28 lutego 2011

Walczymy o ścieżkę rowerową

Zarząd Dróg Miejskich
ul. Chmielna 120
00 - 801 Warszawa

LIST OTWARTY

W imieniu koła warszawskiego Zielonych pragniemy zwrócić się z propozycją wytyczenia ścieżki rowerowej ciągnącej się od ulicy Banacha, przez Grójecką i aleje Jerozolimskie do budowanego na Euro 2012 stadionu, po obu stronach tej trasy.

Wniosek swój uzasadniamy wysokim natężeniem ruchu drogowego na wyżej wymienionych ulicach i przelotowym charakterem większej części tej trasy. Dodatkowo mogłaby ona być użytecznym sposobem promowania komunikacji rowerowej przy okazji zbliżających się mistrzostw Europy w piłce nożnej, wzdłuż której można by promować nowoczesne rozwiązania w dziedzinie infrastruktury rowerowej, takie jak stojaki czy system roweru miejskiego.

Transport rowerowy odgrywa istotną rolę w tworzeniu zrównoważonej strategii transportowej miasta, przyczynia się do redukcji emisji gazów szklarniowych, a także wpływa pozytywnie na zdrowie osób preferujących tę formę transportu. Warunki pogodowe nie mogą być usprawiedliwieniem dla słabego rozwoju zintegrowanej sieci ścieżek – wedle danych Zielonego Mazowsza w fińskim mieście Oulu ten środek komunikacji wybiera 25% podróżujących, w Berlinie – 10%, zaś w Warszawie – jedynie 1-2%. Tymczasem, według grudniowych badań „Barometru Warszawskiego”, aż 59% mieszkanek i mieszkańców naszego miasta w ogóle nie korzysta z rowerów. Mniej niż połowa pytanych (49%) uznaje, że miasto jest przyjazne dla rowerzystek i rowerzystów, podczas gdy wskaźnik zadowolenia w wypadku komunikacji miejskiej (zdecydowanie i raczej zadowolonych) wynosi 81%.

Uważamy, że tego typu inwestycja może stanowić silny impuls do rozwoju infrastruktury rowerowej w całym mieście i przyczynić się do wzrostu znaczenia roweru w transporcie w Warszawie. Spełnia on wszystkie kryteria, określone jako priorytety w „Strategii zrównoważonego rozwoju systemu transportowego Warszawy do 2015 roku i na lata kolejne”: spójności, bezpośredniości (łącząc Ochotę z Pragą Południe), wygody, bezpieczeństwa ruchu i atrakcyjności.

Prosimy o ustosunkowanie się do naszego wniosku i rozpoczęcie prac nad możliwością stworzenia drogi rowerowej na opisanej przez nas trasie.

Z poważaniem,
Elżbieta Hołoweńko, przewodnicząca koła warszawskiego Zielonych 2004
Mateusz Urban, przewodniczący koła warszawskiego Zielonych 2004.

1 komentarz:

slavkosnip pisze...

Dobry pomysł. Popieram! Im więcej ścieżek tym lepiej dla wszystkich cyklistów w mieście:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...