11 marca 2008

Zielony czas wolny

Po kolei - kino, konferencja, demonstracja. Obraz, dźwięk, ruch. Nie mam co się rozpisywać - po prostu zapraszam:

Warszawa: Zielone Kino - Wojna o ropę


W tym miesiącu mija 5 lat od amerykańskiej inwazji na Irak - inwazji, która pozostawia coraz mniej złudzeń na temat jej charakteru. Najpierw miało chodzić o broń masowego rażenia, której nie znaleziono. Następnie o terroryzm, który na dobre rozkwitł po samej inwazji. Teraz ma chodzić o wprowadzanie demokracji, ale siłowe jej wprowadzanie budzi opór.


Dziennikarze BBC zanalizowali powiązania amerykańskiego rządu z firmami naftowymi i przedstawili prawdziwe powody, dla których USA wkroczyły do Bagdadu. To kurczące się zapasy ropy, której cena bije wszelkie rekordy. Bardzo możliwe, że jej zapasy skończą się w ciągu najbliższych 20 lat, o czym mówią ostatnie badania rządów i firm naftowych z całego świata.


Zapraszamy na pokaz filmu "Wojna o ropę", który odbędzie się w czwartek, 13 marca o godz. 19.00
w biurze Zielonych 2004 na ul. Pięknej 64a, m.11. Wstęp przedstawi Bartłomiej Kozek z Zarządu Krajowego Zielonych 2004, w programie przewidziana jest dyskusja nt. amerykańskiej polityki na Bliskim Wschodzie i wobec instalacji wojskowych w Czechach i w Polsce, a także pokaz slajdów, przygotowany przez Annę Burdzińską z Inicjatywy Stop Wojnie, która organizuje demonstrację antywojenną 15 marca o godz. 13.00, w której Zieloni również biorą udział i na którą serdecznie zapraszają.


Swój udział zapowiedzieli także przedstawiciele PPP i SDPL.

***

Zieloni 2004 zapraszają w piątek 14 marca o godzinie 13:00 do biura partii w Warszawie, ul. Piękna 64a lok. 11,

na konferencję prasową poświęconą nowej publikacji pt. „Zielone Miasto Nowej Generacji”.


W konferencji udział wezmą autorzy: Beata Maciejewska, członkini zarządu krajowego Zielonych 2004 oraz Dariusz Szwed, przewodniczący partii.


Ze wstępu do publikacji:


„Zielone Miasto Nowej Generacji” jest swoistym miejskim zielonym manifestem. Pokazujemy w nim, że miasta powinny być „szyte” na miarę człowieka, tętnić życiem, stwarzać warunki do pracy, rozrywki i wypoczynku, kreować demokratyczną i otwartą przestrzeń publiczną, wyrównywać szanse obu płci, niwelować zarówno społeczne rozwarstwienie, jak i bariery architektoniczne. Ale nie tylko. Współczesne miasta mają bowiem znacznie większy zasięg oddziaływania niż powierzchnia, którą zajmują. Dlatego polityka zielonego miasta nowej generacji nie może ograniczać się do naszych podwórek i dzielnic: powinna także wychodzić daleko poza jego granice. Musi uwzględniać wpływ naszego codziennego życia na możliwości rozwoju ludzi żyjących na globalnym Południu, ujmować w wizjach i programach politycznych dobrobyt przyszłych pokoleń, a także brać pod uwagę prawa i potrzeby otaczającego nas różnorodnego świata zwierząt i roślin.


Zielona polityka nigdy nie ograniczała się do tego, co tu i teraz. Dlatego wskazujemy zarówno na to, że np. podjazdy dla wózków mogą znacząco poprawić jakość życia dziesiątków czy setek tysięcy ludzi w naszym mieście, jak i na to, że tempo zużywania przez nas zasobów naturalnych może spowodować, iż niektórych z tych dóbr nie wystarczy już dla naszych dzieci i wnuków. Pisząc o zrównoważonym i trwałym rozwoju miasta, zajmujemy się kulturą i gospodarką, świeżym powietrzem i czystą wodą, ale także tym, że każdy wyrzucony przez nas śmieć i każda niepotrzebnie świecąca żarówka mają wpływ na stan całej planety. Wskazujemy na możliwe kierunki zmian we współczesnych miastach - rozwój transportu zbiorowego, pieszego i rowerowego, ekspansję energooszczędnych technologii oraz wzrost udziału odnawialnych źródeł energii w miejskiej energetyce. Opisujemy, w jaki sposób kapitał społeczny i kapitał kreatywny oraz polityka równości płci przyczyniają się do rozwoju miasta. Omawiamy globalne sieci współpracy miast i alterglobalny ruch społeczny.


Wydawcą „Zielonego Miasta Nowej Generacji” jest Bałtycka Sieć Europejskiej Partii Zielonych
(do sieci należy partia Zieloni 2004) we współpracy z Parlamentem Europejskim.


Dziennikarki i dziennikarze oraz goście otrzymają egzemplarz publikacji podczas konferencji prasowej.

***

W dniu 15 marca Inicjatywa "Stop Wojnie" organizuje ogólnokrajową demonstrację pod hasłem:

Nie chcemy być okupantem! Nie chcemy być tarczą!

Będzie to część GLOBALNEGO PROTESTU w piątą rocznicę ataku na Irak. W czasie tygodnia 15-22 marca 2008 r. mają się odbyć akcje na całym świecie.

Demonstracja w Polsce dotyczyć będzie żądania wycofania wojsk z Iraku i Afganistanu DODATKOWYCH 400 żołnierzy do Afganistanu), sprzeciwu wobec planów budowy w Polsce wyrzutni rakietowych USA w ramach programu tzw. "tarczy antyrakietowej" oraz protestu przeciw ewentualnemu atakowi USA na Iran. (przypomnijmy, że nowy rząd pozostawił wojska w Iraku na większość 2008 r. i wysyła

Demonstracja odbędzie się w sobotę, 15 MARCA 2003 r. w Warszawie, godz. 13.00 (początek pod Pałacem Prezydenckim).

BARDZO POTRZEBNA JEST WSZELKA POMOC

W PRZYGOTOWANIACH!

  1. Są już plakaty na demonstrację! Jeśli możesz, weź kilka do swojej szkoły/uczelni/miejsca pracy lub gdziekolwiek indziej. Organizujemy też wspólne PLAKATOWANIA w mieście. Jeśli masz jakiś wolny wieczór i możesz pomóc w plakatowaniu byłoby to dużą pomocą. Wszystkich chętnych prosimy o kontakt (stopwojnie@go2.plTen adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć , tel. 600 599 306). Wkrótce będą też nalepki.
  2. Co sobotę w Warszawie organizujemy akcję antywojenną (zbieranie podpisów, sprzedaż znaczków, rozdawanie ulotek i plakatów) w g. 12.00 - 13.00 na placyku pod metrem Centrum. To dobre miejsce do nagłośnienia demonstracji. Można tam też odebrać wszelkie materiały, umówić się na plakatowanie itp.
  3. Jeśli możesz zorganizować spotkanie antywojenne (np. na temat "tarczy antyrakietowej", Iraku i Afganistanu itp.) w swoim mieście, szkole czy na uczelni, jest to bardzo dobry pomysł. Mamy już pewne doświadczenie w tej sprawie - możemy pomóc.
  4. Bardzo mile widziane są wszelkie pomysły dotyczące samej demonstracji - happeningi, teatry uliczne itp. Zapraszamy też do pomocy w przygotowaniu flag i transparentów.

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...