28 lipca 2008

Zatrzymaj zmiany klimatyczne...

...i odegraj swoją rolę w tym największym wyzwaniu cywilizacyjnym ostatnich lat. To od Ciebie zależy, czy pogrążymy się w barbarzyństwie, nękani przez wojny o surowce i anomalie pogodowe, czy też wkroczymy w epokę czystych technologii i zrównoważonego rozwoju. Poniżej garść rad od Europejskiej Partii Zielonych, które powinny podpowiedzieć, co można zrobić, by było lżej tak przyrodzie, jak i ludziom...

Wiadomości potwierdzające naukowe analizy dotyczące globalnego ocieplenia zdarzają się już niemal co dnia. Nie brakuje dowodów na topnienie czap lodowych, susze, powodzie, huragany, wymieranie gatunków i rozprzestrzenianie się chorób spowodowane przez globalne wzrosty temperatur. Klimat wymyka nam się z rąk.

Zazieleń się! Decydenci na szczeblu lokalnym, regionalnym i narodowym nie spełniają swoich obowiązków w rozwiązywaniu problemu. Przyłącz się do Zielonych, zostań aktywistą organizacji ekologicznych i użyj własnych zasobów – dla zmian!

1.Rusz się!

Miejski ruch odpowiada za 40% emisji w transporcie. Większość podróży na dystansach mniejszych niż 5 kilometrów nadal odbywa się samochodem. Wpływa to nie tylko na zmiany klimatu, ale też na szkodliwe dla zdrowia zanieczyszczenie powietrza, uzależnia też od importu ropy naftowej. Codzienna jazda rowerem i chodzenie pieszo pomogą Ci także w byciu zdrowszym.

Zieloni promują zrównoważone planowanie miejskie, które tworzy usługi blisko ludzi i zmniejsza potrzebę indywidualnego, zmotoryzowanego przemieszczania się. Pracujemy na rzecz dobrego transportu publicznego, bezpiecznego korzystania z rowerów i lepszej jakości życia – bez korków.

2.Kupuj lokalne

Spora część naszych śladów węglowych pochodzi od produktów, które kupujemy. Razem z emisjami związanymi z wydobywaniem surowców, produkcją i późniejszą utylizacją, te transportowe są jednymi z największych „winowajców”. Kilogram jabłek z Nowej Zelandii, który przyleciał do Wielkiej Brytanii, skutkuje w emisji kilograma CO2, podczas gdy lokalne odmiany tworzą mniej niż 50 gramów. Jedząc to, co lokalne i organiczne, możesz rozkoszować się świeżym, smaczniejszym jedzeniem – i zmniejszać emisje.

Zieloni są po stronie lokalnej produkcji i lokalnej ekonomii. Działają na wszystkich szczeblach, by ceny produktów odzwierciedlały pełny ich wpływ na środowisko (w tym ich transport) i pracują nad przeniesieniem transportu z dróg na kolej.

3.Lataj mniej

Pomimo faktu, że tylko 5% ludzkości kiedykolwiek podróżowała samolotem, lotnictwo już teraz odpowiada za 10% globalnego efektu cieplarnianego. Za 1 tonę CO2 polecisz 3.000 kilometrów, przejedziesz samochodem 7.000, a pociągiem – 17.000. Najlepiej nie latać wcale.

Zieloni walczą o limity na emisje gazów szklarniowych przez lotnictwo i środki do ograniczenia lotniczych emisji Unii Europejskiej. Pracują nad tym, by poprawić infrastrukturę wypoczynkową w miejscach, w których żyjemy.

4.Nie „czuwaj”

85% elektryczności używanej przez Twój sprzęt elektroniczny może być używanej wtedy, kiedy z niego nie korzystasz. Twoja ładowarka telefoniczna pobiera energię nawet wtedy, gdy nie ładujesz swojego telefonu. Sprawdzaj zużycie energii sprzętów, które kupujesz – zużycie prądu w trybie czuwania powinno być mniejsze niż 1 Watt albo 4-8kWh/rok. Konsumpcja energii przez telewizory w Europie waha się pomiędzy 0,1 a 20 Watt. Zostawianie włączonego komputera przez cały rok może kosztować Cię prawie tak dużo całe zużycie prądu w domu o wysokiej wydajności energetycznej.

Zieloni chcą wprowadzić prawo europejskie, które wymagałoby od wytwórców zmniejszenia zużycia prądu przez sprzęty elektryczne w stanie czuwania do 0,5 Watt.

5.Grzejemy inteligentnie

Ogrzewanie i klimatyzacja w domach różni się w skali globalnej, niezależnie od warunków klimatycznych i bez różnicy w komforcie. Zmniejszenie ogrzewania w domu o jeden stopień pomoże zaoszczędzić Ci 5-10% zużycia energii. Pamiętaj o efektywności energetycznej przy remoncie domu. Szukaj sposobów wykorzystania odnawialnych źródeł energii i unikaj grzania prądem. Inteligentne domu używają zaledwie cząstkę energii w porównaniu do typowego domu w Europie.

Zieloni są za surowymi normami termoizolacji budynków i za rozwojem „domów pasywnych” i „domów energododatnich”, które produkują sobie energię, a nawet jej nadwyżki. Chcemy obowiązkowych celów w dziedzinie oszczędności energii w celu wprowadzenia na rynek jeszcze większej ilości technologii przyjaznych środowisku.

6.Łap zieloną energię

Dzięki polityczkom i politykom Zielonych, zgodnie z prawem unijnym konsumentka/konsument musi znać źródło swojego prądu. Poprzez wybór zielonej elektryczności ze źródeł odnawialnych możesz skończyć ze znaczną częścią Twoich emisji gazów szklarniowych. Za każdym razem, gdy podwaja się ilość turbin wiatrowych, koszty tej technologii spadają o 20%. Możesz przyczynić się do rozwoju odnawialnych technologii energetycznych i sprawić, by były tańsze.

Zieloni chcą, by co najmniej 25% produkowanej w 2020 w Europie energii pochodziło ze źródeł odnawialnych.

7.Wydajne urządzenia elektryczne

Lodówki, zmywarki, telewizory i inne urządzenia elektroniczne różnią się pod względem poboru prądu. Te wysoce wydajne zużywają mniej prądu i są z reguły wyższej jakości. Szukaj modeli A++, bowiem wysoce wydajna lodówka potrafi zużywać 3 razy mniej elektryczności niż typowy model w Europie i w ciągu swojego życia zaoszczędzi Ci mnóstwo pieniędzy. Wymień zwykłe żarówki na energooszczędne. „Kompaktówki” zużywają 4 razy mniej energii, mają 8 razy dłuższy czas eksploatacji i również prowadzą do oszczędności.

Zieloni lobbują za tym, by europejskie prawo wymagało, by standardy efektywności urządzeń elektrycznych minimalizowały ich wpływ na środowisko.

8.Czystszy samochód

Połowa gazów szklarniowych „wypluwanych” przez transport pochodzi z samochodów. Sportowe auto terenowe zużywać będzie 3 razy więcej benzyny w porównaniu do małego, wydajnego samochodu. Myśl o wielkich sprawach – i wybieraj małe auto. Jeśli w ogóle je potrzebujesz!

Zieloni wspierają prawnie usankcjonowane limity emisji gazów szklarniowych dla nowych samochodów i walczą o podatki i opłaty samochodowe, które odzwierciedlają różnice w ich emisjach i ich całościowy wpływ na przyrodę.

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...