22 lutego 2009

Zielone działania, zielone zaproszenia

Warszawskie koło Zielonych skrytykowało działania Zarządu Transportu Miejskiego, który nie zgodził się na umieszczenie na stołecznych autobusach reklam Manify, corocznego marszu w obronie praw kobiet. Zieloni wysłali także list otwarty do Prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, z prośbą o interwencję.

- Tegoroczna Manifa, czyli organizowany od lat marsz w obronie praw kobiet, poświęcona będzie zdrowiu kobiet i polityce społecznej. W ostatnim roku nazbierało się sporo spraw, które wymagają nagłośnienia i wielu przypadkach prawa kobiet zostały naruszone: kontrowersyjne standardy opieki okołoporodowej opracowane przez Ministerstwo Zdrowia, które zalecają odmowę znieczulenia przy porodzie, zamknięcie izby porodowej w Lędzinach, pomysł wprowadzenia obowiązkowego rejestru ciąż, żeby walczyć z podziemiem aborcyjnym, dramatyczny brak żłobków i przedszkoli, ściganie kobiet przez ZUS, który po latach funkcjonowania wadliwego prawa postanowił od kobiet wyegzekwować zaległe składki na ubezpieczenie społeczne wraz z odsetkami, mimo iż wcześniej sami pracownicy ZUS informowali kobiety, że składek tych nie muszą płacić – powiedziała Agnieszka Grzybek, przewodnicząca Zielonych i członkini Porozumienia 8 Marca, które organizuje Manifę. – Rozumiem, że władze miejskiej spółki prawa kobiet uznały za kontrowersyjne i postanowiły relegować je z przestrzeni miejskiej, bo tylko w ten sposób można odczytać decyzję ZTM nie zezwalającą na umieszczenie plakatów na atobusach miejskich. Miejska spółka, finansowana w połowie z podatków warszawianek, powinna zadbać o podniesienie jakości świadczonych usług, a nie zabawiać się w cenzora wyznaczającego przestrzeń debaty publicznej – dodała.

- Gratulujemy ZTM dobrego poczucia humoru – ironizuje przewodniczący stołecznego koła partii, Bartłomiej Kozek. - Jeśli „silny czynnik socjalizujący, który ma wpłynąć na mentalność i osobowość odbiorcy, a więc w konsekwencji prowadzić do rozważań”, to jedyny argument przeciwko umieszczeniu reklam w stołecznych autobusów, to jest absurdalne zaprzeczenie wolności słowa. Gdzie, jeśli nie w przestrzeni publicznej, powinna się odbywać dyskusja na najważniejsze problemy polityczne, społeczne i cywilizacyjne naszych czasów? Czy publiczny przewoźnik nie chciałby przypadkiem ograniczyć komunikacji zbiorowej w Warszawie, bowiem tego typu transport – poprzez swą masowość – również jest swego rodzaju „silnym czynnikiem socjalizującym”, co, jak wiadomo z pisma ZTM do organizatorek Manify, może być niebezpieczne.

- Nie zabraknie nas na Manifie 8 Marca i zachęcamy Warszawianki i Warszawiaków do tłumnego przyjścia – dodaje Irena Kołodziej, przewodnicząca warszawskich Zielonych. - Mamy nadzieję, że wspólnie z trzeźwo myślącymi radnymi i z zaciekawionymi sprawą mediami uda się nam zachęcić ZTM do zmiany swej decyzji. Panie i Panowie – nie bójmy się dyskusji! - dodaje Kołodziej.

***

LIST OTWARTY

W imieniu koła warszawskiego partii Zieloni 2004 zwracamy się do pani Prezydent z prośbą o interwencję w sprawie odmowy ze strony Zarządu Transportu Miejskiego zgody na publikację reklam planowanej na 8. marca Manify, organizowanej przez Porozumienie Kobiet 8 Marca.

Tegoroczna Manifa, marsz w obronie praw kobiet, organizowany rokrocznie już od 2000 roku, poświęcona jest zdrowiu kobiet i polityce społecznej. Wezmą w niej udział kobiety i mężczyźni z różnych środowisk, sprzeciwiający się dyskryminacji kobiet w Polsce, weźmie w niej udział tysiące warszawianek i warszawiaków.

Uważamy, że miejska spółka komunikacyjna nie powinna odmawiać organizatorkom dostępu do przestrzeni publicznej. To właśnie tego typu przestrzeń nadaje się najlepiej do umożliwiania swobodnej debaty na najważniejsze tematy polityczne, społeczne i cywilizacyjne naszych czasów. Ograniczanie tego prawa poprzez cenzorskie metody działania uznajemy za niezgodne z samą istotą przedsiębiorstwa publicznego.

Dziwi nas postawa władz ZTM, spółki miejskiej, finansowanej z podatków warszawianek i warszawiaków, której celem jest świadczenie usług, a nie decydowanie o tym, jakie powinny być tematy debaty publicznej. Uważamy za niepokojące krępowanie dyskusji na temat roli instrumentalnego wykorzystywania religii do bieżących spraw politycznych, co w ostatnim czasie przejawia się w szczególności w kwestiach praw kobiet i stosunku do osób, które nie mogąc mieć dzieci, decydują się na skorzystanie z procedur in vitro. Uzasadnienie odmownej odpowiedzi władz ZTM tym, że „projekt ma w sobie silny czynnik socjalizujący, który ma wpłynąć na mentalność i osobowość odbiorcy, a więc prowadzić do rozważań”, nie wystawia najlepszego świadectwa władzom spółki. Przestrzeń publiczna powinna pełnić taką właśnie funkcję – powinna pobudzania do myślenia.

Zwracamy się z prośbą o przekonanie władz Zarządu Transportu Miejskiego do zmiany decyzji. Jest to test na prawdziwość zapewnień posła Stefana Niesiołowskiego o „europejskości” Platformy Obywatelskiej, która w tej chwili z mandatu udzielonego jej przez wyborców sprawuje władzę w Warszawie. Mamy nadzieję, że Pani Prezydent zadba o to, aby w warszawskiej przestrzeni miejskiej była możliwa swobodna debata, a prawo pasażerów do rozważań było poszanowane.

Z poważaniem

Agnieszka Grzybek – przewodnicząca Zielonych
Bartłomiej Kozek – przewodniczący koła warszawskiego Zielonych
Irena Kołodziej – przewodnicząca koła warszawskiego Zielonych

***

Warszawa: Jaka polityka narkotykowa

W dniu 22 lutego (niedziela) ma miejsce kolejna już edycja „Spotkań Liberałów”. Tematem przewodnim jest odpowiedź na pytanie "Jaka polityka narkotykowa". Goście zaproszeni do dyskusji panelowej: Marek Balicki (były minister zdrowia), Marcin Celiński (Forum Liberalne), Krzysztof Bosak (prawy.pl), Janusz Sierosławski (Instytut Psychiatrii i Neurologii), Adam Fularz (Zieloni 2004).

Spotkania mają miejsce punktualnie od godziny 18.00. Z uwagi na czasowe ograniczenie narzucone przez klub prosimy o punktualne przybycie.

Klub Chłodna 25, ul. Chłodna 25, róg Żelaznej, Warszawa. Spotykamy się na Dolnej Sali.

Organizatorzy: Polskaliberalna.net, Merkuryusz.pl
Partnerzy: Kreatura.net, Wspólnota Ras-Tafari Warszawa, Klub Chłodna 25

***

Wysłuchanie Obywatelskie: Zapłodnienie In Vitro – Szansa na Godne Rodzicielstwo

Podczas Wysłuchania głos zabiorą osoby dotknięte problemem niepłodności, eksperci, przedstawiciele/lki organizacji społecznych oraz parlamentarzyści. Przedstawiane będą problemy osób leczących się z powodu niepłodności, a także ich postulaty i oczekiwania pod adresem ustawodawcy i rządzących. Głos zabiorą m.in.:

Małgorzata Saramonowicz
dr Monika Adamczyk-Popławska
Michał Damski
Anna Krawczak
Piotr Pałasz

oraz

prof. Waldemar Kuczyński
dr.hab. Stanisław Obirek
Katarzyna Bratkowska, Stowarzyszenie Same o Sobie
prof. Zbigniew Szawarski

Wysłuchanie odbędzie się w poniedziałek 23 lutego 2009 r. w godz. 11.00 - 14.00
w Sejmie, sala 102 (wejście główne).

Izabela Jaruga Nowacka
Posłanka na Sejm RP

Marek Balicki
Poseł na Sejm RP

Barbara Szczerba
Stowarzyszenie Nasz Bocian

Wanda Nowicka
Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny

***

Warszawa: Inauguracja debat samorządowych "Przy otwartej kurtynie"

"Sprywatyzować mamę, sprywatyzować tatę? Co można sprywatyzować a co powinno pozostać publiczne w Warszawie?" - to tytuł pierwszej z debat współorganizowanych przez Zielonych i SDPL. Zapraszamy na Złotą 9/14 we wtorek o 18.15. Jednym z panelistów będzie przewodniczący Zielonych, Dariusz Szwed.

Czy wszystkie usługi świadczone do tej pory przez miasto można oddać prywatnym firmom?
Czy prywatne oznacza zawsze lepsze?
Czy można traktować prywatyzację jako "domykacz" budżetu?

Zaproszeni goście:
Bartosz Dominiak (radny Warszawy, członek Komisji Budżetu i Finansów, wiceprzewodniczący SDPL)
Dariusz Figura (radny Warszawy, wiceprzewodniczący Komisji Infrastruktury i Inwestycji, PiS)
Dariusz Szwed (przewodniczący Zielonych 2004)
Dorota Zbińkowska (radna Warszawy, członkini Komisji Polityki Rozwoju Gospodarczego, PO)

Prowadzenie: Karol Domański

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...