23 września 2009

W zielonej sieci - odc.3

Blogi

- Sporo uwagi komentatorki i komentatorzy z Wielkiej Brytanii poświęcają konferencji programowej Liberalnych Demokratów, podczas której ich lider, Nick Clegg, faktycznie ogłosił zwrot partii w prawo, zapowiadając cięcia w finansowaniu usług publicznych i rezygnując z walki o bezpłatną edukację wyższą. Odwołuje się też jednak do elektoratu Zielonych (pisząc na ten temat artykuł) i Partii Pracy, obiecując brak powyborczych sojuszy z konserwatystami. Na ten temat możecie przeczytać m.in. u JimaJaya w (Potencjalnym) Codzienniku, a także u szkockich Dwóch Doktorów, zastanawiających się, gdzie do tej pory centrolewicowi LibDemsi podziali swoje liberalne (w sensie anglosaskim) przekonania polityczne. Stuart Jeffery z kolei informuje o kolejnej, przedwyborczej akcji poniżej pasa, w której partia Clegga usiłuje pokazać - niezgodnie z rzeczywistością - że tylko ona ma szanse na zwycięstwo i tylko ona jest naprawdę przejęta stanem środowiska naturalnego. Przykładem owej "troski", o którym piszą Dwaj Doktorzy, jest... tramwajosceptycyzm!

- Już wkrótce konferencja programowa Partii Pracy w Brighton. Greenman przypomina o tym, że Zieloni Anglii i Walii będą tam prowadzić kampanię billboardową (próbka powyżej), w której cytują wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego w tym mieście. Zieloni - 31%, konserwatyści - 22%, Partia Pracy - 15%. Chylę czoła.

- Molly Scott Cato przypomina o nieracjonalności ludzkich zachowań i ich wpływie na odczytywanie teorii ekonomicznych. Niedługo postaram się zerknąć na publikację o ekonomii behawioralnej, kiedy się uda z chęcią przekażę wrażenia.

- Derek Wall przynosi dobrą nowinę - była ministra środowiska naturalnego Brazylii wstąpiła do tamtejszych Zielonych, którzy liczą na to, że będzie ich kandydatką w wyborach prezydenckich.

Partie

- Niemieccy Zieloni intensywnie walczą z mitem o "atomowym renesansie" - na ich stronie można zapoznać się z 20 argumentami przeciwko tej formie energetyki.

- W Austrii partia deklaruje, że zrobi wszystko, by po wyborach w Górnej Austrii nie doszło do koalicji konserwatystów ze skrajną prawicą.

- Homofobia na Litwie została potępiona przez Parlament Europejski - Zieloni/Wolny Sojusz Europejski także się do tego przyczynili.

- Nowa polityka edukacyjna Zielonych Anglii i Walii, zapewniająca rozdział kościołów od państwa, zyskała poparcie Towarzystwa Humanistycznego.

- Kanadyjki i Kanadyjczycy chcą obecności liderki Zielonych, Elizabeth May w debatach telewizyjnych - 2 lata temu były z tym problemy...

- Australijscy Zieloni walczą o większy wpływ akcjonariuszy firm na wysokość zarobków kadry kierowniczej, zaś ich nowozelandzkie koleżanki i koledzy martwią się poziomem zadłużenia własnego kraju.

- Lider Zielonych w Czechach, Ondrej Liska, cieszy się z powodu decyzji o rezygnacji z budowy amerykańskiego radaru w tym kraju.

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...