14 września 2017

Spacery nad WisłąDziś został rozstrzygnięty konkurs architektoniczny na pierwszy warszawski most przeznaczony dla pieszych i rowerzystów. Most zwany kładką połączy brzegi Wisły na wysokości ul. Karowej i Okrzei. Inwestycja ma być rozpoczęta w 2019 r.
Na konkurs ogłoszony w grudniu ubiegłego roku wpłynęło 40 prac konkursowych, w tym 6 z zagranicy.
Jak informuje ratusz „Zwycięski projekt został nagrodzony za „powściągliwą i niezwykle elegancką formę”, doskonale wpisującą się w pejzaż tej części miasta. Autorzy pracy „zachowując oryginalny i niepowtarzalny wygląd przeprawy, nie starali się konkurować z charakterystycznymi obiektami zlokalizowanymi w sąsiedztwie mostu. Zdaniem jury pracę „cechuje wysoka jakość architektury, również w zakresie detalu”. Zwycięska koncepcja, na tle innych rozwiązań konkursowych, daje również największe nadzieje na sprawną i efektywną realizację przeprawy.”
Pomysł budowy tego mostu, był postulatem aktywistek i aktywistów miejskich, w tym zielonych. Ta inwestycja przełamuje sposób myślenia o mieście, o charakterze przestrzeni publicznej i sposobie korzystania z niej. Mam nadzieję, że most będzie wybudowany w sposób umożliwiający bezpieczne poruszanie się zarówno pieszych jak i rowerzystek/-ów, z zachowaniem priorytetu dla tych pierwszych.
 Po fascynacji motoryzacją, czas na powrót do spacerów. 
Czekam z niecierpliwością.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Projekt kładki mi się nie podoba, choć muszę przyznać, że przynajmniej nawiązuje do obiektów na bulwarach. A sam pomysł jest bardzo trafiony, fajnie, że trochę sie zmienia nad wodą w Warszawie. Bulwary, osiedle port żerań...

Anonimowy pisze...

średnie, ale przynajmniej jakoś się wpisuje w całą nadwiślańską przestrzeń :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...