2 października 2012

Zaproszenie: debata o polityce narkotykowej

Zieloni
zapraszają serdecznie do udziału w debacie

KARAĆ CZY LEGALIZOWAĆ?
ZAŁOŻENIA RACJONALNEJ POLITYKI NARKOTYKOWEJ


4 października, czwartek, godz. 18.00

Zielone Centrum "Marszałkowska 1" (lok. 160)


Do debaty zaprosiliśmy m.in.:
* Marek Balicki, były minister zdrowia
* Ryszard Kalisz, były minister spraw wewnętrznych
* Krzysztof Kwiatkowski, były minister sprawiedliwości
* Agnieszka Sieniawska, szefowa Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej
* oraz Andrzej Dołecki, prezes Stowarzyszenia „Wolne Konopie”.

W porównaniu lat 2000 i 2001 zanotowano wzrost przestępstw narkotykowych o 140 proc., w latach 2001-2002 o kolejne 80 proc., a od roku 2000 do 2008 aż 1500 proc.!

Niestety, liczby te dotyczą głównie przestępstw posiadania nieznacznych ilości narkotyków, których sprawcami są osoby uzależnione. Dziś, po 10 latach obowiązywania ustawy, można stwierdzić, że nie odnotowano realnego wpływu na zmniejszenie zjawiska narkomanii ani na sytuację rynku narkotykowego. Policji nie udało się poprawić wykrywalności poważnych przestępstw, związanych z produkcją, handlem i przemytem narkotyków (Raport Rzecznika Praw Osób Uzależnionych 2010/2011).

Liczba osób skazanych za posiadanie wzrosła z niecałych 3 tys. do prawie 20 tys., a w tym czasie liczba skazanych dilerów spadła z prawie 2 tys. do raptem 800 przypadków.

Specjaliści alarmowali, że polska polityka narkotykowa jest nie tylko nieskuteczna, ale też społecznie szkodliwa. Instytut Spraw Publicznych obliczył, że represje wobec posiadaczy narkotyków kosztują budżet 80 milionów złotych rocznie.

Od dłuższego czasu toczy się w Polsce debata o potrzebie racjonalizacji polityki narkotykowej w Polsce. Obowiązująca obecnie ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii nie spełnia swojej roli. Karanie osób za posiadanie drobnych ilości substancji psychoaktywnych utrudnia terapię uzależnionych, natomiast dla przygodnych użytkowników ma bardzo poważne konsekwencje życiowe.
Zaproponowane niedawno zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii, przygotowane przez ekspertów i ekspertki Polskiej Sieci Narkotykowej i zgłoszone przez Parlamentarny Zespół ds. Racjonalnej Polityki Przeciwdziałania Narkomanii, odnoszą się do zmieniającej się sytuacji. Podczas debaty chcemy się zastanowić, czy to dobry kierunek zmian. W jaki sposób należałoby zmienić polskie prawo, aby dawało szansę na prowadzenie racjonalnej polityki narkotykowej.

Zapraszamy serdecznie do debaty o racjonalnej polityce narkotykowej!

Swój udział w wydarzeniu można potwierdzić na fb.

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...