1 stycznia 2009

Wideoprzegląd roku 2008

Dziś, w ramach podsumowania minionego roku - nieco filmików z YouTube na temat Zielonych na całym świecie.

WIELKA BRYTANIA:

Tamtejsi Zieloni po raz pierwszy w historii zdecydowali się na stworzenie instytucji jednoosobowego lidera partii. Nową przewodniczącą została Caroline Lucas. Zieloni Anglii i Walii, po umiarkowanych sukcesach w lokalnych wyborach liczą na podwojenie stanu posiadania w Parlamencie Europejskim z 2 do 4 osób.


NIEMCY:

Nowym współprzewodniczącym Zielonych/Sojuszu'90 został Cem Oezdemir - to pierwszy w historii Turek, który objął przewodnictwo w jakiejkolwiek niemieckiej formacji politycznej. Komentatorki i komentatorzy życia publicznego zastanawiają się, czy 2009 rok nie będzie rokiem powrotu Zielonych do władzy - możliwości koalicyjnych jest wiele. SPD, SPD i Lewica, CDU, CDU z FDP - jeśli nie będzie "wielkiej koalicji" chadecko-socjaldemokratycznej (a niewiele na to wskazuje) i jeśli chadecy i liberałowie samodzielnie nie uzyskają większości w Bundestagu, wtedy nie sposób będzie się bez nich obejść w politycznej łamigłówce.

KANADA:

Tam to dopiero będzie ciekawie. Zielonym nie udało się wprawdzie wejść do parlamentu w zeszłorocznych wyborach z powodu panującego tam systemu większościowego (6,8% poparcia to za mało tamże...), jednak na początku grudnia wsparli oni plany rządu koalicyjnego liberałów i socjaldemokratów, który miałby zastąpić mniejszościowy gabinet konserwatysty Stephena Harpera. Na dzień dzisiejszy zawieszono funkcjonowanie parlamentu do drugiej połowy tego miesiąca - zobaczymy, czy krucha koalicja przetrwa i czy pogłoski o liderce Zielonych, Elizabeth May, zostanie mianowana senatorką lub ministrą w rządzie.

NOWA ZELANDIA:

Zielonym udało się zwiększyć stan posiadania z 6 do 9 osób na 122, a poziom poparcia - z 5,3 do 6,7%. Pierwsze przemówienia parlamentarne ich liderów - Jeanette Fitzsimons i Russela Normana - mogą stanowić wzór do naśladowania.

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...