10 września 2008

Rowery, Ekon, atom, PKP

Wspólne oświadczenie warszawskich Zielonych 2004 i Stowarzyszenia Młoda Socjaldemokracja.

Absurdalne przepisy prawne utrudniają poruszanie się po Warszawie posiadaczom „dwóch kółek”. Brak zintegrowanej sieci ścieżek rowerowych, wydzielonych pasów na jezdni, śluz zabezpieczających bezpieczeństwo ruchu drogowego, stojaków i zakaz wprowadzania rowerów w wielu miejscach w Stolicy.

Pragniemy przypomnieć, że transport rowerowy jest nie tylko równoprawnym sposobem poruszanie się po mieście, ale posiada wiele zalet przewyższających komunikację samochodową. Komunikacja rowerowa pozwala nie tylko ograniczyć poziom zanieczyszczenia i spalin, ale także redukuje hałas, sprzyja zdrowemu trybowi życia i relaksowi. Apelujemy więc do władz miejskich o szczególną rozwagę przy podejmowaniu decyzji dotyczących ruchu rowerowego w Warszawie i zaprzestanie dyskryminacji użytkowników tego środka transportu.

Ruchome schody na warszawskiej Starówce i zakaz wprowadzania na nie rowerów stanowią doskonały punkt wyjścia do rozpoczęcia debaty o braku odpowiedniej infrastruktury rowerowej. Żadne zmiany w tak dużym mieście jak Warszawa nie dokonają się same, potrzeba na nie czasu i odpowiedniego przygotowania. Wzywamy więc stołecznych włodarzy do rozpoczęcia debaty na ten temat!

***

LIST OTWARTY DO RADNYCH M. ST. WARSZAWY

W imieniu warszawskich Zielonych 2004 zwracamy się do Rady Miasta Stołecznego Warszawy, wszystkich jej członkiń i członków, z apelem, aby 18 września 2008 roku zakończyła się wreszcie epopeja przedsiębiorstwa społecznego „EKON”. Dbające o środowisko osoby niepełnosprawne mają prawo do podjęcia pracy, która służy mieszkankom i mieszkańcom naszego miasta, przyczynia się do poprawy czystości stolicy i jakości życia w niej.

2,8 ha działki przy ul. Mortkowicza, o przyznanie której EKON zabiega od prawie dwóch lat na podstawie uchwały przyjętej przez poprzednią Radę m. st. Warszawy, będzie szansą dla osób niepełnosprawnych zatrudnionych przez EKON na rehabilitację poprzez aktywny udział w społeczeństwie. Zamiast pobierać zasiłki społeczne, osoby niepełnosprawne będą miały pracę, która nie tylko zapewni im środki utrzymania, ale przyczyni się również do poprawy ich zdrowia psychicznego. Będzie dla nich szansą na godne życie. W sytuacji, gdy zarówno segregacja śmieci, jak i opieka społeczna w mieście dalekie są od doskonałości, dbałość o inicjatywy takie jak „EKON” należy do obowiązków miasta.

Apelujemy o przyjęcie poprawionej uchwały, tak aby tym razem wojewoda nie uznał jej za niezgodną z przepisami. Należy w niej wyraźnie zaznaczyć, że „EKON” realizuje cele społeczne: reintegrację społeczną osób niepełnosprawnych i ochronę środowiska. Fakt, że sprawa tak użytecznego przedsiębiorstwa społecznego ciągnie się już od prawie dwóch lat, nie wystawia najlepszego świadectwa władzom Warszawy. Pragniemy zaznaczyć, że poparcie dla EKONu wyraziły tysiące warszawianek i warszawiaków, wysyłając listy bezpośrednio do Pani Prezydent Warszawy.

Jesteśmy otwarci na rozmowy ze wszystkimi podmiotami politycznymi Rady Miasta w sprawie „EKONu”. Wierzymy w dobrą wolę radnych. Jednocześnie informujemy, że nasza delegacja będzie obecna na obradach Rady Miasta, planowanych na 18 września. Od samego początku śledzimy sprawę EKONu ­ mamy nadzieję, że tym razem będzie miała ona szczęśliwy finał.

Z poważaniem, Irena Kołodziej, przewodnicząca warszawskich Zielonych 2004 Bartłomiej Kozek, przewodniczący warszawskich Zielonych 2004

***

Komuna Otwock vs. Gazeta Wyborcza, czyli "Atom? dla Polski"

13 września (sobota) 2008, godz. 18.00, ul. Lubelska 30/32

Akcja "Gazety Wyborczej" "Atom dla Polski" wzbudziła w nas głębokie zaniepokojenie. Najpoczytniejszy polski dziennik rozpoczyna debatę na interesujący i dotyczący każdego temat. W zasadzie tak być powinno, ale w tytułowej tezie zabrakło znaku zapytania. Chcemy chwilę porozmawiać o tym, jak powinna wyglądać medialna dyskusja na tego rodzaju tematy, oraz skonfrontować stare i nowe argumenty za/przeciw energetyce atomowej.

Jak zwykle w programie wieczoru:

AKCJA Komuny Otwock

oraz

DYSKUSJA, w której wezmą udział:

Prof. dr hab. inż. Jerzy Wiktor Niewodniczański - Prezes Państwowej Agencj Atomistyki
Rafał Zasuń - „Gazeta Wyborcza”
Dariusz Szwed – przewodniczący Zielonych 2004
Wojciech Kłosowski – członek Rady Krajowej Zielonych 2004

Dyskusję poprowadzi Grzegorz Laszuk.

Na zdjęciu - odpowiedź władz PKP na nasz list otwarty ws. praw osób niepełnosprawnych i rodziców z dziećmi.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

O właśnie, i podpisuje sie pod tekstem dotyczącym rowerów ;) Jestem ZA! Chociaż rowerem niestety nie mogę jeździć ze względu na chore kolana i musiałam kupić samochód, ale i tak jeżdże tylko wtedy gdy już muszę. Znam wiele osób, dla których życie bez roweru to nie życie. A gdzie miejsce na jego pozostawienie, gdzie udogodnienia? Za bardzo Warszawa chce sie stać zurbanizowanym miastem, pełnym nowoczesności i spycha na bok to wszystko co kiedys było przeciez oczywiste i ogólnodostepne...

Beniex pisze...

To już nawet nie kwestia urbanizacji - w końcu dajmy na to w Londynie czy Berlinie zjawisko to jest dużo bardziej widoczne niż w Warszawie, a jednak tak miejsc zielonych, jak i ścieżek rowerowych nie brakuje. I na tym właśnie polega zrównoważony rozwój - rozwój, o jaki walczymy:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...