22 lutego 2008

Bielany pod ostrzałem

Dostaliśmy dzisiaj dwie wiadomości - na podstawie jednej zrobiliśmy oświadczenie i jedziemy pikietować razem z okolicznymi mieszkańcami, natomiast drugą wklejam w całości, a dotyczy Lasku Bielańskiego i planów z nim związanych. Oceńcie sytuację i działajcie, informujcie nas o lokalnych problemach, postaramy się je naświetlić i zainteresować nimi media.

Ludziom należy się szacunek! - Zieloni przeciw agresji ochroniarzy

Zarząd koła warszawskiego Zielonych 2004 stanowczo protestuje przeciw wydarzeniom mającym miejsce na ulicy Sokratesa, gdzie ochroniarze siłą wyprowadzają z działki współwłaściciela ziemi, o którą toczy się spór sądowy.

- Sprawa wygląda niemal jak z filmu sensacyjnego - mówi
Bartłomiej Kozek, współprzewodniczący warszawskich Zielonych - Zaginęła stara księga wieczysta, gdzie wyraźnie było napisane, że współwłaścicielem ziemi jest szef pobliskiej stacji samochodowej. Ziemię, leżącą w atrakcyjnej okolicy, blisko przyszłej trasy wiodącej do Mostu Północnego, wykupili deweloperzy. Rozpoczął się spór sądowy, jednak druga - silniejsza finansowo strona postanowiła postawić wszystkich przed faktem dokonanym i rozpocząć budowę.

- Wczorajsze, opisywane w prasie wydarzenia wręcz mrożą krew w żyłach - opowiada
Irena Kołodziej, współprzewodnicząca koła - Na spornym gruncie pojawił się właściciel zakładu, jego prawnik i trójka policjantów. Druga strona przysłała 60 ochroniarzy, którzy poturbowali nieszczęsnego właściciela. Podejrzewa się u niego wstrząśnienie mózgu. Gdy tylko ekipy prasowe i telewizyjne opuściły teren, na jego miejsce wjechały buldożery, które rozpoczęły przygotowania budowlane. Bez jakiejkolwiek zgody administracyjnej trwa tam także wycinka drzew. Mieszkańcy są wstrząśnięci i zapowiadają protesty. Będziemy z nimi!

Zieloni zapraszają na ulicę Sokratesa już dziś (piątek 22 lutego, 17.00) na pikietę mieszkanek i mieszkańców okolicy, solidaryzujących się z pobitym właścicielem. Jesteśmy oburzeni tym incydentem i mamy nadzieję, że zwycięży nie prawo silniejszego, ale prawa obywatelskie!

***

Szanowni Państwo,

W imieniu grupy mieszkańców Bielan walczących od lat o ochronę Lasu Bielańskiego proszę o pomoc w nagłośnieniu trwających konsultacji społecznych (np. na Państwa stronie internetowej) oraz podjęcie innych działań, które Państwa organizacja może podjąć.

Sprawa połączenia ul. Dewajtis z Wisłostradą weszła w nową, decydującą fazę: Minister Środowiska wydał zgodę na wycinkę 37 drzew w rezerwacie - bez uzasadnienia, bez rozpoznania wymaganych ustawowo alternatywnych wariantów (i stwierdzenia ich braku), a także wbrew opiniom ekspertów i mieszkańców.

Rezerwatowi grozi wycinka cennych, ok. 100 letnich wiązów tylko dlatego, by wyjeżdżające samochody miały 5 metrową, dwupasmową jezdnię, czego nie uzasadniają prognozy ruchu.
Opinia autorytetów naukowych n/t projektu i jego konsekwencji jest jednoznacznie negatywna:
http://www.zm.org.pl/?a=dewajtis-ekspertyza-082

Trwają kolejne, ostateczne konsultacje społeczne i można wyrazić swój sprzeciw wobec stawiania norm technicznych i motoryzacji ponad dobrem unikalnego reliktu Puszczy Mazowieckiej.

Zainteresowani mogą wysłać lub złożyć uwagi i wnioski w terminie do 20 marca 2008 r., w Wydziale Obsługi Mieszkańców Urzędu Dzielnicy Bielany, ul. Przybyszewskiego 70/72, w poniedziałki w godz. 10:00 - 18:00, w pozostałe dni w godz. 8:00 - 16:00.

Można je też przesyłać e-mailem na adres
wom@poczta.bielany.waw.pl (DW: bielany@zm.org.pl)

Apelujemy o aktywną pomoc w ocaleniu cennego drzewostanu poprzez zwężenie projektowanej jezdni oraz całkowite zamknięcie odcinka ul. Dewajtis biegnącego przez rezerwat po wybudowaniu dojazdu od strony Wisły.

Więcej informacji można znaleźć w witrynie ZM, w tym

- przykładowe uwagi i wskazówki - jak je zgłaszać
http://www.zm.org.pl/?a=las_bielanski_uwagi-07b
http://www.zm.org.pl/?a=las_bielanski-07b

- kontrowersyjną decyzję Ministerstwa Środowiska z komentarzem
http://www.zm.org.pl/?a=zgoda_na_wycinke-081

i ponad 100 innych materiałów w sekcji
http://www.zm.org.pl/?t=las_bielanski

Pomóż ocalić Las Bielański dla siebie i przyszłych pokoleń!
Masz prawo powiedzeć "NIE!". Zrób to, zanim wejdą drwale...
--
Pozdrawiam,
Marcin Jackowski

4 komentarze:

Sekstus_Empiryk pisze...

jaka tu nazwa pasuje - "właściciele Rzeczypospolitej", którzy w d...maja prawo, i gwiżdżą sobie nawet na państwowe organa ( ktore zresztą bardzo łatwo im ustępują )
serio było tam 60 ochroniarzy? za to policjantów 3 - zapewne nikt nie spodziewał się takiej potężnej "akcji"
czy w jakichś mainstreamowych mediach poinformowano o tym?

Beniex pisze...

Z tego co zdołałem się dowiedzieć wynika, że ochroniarzy było "tylko" 50 - dałem linka do materiału z "Super Expressu", był też chyba jakiś w Rzepie - ogólnie dziwna sprawa, tym bardziej, że ta stara księga wieczysta się odnalazła i sprawa jest w sądzie.

Tak, tutaj żyjemy w jakiejś kolonii, bliżej niesprecyzowanego państwa - z tego co wiem sprawa będzie w "Sprawie dla reportera", trzeba będzie śledzić zapowiedzi.

Sekstus_Empiryk pisze...

esencja panowania naszej elity - 50ludzi na mechanika i geodetę, pokazowa brutalność, jeszcze ten uajdający rottweiler - jestem pewien,że o pokaz tuc hcodziło, bo nikt serio nie myślał,że do akcji trzeba 50 ludzi

Sekstus_Empiryk pisze...

errata - o pokaz tu chodziło

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...