26 kwietnia 2011

Zielone osiągnięcia w szkockim parlamencie

Oto, czym przed planowanymi na 5. maja wyborami do lokalnej legislatywy chwali się Szkocka Partia Zielonych - fragment tegorocznego manifestu wyborczego, dostępnego do pobrania z ich strony internetowej.

***

Osiągnięcia, z których możemy być dumni

Zieloni byli wybierani do szkockiego parlamentu od jego zarania w roku 1999, kiedy to Robin Harper stał się pierwszym zielonym parlamentarzystą w Wielkiej Brytanii.

Od czasu wyborów w roku 2007 aż po zakończenie kadencji parlamentu w marcu 2011, Zieloni byli języczkiem u wagi przy głosowaniu wielu kluczowych kwestii, uczciwie i efektywnie negocjując na rzecz zmienienia zielonych idei w praktyczne rozwiązania, takie jak Fundusz Zmian Klimatycznych czy też drobne kroki na drodze do darmowej, powszechnej termorenowacji budynków.

Nigdy nie baliśmy się wstać i sprzeciwić się, gdy większe partie próbowały przeforsować niekorzystne rozwiązania. Konstruktywni, kiedy to możliwe - wymagający, kiedy tego było trzeba.

Parlament następnej kadencji potrzebuje jak najwięcej Zielonych, jeśli praca ta ma być kontynuowana. Lista naszych osiągnięć podczas ostatnich lat zawiera między innymi:

- Przegłosowanie pierwszego zielonego prawa w Wielkiej Brytanii - poszerzenia katalogu przestępstw z nienawiści na sprawy obejmujące niepełnosprawność, orientację seksualną i identyfikację transseksualną.

- Wynegocjowanie wartego 20 milionów funtów Funduszu Zmian Klimatycznych na rzecz społeczności całej Szkocji, jako źródło finansowania kreatywnych i innowacyjnych, lokalnych projektów na rzecz redukcji emisji gazów szklarniowych.

- Zabezpieczenie 10 milionów funtów na rzecz nowego funduszu wspierania morskich źródeł energii odnawialnych dzięki negocjacjom budżetowym.

- Wynegocjowanie 30 milionów funtów na projekty lokalnej termorenowacji budynków w celu wdrożenia powszechnych, darmowych lub tanich działań na rzecz efektywności energetycznej, pozwalających oszczędzić pieniądze, walczyć z ubóstwem energetycznym oraz zmianami klimatu.

- Zapewniliśmy zobowiązanie do wczesnego wdrożenia prawodawstwa, przyczyniającego się do redukcji emisji gazów szklarniowych, które bez tego znalazłyby się na samym dole rządowych priorytetów. Wraz z uchwaleniem odpowiednich ustaw, Zieloni skupili się na realizacji realnych działań w tej materii.

- Przyczyniliśmy się do podjęcia przez szkocki rząd działań w sprawie morskich przeładunków ropy w rejonie Firth of Forth, porozumiewając się ze Szkocką Partią Narodową (SNP) w celu wdrożenia ustawodawstwa odpowiadającego na to zagrożenie.

- Porozumieliśmy się z premierem Alexem Salmondem podczas powoływania przez niego Rady Doradców Ekonomicznych w sprawie konieczności uwzględnienia przez nią ekspertyz społecznych i ekologicznych.

- Wygraliśmy w sprawie ewaluacji decyzji o rozbudowie autostrady M74, lecz rząd SNP zdecydował się niestety na kontynuację projektu opisanego przez organizację Friends of the Earth jako "najprawdopodobniej najbardziej ekologicznie szkodliwą decyzję kiedykolwiek podjętą" przez szkocki rząd.

- Wygraliśmy w historycznym głosowaniu szkockiego parlamentu przeciwko kontynuacji jądrowego programu militarnego Trident (71 głosów wsparło nasze wezwanie, konserwatyści byli przeciw, Partia Pracy wstrzymała się od głosu)

- Zwiększyliśmy finansowanie przewozów autobusowych w Szkocji o 4 miliony funtów dzięki negocjacjom budżetowym.

- Zapewniliśmy stabilne finansowanie programów na rzecz transportu rowerowego, pieszego oraz poprawy bezpieczeństwa na ulicach w lokalnych budżetach, co zdaniem działaczy na rzecz zrównoważonego transportu jest bezcenne w świetle niedawnych cięć budżetowych, dopadających tego typu programy jako pierwsze.

- Z powodzeniem negocjowaliśmy w sprawie zakończenia istnienia Funduszu Rozwoju Sieci Lotniczych, będącego marnującym publiczne pieniądze subsydium dla przemysłu lotniczego.

- Wzmocniliśmy ustawodawstwo w kwestii ochrony środowiska wodnego, wprowadzając wymóg uwzględniania opinii takich ich użytkowników, jak żeglarze, nurkowie i surferzy w procesach planowania.

- Zabezpieczyliśmy przy negocjacjach budżetowych 4 miliony funtów na program wymiany boilerów by pomóc ludziom w obniżce opłat za energię i zmniejszaniu emisji gazów szklarniowych.

- Zwyciężyliśmy w przegłosowaniu istotnej poprawki w szkockim parlamencie, sprzeciwiającej się nowym inwestycjom w zwiększanie zdolności wytwarzania energii z węgla, odrzuciliśmy też plany SNP dotyczące budowę nowej elektrowni węglowej w Hunderston.

- Przewodziliśmy w nawoływaniu na rzecz wznowienia możliwości ustalania stawek podatkowych przez szkocki parlament, na co właśnie wyraził zgodę należący do SNP minister finansów, po tym gdy jego rząd doprowadził do wygaśnięcia tego prawa.

- Wygraliśmy głosowanie w zainicjowanej przez Zielonych debacie na temat utworzenia programu mikropożyczkowego dla osób w wieku od 16 do 19 lat, chcących założyć swą własną działalność gospodarczą.

- Z sukcesem naciskaliśmy na premiera Szkocji w sprawie wsparcia przez niego moratorium na głębokomorskie odwierty w poszukiwaniu ropy na szkockich wodach terytorialnych.

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...