29 czerwca 2012

Zaproszenie: Podziemne państwo kobiet - między Kościołem a Rynkiem?


Zieloni zapraszają na pokaz filmu Claudii Snochowskiej-González i Anny Zdrojewskiej „Podziemne państwo kobiet” oraz debatę

Zielone Centrum „Marszałkowska 1”, czwartek 5 lipca 2012, godz. 19.00

„Podziemne państwo kobiet” to tytuł nakręconego w 2009 r. przez Annę Zdrojewską i Claudię Snochowską-González filmu, pokazującego doświadczenie kobiet, które przerwały ciążę w aborcyjnym podziemiu. Podziemne państwo kobiet, powołane do życia w momencie wprowadzenia ustawowego zakazu aborcji, istnieje w polskiej rzeczywistości już od 20 lat. W tym czasie zmieniały się ideologie podtrzymujące status quo w dziedzinie praw reprodukcyjnych. W czasach Leszka Millera obowiązywało niepisane porozumienie rządu z Kościołem. W czasach Jarosława Kaczyńskiego toczyły się walki między religijnymi fundamentalistami domagającymi się całkowitego zakazu aborcji a obrońcami istniejącego stanu rzeczy – w tym kontekście głos środowisk domagających się progresywnej reformy był marginalizowany. A jak to wygląda w czasach Donalda Tuska? Czy gdy Platforma Obywatelska gra swoim „lewym” i „prawym” skrzydłem, pole manewru dla tych, którzy żądają legalnej aborcji, dostępu do antykoncepcji i in vitro itp. poszerza się czy właśnie się zawęża? I czy większym zagrożeniem dla zdrowia reprodukcyjnego i sprawiedliwości reprodukcyjnej jest dziś kulturowy konserwatyzm, czy wdrażana przez Ewę Kopacz i Bartosza Arłukowicza komercjalizacja ochrony zdrowia?

W rozmowie po pokazie wezmą udział:
Wanda Nowicka - wicemarszałkini Sejmu, posłanka Ruchu Palikota
Agnieszka Grzybek - przewodnicząca Partii Zieloni
Claudia Snochowska-González - współreżyserka filmu
Marek Balicki - b. minister zdrowia

Wstęp wolny, swój udział można potwierdzić na FB.

Na poprzednich wieczorach z kulturą zaangażowaną gościliśmy m.in. Kingę Dunin, Macieja Gdulę, Katarzynę Szustow, Piotra Ikonowicza, Longinę Kaczmarską. W planach kolejne spotkania. Po każdym z pokazów zapraszamy na dyskusje, a po nich leniwe wieczory z lampką wina.

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...