5 marca 2013

Feminizm, patriotyzm, nacjonalizm - zaproszenie na debatę

Porozumienie Kobiet 8 Marca zaprasza na debatę:  
"Manifa, czyli kto szarga narodowe świętości? Feminizm, patriotyzm, nacjonalizm".
Księgarnia MiTo, ul. Waryńskiego 28 (przy Metrze Politechnika), 7 marca 2013, godz. 17.30Tegoroczny plakat promujący Manifę – kotwica Polski Walczącej wpisana w ciało kobiety – wywołuje zdumienie i kontrowersje. Z jednej strony słychać obrazę spowodowaną „nieodpowiednim” wykorzystaniem symbolu narodowego, z drugiej – niechęć środowisk feministycznych zdziwionych rzekomym legitymizowaniem przez Manifę dominujących męskich, przemocowych dyskursów.

Tymczasem intencją manify 2013 „O Polkę niepodległą!” jest rozmontowanie polskich heroicznych narracji – przez kobiety, które nie dadzą dłużej zatykać sobie ust ani goździkiem, ani kotwicą.

Zapraszamy Państwa na debatę, na której zastanowimy się, skąd bierze się to nieporozumienie? Czy w Polsce istnieje pole na subwersywne, emancypacyjne wykorzystanie symboli narodowych? Czy jest możliwe, by „niepodległość” przestała być kojarzona wyłącznie z martyrologią, walką i ofiarą, a zaczęła służyć za metaforę niezależności ciał kobiet od politycznych gier i sumień posłów? Jakie relacje istnieją lub mogą zaistnieć pomiędzy feminizmem, patriotyzmem i nacjonalizmem?

W debacie wezmą udział:
Elżbieta Janicka, literaturoznawczyni i fotografka, autorka m.in. "Festung Warschau"
Agnieszka Graff, Ośrodek Studiów Amerykańskich UW autorka min. "Rykoszetem", Kongres Kobiet
Adam Ostolski, Uniwersytet Warszawski, Krytyka Polityczna
Elżbieta Korolczuk, Uniwersytet Södertörns, Sztokholm, Porozumienie Kobiet 8 Marca
Bogna Olszewska, Porozumienie Kobiet 8 Marca

Dołącz do wydarzenia na FB

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...