4 grudnia 2010

Kulturalnie poleca (się) Notes

Krótko i treściwie na temat tego, co ciekawego znaleźć możecie w najnowszym, sześćdziesiątym czwartym już wydaniu przewodnika Fundacji Bęc Zmiana po świecie sztuki przez duże "S" (tudzież "Sz"):

- Z punktu widzenia dyskusji o przestrzeni publicznej na pewno ciekawie będzie przeczytać wywiad Bogny Świątkowskiej z Joanną Erbel na temat projektu KNOT, który odwiedził Berlin, Warszawę i Bukareszt. Czy każda ingerencja instalacji z artystycznych budzi radość lokalnej społeczności? Czy porażka może być przekuta w sukces? Na ile w projekcie finansowanym z pieniędzy publicznych może być miejsce na improwizację albo zmianę planów, dostosowującą działania do zmieniających się warunków? O tym wszystkim w ciekawy sposób opowiada wieloletnia współpracowniczka "Krytyki Politycznej" i współtwórczyni Stowarzyszenia Duopolis.

- Nie sposób przeoczyć dyskusji Krzysztofa Gutfrańskiego z Łukaszem Stankiem i Piotrem Bujasem, którzy przy okazji ostatniej edycji festiwalu "Warszawa w budowie" przygotowali wystawę na temat obecności dzieł polskich architektek i architektów w dawnym bloku państw niezaangażowanych. Masterplan Bagdadu, modernistyczne minarety i targowiska, tereny międzynarodowych targów handlowych w afrykańskiej Akrze - to tylko niewielki skrawek tego, co w ciągu zimnej wojny polska myśl architektoniczna wyrabiała w Azji i w Afryce. Po upadku komunizmu dotychczasowe więzi w tej dziedzinie zostały zerwane i odbudowują się dość powoli - tym bardziej zatem warto zobaczyć, jak nadwiślańscy budowniczy działali (także we współpracy z twórcami z Zachodu) na Globalnym Południu.

- Z innych godnych polecenia artykułów: Marcin Misiak opowiada w fascynujący sposób na temat rozwoju liternictwa niełacińskiego, który ma niebagatelny wpływ chociażby na bliskowschodnią estetykę, Kuba Banasiak chwali się swoją nową galerią artystyczną w Warszawie - Galerią Kolonie na Brackiej, Roman Dziatkiewicz zaś rozmawia o miłości z Ewą Majewską, wyznając swoją wiarę w możliwość powstania miliardów indywidualnych tożsamości seksualnych i prezentując miłość jako twórczą siłę "antynormatywną, antyspołeczną, antyrodzinną".

Wszystko to - dostępne w wersji papierowej w wybranych kawiarniach, klubach i galeriach w całej Polsce, w wersji elektronicznej zaś - na stronie internetowej Bęc Zmiany.

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...