10 grudnia 2009

W rok po ogłoszeniu projektu Stołecznej Polityki Klimatycznej Zieloni recenzują działania Ratusza

Z okazji trwającego w Kopenhadze szczytu klimatycznego koło warszawskie Zielonych 2004 zdecydowało się zabrać głos w sprawie działań władz Warszawy w dziedzinie ochrony klimatu i zapewniania wysokiej jakości życia mieszkankom i mieszkańcom.

- Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz, mimo że rok temu przekazaliśmy jej nasz projekt SPK, nie zdecydowała się na jego wykorzystanie – informuje przewodniczący warszawskiego koła Zielonych, Bartłomiej Kozek – Sprawia to, że konkretne działania i pomysły Ratusza na rozwój miasta przynieść mogą mieszane efekty, jeśli chodzi o ograniczanie emisji gazów szklarniowych i tworzenie miasta dla ludzi. Z jednej strony mamy buspas na Łazienkowskiej i zapowiedzi rozszerzania ich sieci, przystąpienie miasta do Porozumienia Między Burmistrzami czy też plany wymiany taboru autobusowego na bardziej ekologiczny. Na drugiej stronie szali możemy postawić ryzyko opóźnienia budowy linii tramwajowej do Białołęki i brak działań na rzecz budowy odnogi sieci z Dworca Zachodniego do Wilanowa, rezygnację z bezpłatnego miejskiego internetu socjalnego i brak raportu na temat konfliktów w przestrzeni publicznej, umożliwiającego zewidencjonowanie zagrożeń dla miejskich terenów zielonych. Widać zatem, że poszczególne działania miasta nie są obecnie prowadzone w sposób skoordynowany.

- Pewną odpowiedzią na kwestie związane z polityką klimatyczną miasta jest przedłożony do konsultacji społecznych „Program ochrony środowiska dla miasta stołecznego Warszawy na lata 2009-2012 z perspektywą do 2016 r.” - dodaje Irena Kołodziej, przewodnicząca koła. - Naszym zdaniem dokument ten już w swej nazwie wskazuje na przewagę technokratycznego sposobu myślenia. Brak wyrażenia „polityka” wskazuje, że chce się z niego uczynić pozycję „obiektywną” i „ekspercką”, tymczasem niektóre zaproponowane w nim rozwiązania wcale nie muszą być tak korzystne dla środowiska, jak są portretowane, np. spalarnia śmieci. Tempo konsultacji – ujawnienie przeszło 300-stronnicowego dokumentu 1 grudnia i danie 3 tygodni na nadsyłanie uwag – uważamy za niepoważne. Osoby zainteresowane wyrażeniem opinii, w tym zwykłe mieszkanki i mieszkańcy, często pracują zawodowo i mają niewiele czasu na lekturę. Mimo tego szaleńczego tempa mamy zamiar przygotować nasze uwagi, oparte na dotychczasowej pracy merytorycznej – między innymi projekcie Stołecznej Polityki Klimatycznej, naszych uwagach do polityki odpadowej czy też działań w dziedzinie transportu.

Zieloni 2004 już dziś zapraszają na współorganizowaną przez siebie pikietę „Chrońmy Ziemię, chrońmy ludzi”, która odbędzie się w sobotę, 12 grudnia, o godzinie 12.00 pod Kancelarią Premiera, podczas której będą m.in. wskazywać na lokalny wymiar globalnych zmian klimatu.

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...