16 stycznia 2011

Tunezyjscy Zieloni o wydarzeniach w kraju

Tunezja - skończcie z masakrami, skończcie z kłamstwami!

Tunis, 14.1.2010

W ciągu ostatniego miesiąca tunezyjski lud, ludzie młodzi i starzy, zostali zaatakowani przez siłę policyjną własnego państwa (pod kierownictwem generała Boudrigui), nadzorowane przez samego prezydenta, w całym kraju.

Krwawa konfrontacja skończyła się śmiercią 65 osób, zranieniem kilkuset i aresztowaniem 3 tysięcy.

Podczas swego trzeciego przemówienia koncyliacyjnego, prezydent Republiki złożył obietnice bez pokrycia. Podczas gdy przemawiał, policja nadal strzelała prawdziwymi nabojami, 2 osoby zginęły w Kairouan, a zamieszki trwały w Hammam i Gafsa...

Partia "Zielona Tunezja" oświadcza, że sytuacja polityczna znajduje się aktualnie w historycznym punkcie zwrotnym, zaś rząd usiłuje kupić sobie czas.

Cała, demokratyczna opozycja i społeczeństwo obywatelskie ma obowiązek uświadomienia społeczeństwa, edukowania ich oraz obrony jego interesów. Jesteśmy za zakończeniem przemocy - pytanie tylko, jakiej przemocy? Jej źródłem jest przede wszystkim obecna władza i reżim Destouriena. Młodzi i starzy wiedzą o tym i płacą krwią za tę wiedzę.

Mówimy "Kifaya" - "Dość" - 60 latom rządów jednej partii, jej absolutnej władzy, despotyzmowi i nepotyzmowi. Tylko to uspokoi społeczny niepokój.

"Zielona Tunezja" jest głosem Zielonych w naszym kraju. Tunezyjski rząd wielokrotnie usiłował odizolować i wyeliminować nas z polityki poprzez stworzenie fasadowej partii Zielonych. Reprezentant tego fałszywego ugrupowania został powitany przez prezydenta Republiki w TV7, oficjalnej, rządowej telewizji, w której ogłosił swoją lojalność wobec dyktatury i wsparcie dla represji - tak, jak zawsze to czynił.

Nasza partia wraz z 14 innymi ugrupowaniami i organizacjami społeczeństwa obywatelskiego podpisała 9 stycznia tego roku deklarację (o której część z sygnatariuszy już zapomniała), w której po raz pierwszy od rozpoczęcia zamieszek zaprezentowaliśmy jednym głosem wspólne stanowisko.

Dziś zmuszeni jesteśmy do przypomnienia naszego stanowiska - żądamy:

1. Międzynarodowej komisji śledczej stworzonej przez Komisję Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych.
2. Natychmiastowej legalizacji wszystkich partii, arbitralnie zdelegalizowanych przez rząd, wliczając to naszą partię - "Zieloną Tunezję".
3. Osądzenia osób odpowiedzialnych - bezpośrednio bądź pośrednio - dały rozkaz zabijania naszych młodych ludzi i naszych obywateli.
4. Wypuszczenia z więzień wszystkich więźniów politycznych.
5. Przeprowadzenia długo oczekiwanych, wolnych wyborów parlamentarnych i prezydenckich.
6. Zmiany w obrębie aktualnych władz pozwolą dyktaturze na zabicie jeszcze większej ilości naszej młodzieży zupełnie bezprawnie!

Chcielibyśmy podziękować partiom Zielonych z Francji, Malty, Europejskiej Partii Zielonych, Federacji Afrykańskich Zielonych oraz Marokańskim Zielonym za wsparcie, jakiego udzielili walce tunezyjskiego ludu.

Abdelkader Zitouni,
Krajowy koordynator partii "Zielona Tunezja"
Członkini Europejskiej Partii Zielonych
Członkini Federacji Afrykańskich Zielonych
Członkini Globalnych Zielonych

Telefon : 00.216.98.510.596
Fax : 00.216.71.750.907

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...