26 marca 2009

Przypominajka - Queer, Bazar i UE

Wiec w sprawie Bazaru Banacha czyli mieszkańcy i mieszkanki Ochoty mają głos!

W sobotę 28.03.2009 o godz. 12 na placu przed wejściem głównym do Hali Banacha (od strony ul. Grójeckiej) odbędzie się oddolne zgromadzenie mieszkańców i mieszkanek Ochoty dotyczące przyszłości Bazaru Banacha.

Celem zgromadzenia jest umożliwienie społeczności dzielnicy wyrażenia swego stanowiska w związku z planami zabudowy połowy targowiska wieżowcami TBS. Ponieważ do tej pory zarówno władze dzielnicy jak i miasta nie potrafiły wywiązać się ze swoich obowiązków i przeprowadzić rzeczywistych konsultacji społecznych, mieszkańcy postanowili wziąć sprawy we własne ręce. Zgromadzenie ma charakter otwarty, zaproszenie na nie otrzymali zastępca prezydenta Warszawy Andrzej Jakubiak, burmistrz dzielnicy Ochota Maurycy Komorowski, radni z Komisji Doraźnej Rady Dzielnicy Ochota ds. koncepcji i planu przebudowy bazaru Banacha oraz kupcy.

***

"Czy można squeerować Matejkę?"

Komuna Otwock zaprasza na 2. spotkanie z cyklu: "Doświadczenie wewnętrzne. Od polityki do sztuki i z powrotem" - zatytułowane "Czy można squeerować Matejkę?". O obrazie Jana Matejki "Dziewica Orleańska" opowie Iza Kowalczyk, dyskusję poprowadzi Adam Mazur.

28.03.2009 [sobota], godz. 18.00
Warszawa, Lubelska 30/32, wstęp wolny

Iza Kowalczyk - doktor historii sztuki, nauczycielka akademicka, krytyczka. Autorka książek "Niebezpieczne związki sztuki z ciałem" oraz "Ciało i władza. Polska sztuka krytyczna lat 90." (2002), współredaktorka z Edytą Zierkiewicz książek "Kobiety w kulturze popularnej" (2002) oraz "W poszukiwaniu małej dziewczynki" (2003). Redaguje internetowe pismo "Artmix" oraz blog straszna sztuka, współpracuje z grupą Indeks 73. Działa w Zielonych 2004.

Adam Mazur - historyk sztuki, krytyk i kurator, amerykanista. Pracuje jako kurator w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Wykładowca w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie i na Muzealniczych Studiach Kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest redaktorem naczelnym magazynu "Obieg" i członkiem zespołu "Krytyki Politycznej". Zajmuje się przede wszystkim historią i krytyką fotografii. Był kuratorem m.in. takich wystaw, jak "Efekt czerwonych oczu" (2008), "Wenus" (2008), "Nowi dokumentaliści" (2006).

Prezentowany w sezonie wiosennym w siedzibie Komuny Otwock cykl spotkań z wybitnymi historykami i krytykami sztuki - Lechosławem Lameńskim, Izabelą Kowalczyk, Pawłem Politem - dotyka źródeł doświadczenia sztuki. Proponowaną przez zaproszonych gości lekturę dzieł, które uznawane są nie tyle za klasyczne, co raczej kontrowersyjne, nazwać można radykalną. Radykalną poprzez zbliżenie, wniknięcie w przedmiot badań, ale także poprzez krytyczne przenicowanie dzieła sztuki. Lechosław Lameński przedstawi prace Stacha z Warty, Izabela Kowalczyk pochyli się nad "Dziewicą Orleańską" Jana Matejki, a Paweł Polit przeanalizuje znaczenia obrazu Stanisława Ignacego Witkiewicza. Każde ze spotkań podzielone będzie na dwie części: wykład i dyskusję z publicznością (moderator: Adam Mazur). Na każdym ze spotkań postaramy się zaaranżować przestrzeń tak, by nawiązywała do tematu wykładu. Od charakterystycznego dla działań Komuny Otwock zainteresowania polityką przechodzimy w tym sezonie do sztuki, by w dialektyczny sposób zobaczyć dzieło i jego twórcę; zobaczyć, przemyśleć i przewartościować. Wszystko po to, by móc powrócić do polityki zupełnie odmienionym i odnowionym.

***

Nie wystarczy przetrwać. Unia Europejska po kryzysie finansowym.

demosEUROPA – Centrum Strategii Europejskiej zaprasza na spotkanie z Dr Lykke Friis, Pro-rektorem Uniwersytetu w Kopenhadze, członkiem Grupy Refleksyjnej na temat przyszłości Unii Europejskiej i byłym szefem ds. europejskich Konfederacji Duńskiego Przemysłu. Spotkanie odbędzie się 3 kwietnia 2009 roku w Centrum Prasowym Foksal przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie.

Program

10:30 Rejestracja
11:00 Wprowadzenie – Paweł Świeboda
11:10 – 12:10 Rozmowa z Lykke Friis
12:10 – 12:30 Debata
12:30 Zakończenia konferencji

Debata prowadzona będzie w języku angielskim.

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...