13 września 2008

Polityka energetyczna to polityka bezpieczeństwa – 10 uwag Angeliki Baer

1.Złoża zasobów nieodnawialnych powodują wojnę i konflikt

Walka o ograniczone źródła energii już dziś jest jednym z głównych powodów wojny i konfliktów. Rosnące zapotrzebowanie energetyczne świata (np. w gospodarkach azjatyckich) będzie powodować wzrost popytu na ropę i gaz, zwiększając potencjał konfliktów i naruszeń praw człowieka.

Członkowie nigeryjskiej Ochotniczej Siły Ludowej Delty Nigru – tysiące ludzi zginęło tam przy walkach o kontrolę zasobów ropy i próbując samodzielnie wydobywać surowiec z ropociągów.

2.Zmiany klimatyczne powodują nowe napięcia i wojny o surowce naturalne.

Emisje CO2, wydobycie surowców i wzrost temperatury w rzekach mają negatywny wpływ na równowagę ekologiczną, jak również na dostęp do najważniejszego surowca – czystej wody pitnej. Zmiany te przyczyniać się będą do nowych, nietypowych konfliktów i wojen związanych z surowcami naturalnymi.

Niektóre gazy atmosferyczne, takie jak dwutlenek węgla, są przyczyną efektu cieplarnianego. Są one niewidoczne w świetle widzialnym, absorbując promieniowanie słoneczne. Skutkuje to zwiększaniem się globalnych temperatur.

3.Nie ma bezpiecznej energii jądrowej.

Produkcja energii jądrowej jest i pozostanie procesem technologicznym, obarczonym wysokim ryzykiem. 20 lat po Czarnobylu ledwie zażegnany incydent w elektrowni w szwedzkim Forsmark pokazuje, że nawet nowoczesne obiekty nie są całkowicie bezpieczne. Euratom, który promował energię atomową w Europie przez 20 lat, musi zostać zniesiony.

Niecodzienną reklamę urządzili Zieloni w Dolnej Saksonii 15.9.2005 w Szlezwiku-Holsztynie i Hamburgu, umieszczając napis antyatomowy na fasadzie elektrowni jądrowej w Kruemmel.

4.Nie da się oddzielić cywilnego i militarnego użytkowania energii nuklearnej.

Podział na dobrym – cywilnym i złym – wojskowym – użytkowaniem energii atomowej zawiódł. Przestrzeń między jednym a drugim jest bardzo łatwa do przejścia. Uzasadnione są obawy przed irańskim programem jądrowym. Zamiast jednak odmawiać temu krajowi jego praw, Traktat o Nierozprzestrzenianiu Broni Atomowej i Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej muszą być radykalnie zreformowane, a promowanie cywilnej energetyki jądrowej – zarzucone.

5.Źródła zasobów kopalnianych tworzą uzależnienie

Ponad połowa europejskiego zapotrzebowania energetycznego pochodzi z importu. Europejska Strategia Energetyczna słusznie zauważa, że Europejskie uzależnienie energetyczne jest powodem do obaw. Jeśli kontynentalna konsumpcja energii utrzyma się na obecnym poziomie, w 2030 roku aż 70% zasobów energetycznych będzie pochodziło z importu.

40% aktualnie importowanego do Unii Europejskiej gazu pochodzi z Rosji.

6.Tradycyjne instalacje zaopatrzenia, a także elektrownie atomowe nie mogą być zabezpieczone militarnie.

Długie drogi zaopatrzenia i transportowania pewnych typów surowców energetycznych, takich jak ropa naftowa, gaz ziemny czy energetyka jądrowa, narażone na bycie celem ataków, takich jak piractwo czy terroryzm, bowiem spory efekt może być osiągnięty poprzez minimalny wysiłek. Obrona przed takimi działaniami nie zostanie zapewniona na sposób militarny – wręcz przeciwnie, tego typu działania, aktualnie rozważane w ramach NATO, byłyby jedynie źródłem konfliktów militarnych.

Zapalanie źródeł wydobycia ropy naftowej było używane jako broń w wojnach na terenie Zatoki Perskiej.

7.Polityka klimatyczna jest prewencyjną polityką bezpieczeństwa.

Jedynie kompleksowa polityka klimatyczna będzie w stanie zapobiec efektom zmian klimatu, takimi jak susze, powodzie i ich konsekwencje, począwszy od strumienia uchodźców, aż po problemy z dostępem do wody pitnej.

Zmiany klimatu spowodować mogą gwałtowny wzrost liczby uchodźców.

8.Słońca i wody w rejonach konfliktów jest pod dostatkiem

Wielki, niewykorzystywany potencjał energetyki odnawialnej istnieje w wielu krajach, obecnie trawionych przez konflikty o ropę i gaz, albo w których trwają właśnie programy nuklearne. Wykorzystanie tego potencjału byłoby istotnym krokiem w kierunku pokoju w tych krajach.

Jedna trzecia ludzkości uzależniona jest od drewna na opał.

9.Zdecentralizowana energetyka zmniejsza potencjał zagrożenia

Decentralizując struktury zaopatrzenia w energię odnawialną, potencjalne efekty ataku terrosystów i sabotażystów są znacząco zredukowane.

Olbrzymie zanieczyszczenie powietrza i ciągle rosnące zanieczyszczenie związane z przemysłem to największe zagrożenia ochrony środowiska w Chinach. Elektrownie wiatrowe, takie jak w Nan'ao, są też alternatywą dla projektów wielkich tam rzecznych.

10.Promowanie energetyki odnawialnej jest inwestycją w nasze bezpieczeństwo.

Zagrożenia, związane z energią atomową i nieodnawialną są olbrzymie. Zmiany klimatyczne to największe zagrożenie dla naszej cywilizacji. Jedynie wspierając finansowo i promując transformację energetyczną możemy zredukować te zagrożenia. Naszym celem jest zatem przejść na zasoby odnawialne natychmiast i całkowicie.

Niedźwiedzie polarne są zagrożone z powodu zmian klimatycznych. Naukowcy obawiają się, że mogą wyginąć do końca tego wieku z powodu topnienia się ich tradycyjnego środowiska – lodu na Oceanie Arktycznym.

Angelika Beer jest niemiecką, zieloną deputowaną do Parlamentu Europejskiego. Materiał promocyjny eurodeputowanej.

1 komentarz:

Kasia pisze...

Mam nadzieje ze my jestesmy bezpieczni, bo podobno Jan Kulczyk
znalazł gaz pod Poznaniem ;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...