28 marca 2009

Godzina dla Ziemi i bazar na Banacha - czas na działanie!

Z okazji planowanej na 28 marca akcji gaszenia świateł koło warszawskie Zielonych pragnie przypomnieć pani prezydent Hannie Gronkiewicz-Waltz, że polityka klimatyczna nie kończy się na jednodniowej celebracji. Stolica Polski nadal nie ruszyła z działaniami, które mają szanse na poprawę jakości życia i na zmniejszenie emisji gazów szklarniowych.

- Nadal czekamy na wdrożenie Stołecznej Polityki Klimatycznej, albo chociażby jej zrębów – mówi Bartłomiej Kozek, przewodniczący koła warszawskiego Zielonych. - Swoje propozycje przygotowaliśmy już w grudniu zeszłego roku z nadzieją, że zostaną one wykorzystane. W międzyczasie miasto zrezygnowało z brania udziału w przetargu na bezpłatny Internet, który mógłby zapobiec wykluczeniu cyfrowemu i ograniczyć zbędne podróże do urzędów miejskich. Jednocześnie miasto przystąpiło do Porozumienia Między Burmistrzami, nie przeznaczając żadnych środków na zmniejszanie emisji gazów szklarniowych. Chcemy realnych działań, a nie papierowego PR-u! - mówi Kozek.

- Działania na rzecz walki ze zmianami klimatu będą zarazem pożyteczne dla obywateli. Dzięki nim w Warszawie będzie żyło się lepiej nam wszystkim – dodaje Irena Kołodziej, szefowa warszawskich Zielonych. - Wspieranie transportu publicznego zmniejszy korki i poziom spalin, a to z kolei poprawi stan naszego zdrowia. Większe inwestycje w termomodernizację budynków pomogą w utrzymaniu miejsc pracy w budownictwie, które zmaga się ze skutkami kryzysu finansowego. Bezpłatny internet socjalny da szansę na wkluczenie w społeczeństwo wiedzy większych grup ludności. Stołeczna Polityka Klimatyczna jest miastu potrzebna, by Warszawa była miastem zdrowym, przyjaznym i nowoczesnym! Bez tego typu polityki będzie o to znacznie trudniej - kończy Kołodziej.

***

Koło warszawskie Zielonych postanowiło wesprzeć protest mieszkanek i mieszkańców Ochoty, którzy chcą zachowania bazaru na Ochocie na dotychczasowej powierzchni. Uważamy, że w mieście jest dość miejsca na budowę nowych nieruchomości.

- Pomysł na wieżowiec na terenie bazaru to kolejny pomysł na niezrównoważony rozwój miejski. - mówi Bartłomiej Kozek, przewodniczący warszawskich Zielonych. - Po pierwsze, jest on niefortunny ze względów społecznych – ogranicza bowiem przestrzeń handlową, czego nie będą w stanie zrekompensować nowe punkty usługowe na parterze wieżowców. Po drugie, ewentualne wysokościowce wpłyną na pogorszenie dostępu do świeżego powietrza centrum miasta. Teren bazaru leży w klinie napowietrzającym, więc ewentualna inwestycja pogorszyłaby jakość życia nie tylko okolicznych mieszkanek i mieszkańców miasta, ale wszystkich, którzy oddychają miejskim powietrzem.

- Istotną kwestią są też uwagi mieszkanek i mieszkańców, skarżących się na brak adekwatnych do rozmiaru inwestycji konsultacji społecznych. - dodaje Irena Kołodziej, która wraz z Kozkiem parytetowo przewodniczy kołu warszawskiemu. - Przestrzeń w naszym mieście nie może być otwarta li tylko dla wielkich centrów handlowych, ale musi służyć także i tym, którzy preferują handel na tradycyjnych targowiskach. Tak jak liczymy na udane rozwiązanie kwestii Kupieckich Domów Towarowych, uwzględniające zarówno kwestie miejskiej estetyki, jak i dobro osób handlujących, tak trzymamy kciuki za powodzenie inicjatywy na Ochocie.

W imieniu organizatorów Zieloni zapraszają w sobotę 28 marca o godzinie 12.00 na zgromadzenie mieszkanek i mieszkańców Ochoty, poświęcone kwestii zagospodarowania przestrzennego bazaru przy Banacha. Spotkanie odbędzie się przed wejściem głównym na targowisko, od strony ulicy Grójeckiej. Serdecznie zapraszamy!

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...