspot.com/2011/05/referendum-against-privatisation-of.html

Beniex pisze...

Wow - dziękuję pięknie! :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...