21 listopada 2009

Zieloni za parytetem

21 listopada odbędzie się wielka akcja obywatelska Kongresu Kobiet

„OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ ZBIERANIA PODPISÓW”.

Celem akcji jest zebranie jak największej liczby podpisów pod projektem wprowadzającym parytety płci na listach wyborczych. Dzięki niej więcej kobiet będzie mogło znaleźć się na listach wyborczych do samorządów, Sejmu i Parlamentu Europejskiego.

Ogólnopolski Dzień Zbierania Podpisów rozpoczyna się o godz. 12:00. Kilkaset wolontariuszy będzie na terenie całej Polski zbierać podpisy w galeriach handlowych, sklepach wielkopowierzchniowych (m.in. Auchan, Tesco) oraz w wielu teatrach, galeriach, kawiarniach, w siedzibach organizacji pozarządowych. W Warszawie podpisy będą zbierane m.in. w Galerii Mokotów oraz w Złotych Tarasach.

Adresy miejsc, w których zbierane są podpisy można znaleźć na stronie internetowej www.kongreskobiet.pl (klikając na wybrane województwo).

Akcję wspiera wiele osób, reprezentujących różne środowiska, które połączył wspólny cel – aby kobiety w Polsce miały równe szanse i możliwości uczestniczenia w życiu politycznym kraju. Swoje poparcie dla akcji wyraziły m.in. Henryka Bochniarz, Ludwika Wujec, prof. Magdalena Środa, prof. Małgorzata Fuszara, Krystyna Janda, Kora Jackowska, Teresa Kamińska. Podpisy pod obywatelskim projektem złożyli, między innymi, Andrzej Wajda, Henryk Wujec, Michał Boni, Maciej Płażyński, Doda – Dorota Robczewska, prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Inicjatywę Kongresu Kobiet - wprowadzenie parytetów płci na listach wyborczych poparli także polscy politycy, m.in. Prezydent RP, Lech Kaczyński, Premier Donald Tusk, a także Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek, który jest za tym, aby w UE więcej kobiet brało czynny udział w życiu politycznym.

Do tej pory, w wyniku wspólnych działań kobiet z całej Polski udało się już zebrać kilkadziesiąt tysięcy z wymaganych 100 tysięcy podpisów.

***

Komitet Obywatelski „Czas na Kobiety” został oficjalnie zarejestrowany 23 września 2009 r. i nabył osobowość prawną. Inicjatywa Obywatelska pozwala zbierać podpisy WSZĘDZIE z wyjątkiem obiektów i instytucji zmilitaryzowanych. Ruszyła wielka, ogólnopolska akcja zbierania podpisów pod projektem ustawy! Zieloni aktywnie włączają się w tę akcję!

Projekt ustawy o parytetach jest realizacją jednego z głównych postulatów, które powstały podczas czerwcowego Kongresu Kobiet Polskich. Zakłada on zmianę ordynacji wyborczej – do Sejmu, Parlamentu Europejskiego oraz rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich, i zapewnia co najmniej 50 procentową obecność kobiet na listach wyborczych.

Po zebraniu co najmniej 100 tysięcy podpisów jeszcze w tym roku projekt trafi do Sejmu.

POBIERZ FORMULARZ I ZBIERAJ PODPISY

WYPEŁNIONE FORMULARZE NALEZY PRZESYŁAĆ LUB PRZEKAZAC DO BIURA

Siedziba Komitetu "Czas na kobiety" znajduje się pod adresem:
ul. Noakowskiego 4 lok. 8
00-666 Warszawa

- Treść projektu ustawy
- Kobiety, mężczyźni i parytety. Dla Instytutu Spraw Publicznych pisze prof. Małgorzata Fuszara
- Dunin, Środa: Jak bronić parytetów?

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...